eReport.sk
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022. Foto: tasr/dpa

Nemecký vicekancelár hovorí o veľkých škrtoch: Prideľovanie plynu predstavuje výzvu!

Nemecko by sa malo pripraviť na väčšie škrty v dodávkach ruského plynu, pretože prezident Vladimir Putin presadzuje vedomú stratégiu zvyšovania cien, aby podkopal európsku jednotu. Vyhlásil to v sobotu (2. 7.) nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke zo septembra 2021 vlajka zachytená počas demonštrácie proti výstavbe LNG terminálu pred budovou SPP v Bratislave.
  2. Gazprom
  3. Nemecký snem - Budestag
  4. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  5. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck sa prihovára počas Dňa priemyslu (TDI) organizovaného Federáciou nemeckého priemyslu (BDI) v Berlíne 21. júna 2022.
  6. Na ilustračnej snímke pracovníčka nemeckej energetickej firmy.
  7. Na kombosnímke minister Robert Habeck a nespokojní nemeckí občania.
  8. plyn, kohútik, koleso, zváranie
  9. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck sa prihovára počas Dňa priemyslu (TDI) organizovaného Federáciou nemeckého priemyslu (BDI) v Berlíne 21. júna 2022.
  10. Nemecký snem - Budestag

Rusko už znížilo dodávky do Nemecka cez plynovod Nord Stream 1 o 60 %. Tento mesiac je pre údržbu naplánovaná úplná odstávka potrubia. Habeck už vyjadril pochybnosti o tom, či Nord Stream 1 po dokončení údržby dodávky obnoví.

Habeck hovorí o ekonomickej vojne

Podľa neho Nemecko nečelí „nevyspytateľným rozhodnutiam, ale ekonomickej vojne, úplne racionálnej a veľmi jasnej“. Varoval, že po znížení dodávok plynu z Ruska o 60 % bude logicky nasledovať ďalšia redukcia.

Nemecký minister varoval, že prípadný krach jednej alebo viacerých firiem by vyvolal dominový efekt, ktorý by veľmi rýchlo viedol k hlbokej recesii.

Nemeckí lídri zintenzívňujú varovania pred blížiacim sa zmätkom a nedostatkom zemného plynu v najväčšej európskej ekonomike, ktorá dovážala približne tretinu energie pre svoju spotrebu z Ruska. Putin začal postupne znižovať tieto dodávky po tom, ako európske krajiny uvalili sankcie na Moskvu za inváziu na Ukrajinu.

Na archívnej snímke z 5. apríla 2022 para stúpa z chladiacich veží uhoľnej elektrárne v obci Jänschwalde na východe Nemecka. „Aby sme znížili spotrebu, musíme používať menej plynu na výrobu elektriny. Namiesto toho budeme musieť viac používať uhoľné elektrárne,“ uviedlo spolkové ministerstvo hospodárstva 19. júna 2022. – Foto: tasr/dpa

Nemecké energetické spoločnosti sú vystavené riziku „kaskádových zlyhaní“. To si môže vyžadovať aktiváciu právnej klauzuly, ktorá by im umožnila preniesť zvýšenie cien mimo zmluvných záväzkov, povedal Habeck.

Hrozí okamžitá explózia cien

Nemecko sa zatiaľ zdržalo aktivácie tohto opatrenia, pretože by to viedlo k „okamžitej explózii cien“ pre spotrebiteľov, povedal na podujatí, ktoré sponzoroval týždenník Die Zeit. Vláda pracuje na alternatíve, povedal Habeck bez spresnenia.

Prípadné prideľovanie plynu, ak by k nemu došlo, predstavuje výzvu, pretože v rámci siete nie sú oddelení rezidenční a komerční zákazníci.

Nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck.

Upozornil, že prípadný krach jednej alebo viacerých firiem by vyvolal dominový efekt, ktorý by veľmi rýchlo viedol k hlbokej recesii.

Na stole je aj možnosť prideľovania plynu

Európske energetické spoločnosti čelia tlaku po tom, ako Rusko minulý mesiac obmedzilo dodávky cez kľúčový plynovod. To ich prinútilo nakupovať palivo na spotovom trhu za vyššie ceny. Vláda v Berlíne už aktivovala druhú fázu trojstupňového núdzového plánu pre plyn. Cieľom Ruska je udržať vysoké ceny energií a „zničiť jednotu a solidaritu krajiny,“ povedal Habeck.

Prípadné prideľovanie plynu, ak by k nemu došlo, predstavuje výzvu, pretože v rámci siete nie sú oddelení rezidenční a komerční zákazníci, skonštatoval Habeck.

Ak je továreň napojená na plynárenskú sieť, ku ktorej je pripojená tiež časť mesta, potom túto továreň nemožno vyradiť zo siete. Zákazníci z radov domácností v Nemecku sú totiž zákonom chránení pred odstávkami plynu. „Pravdepodobne to bude regulované na úkor tovární, ktoré nie sú napojené na zmiešanú sieť,“ dodal Habeck.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecký vicekancelár hovorí o veľkých škrtoch: Prideľovanie plynu predstavuje výzvu!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti