eReport.sk
Martin Klus (vpravo) a moderátor v štúdiu TASR.
Martin Klus (vpravo) a moderátor v štúdiu TASR. Zdroj: fb/martin.klus

VIDEO Tajomník Korčoka o sankciách: Fungujú, mám dôkazy! Kto tvrdí, že bolia viac EÚ ako Rusko, klame


Ruský prezident Vladimir Putin môže vojnu na Ukrajine ukončiť kedykoľvek príkazom na stiahnutie svojich vojsk z územia susedného štátu. Uviedol to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus (SaS) v diskusii v TASR TV. Klus, ktorý je pravou rukou šéfa slovenskej diplomacie Ivana Korčoka (nom. SaS), reagoval aj na koaličnú krízu na Slovensku.

Aj keď by takýto scenár umožnil postupné uvoľnenie sankcií a začiatok obchodovania, Klus ho v tomto čase nepokladá za reálny. Sankcie však podľa neho postupne zhoršujú ekonomickú situáciu v Rusku. Za dobrú správu pokladá aj to, že Ukrajina vykazuje schopnosť brániť sa. „Je s tým spojená permanentná žiadosť Ukrajiny, aby sme ďalej dodávali vojenský materiál,“ pripomenul.

Rokovania medzi Rusmi a Ukrajinou nie sú vraj reálne

Štátny tajomník nepovažuje za pravdepodobné, aby sa v dohľadnej dobe vrátili ukrajinská a ruská strana k rokovaniam o ukončení. „Súvisí to najmä s tým, že predstavy Ruskej federácie o návrate k rokovaciemu stolu hovoria prevažne o tom, že musíme akceptovať status quo, ktorý nastal na bojisku,“ konštatoval. Dodal, že takáto východisková pozícia je pre Ukrajinu neprijateľná.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dochádza im trpezlivosť.
  2. Baránik chce "silou mocou" odobrať Žilinkovi zákonnú právomoc
  3. S výškou svojho dôchodku nie je spokojných 73 % seniorov a viac ako 60 % chýbajú peniaze.
  4. Gubernátor Michail Razvožajev.
  5. Zarábali na prevádzačstve!
  6. Potkany utekajú?
  7. Potkany utekajú?
  8. Spolupráca Ruska nie je potrebná?
  9. Na ilustračnej snímke pracovníčka nemeckej energetickej firmy.
  10. Putin demonštruje svoju enormnú silu!
  11. Na kombosnímke minister Robert Habeck a nespokojní nemeckí občania.
  12. Najmä veľké nákladné autá, kamióny, rôzne stavebné stroje, ale aj autobusy stále fungujú vďaka nafte. Ilustračná snímka.

Ak by západná pomoc umožnila Ukrajine postupne vyrovnať vojenskú prevahu Ruskej federácie, prejsť do protiútoku a začať získavať niektoré územia späť, šancu na rozhovory by to podľa Klusa zvýšilo.

Sankcie majú podľa Klusa veľký význam

Klus sa v piatok na sociálnej sieti v samostatnom statuse vyjadril aj k protiruským sankciám. „Tak majú tie protiruské sankcie význam alebo nie a neškodia náhodou viac nám v Európskej únii ako Rusku? Toto je jedna z najčastejších otázok z oblasti zahraničnej politiky, ktorú od vás v poslednom čase dostávam,“ napísal v úvode svojho príspevku a obratom ponúkol odpoveď: „Áno majú význam a veľký. Som o tom nielen presvedčený, ale mám aj niekoľko dôkazov, ktoré potvrdzujú, že sankcie fungujú. A ak niekto zámerne tvrdí, že všetky tie robustné sankcie bolia viac EÚ ako Rusko, tak buď klame, alebo nevie o čom hovorí.“

Vzápätí ponúka, ako píše „zopár faktov“:

  • Ruská federácia je dnes krajinou, na ktorú bolo uvalených najviac sankcií z celého sveta. Nie sú pomstou či útokom na Vladimira Putina a jeho režim. Sú v prvom rade (nevojenskou) odpoveďou na jeho vojenskú agresiu. Cieľom sankcií je oslabiť ekonomiku Ruska, aby nebolo schopné ďalej financovať vojnu a pokračovať v invázii. Reštriktívne opatrenia nie sú priamo zamerané na ruskú spoločnosť. To je dôvod, prečo sú napríklad sektory ako potravinárstvo, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo a farmácia vylúčené zo sankcií.
  • Aj dáta ruského štatistického úradu jasne ukazujú, že ruská ekonomika sa rúti do priepasti. Ešte tento rok sa očakáva výrazný pokles hrubého domáceho produktu (HDP) Ruska. Zároveň sa očakáva vysoká inflácia, ktorá by mala prekročiť 20 %. Rusko je zároveň v technickom „defaulte“, a teda pre sankcie nie je schopné splácať zahraničné záväzky. Sankcie mali aj masívny dopad na automobilový priemysel v Rusku. Mnohé automobilky boli nútené pozastaviť výrobu z dôvodu chýbajúcich komponentov. Citeľne klesli aj dôchodky a čo sa týka energetiky, ťažba ropy aj zemného plynu z Ruska zaznamenala za posledný polrok pokles. Zároveň sankcie zasiahnu ruskú energetiku aj obmedzením exportu zariadení, technológií a služieb pre energetický priemysel z EÚ.

„Nič z toho nie je ani len porovnateľné s problémami, ktoré máme v Európe, či v USA. Hoc, priznávam, situácia nie je dobrá ani tu. Každopádne vinník tohto celého je úplne jasný a je aj úplne jasné, kto to všetko môže okamžite zastaviť a pomôcť relatívne rýchlo vrátiť sa k stabilite a prosperite. My ustúpiť nemôžme. Nie je kam. Ak zradíme podporu územnej celistvosti, suverenity a nezávislosti Ukrajiny, zradíme sami seba a skôr alebo neskôr môžme čeliť tomu istému ako oni. A to žiadny prízorný politik hájaci záujem svojich občanov v tejto časti Európy nemôže dopustiť,“ dodal na sociálnej sieti Klus.

„Ak sa pravidlá porušujú, veľmi ťažko sa vládne“

Klus pre TASR TV reagoval aj na aktuálnu koaličnú krízu. Tvrdí, že omnoho väčším problémom ako osobné vzťahy lídrov SaS a OĽaNO bol úplný rozpad pravidiel fungovania vládnej koalície, vrátane nedodržiavania koaličnej zmluvy. Tento pohľad podľa neho reflektuje aj uznesenie Republikovej rady SaS, ktoré požaduje vypracovanie novej koaličnej zmluvy. „Pri pohľade do parlamentu sme videli všetko to, čo by sme robiť nemali. Dochádzalo tu k rôznym hlasovaniam s opozíciou naprieč politickým spektrom a proti vôli koaličných partnerov. Ak sa pravidlá permanentne porušujú, potom sa veľmi ťažko vládne,“ tvrdí Klus.

„Dnes sú už iba tri poslanecké kluby“

Nová koaličná zmluva by podľa neho mala reflektovať aktuálne politické pomery a mala by byť napísaná tak, aby ju jednotliví aktéri vedeli po zvyšok volebného obdobia dodržiavať. Pôvodná koaličná zmluva bola podľa Klusa písaná v marci 2020, kedy boli štyria koaliční partneri so štyrmi poslaneckými klubmi. „Dnes sú už iba tri poslanecké kluby a máme iný formát rozloženia ministerstiev. Aj to by malo byť zohľadnené v novej koaličnej zmluve. A máme ešte celý mesiac na to, aby sa to podarilo,“ povedal.

Po odchode SaS do opozície nevylučuje žiadny scenár

Ak by SaS ostala členom vládnej koalície, Klus si nevie predstaviť, že by na návrh opozície hlasovala za odvolanie niektorého člena vlády. Ak sa ale bude realizovať variant demisie členov vlády a odchodu strany do opozície, situácia sa zmení. „Ak by sa SaS formálne presunula do opozície, sa dá ťažko vylúčiť akýkoľvek scenár. Ale predpokladám, že k tomuto by musela zasadnúť Republiková rada a vedenie strany,“ konštatoval. SaS by si v takom prípade musela vybrať, či chce smerovať k predčasným voľbám alebo podporovať menšinovú vládu. „A či by takáto podpora niesla aj náš záväzok nehlasovať spolu s ostatnou opozíciou, v tomto prípade naozaj veľmi radikálnou opozíciou, za odvolanie niektorých členov vlády,“ konštatoval Klus.

Zdroj: youtube.com/tasrtv

Zdroj: tasr/teraz.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Tajomník Korčoka o sankciách: Fungujú, mám dôkazy! Kto tvrdí, že bolia viac EÚ ako Rusko, klame

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne