eReport.sk
Zľava generálny riaditeľ Slovalco Milan Veselý a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).
Zľava generálny riaditeľ Slovalco Milan Veselý a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS). Foto: tasr

Hlinikáreň Slovalco prepustí väčšinu zamestnancov! Sulík len hovorí. O katastrofe

Ceny energií rastú, firmy prepúšťajú a štát rieši konflikty ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Tak by sa v skratke dal popísať vývoj, ktorý vôbec nie je povzbudivý. Svoje by o tom vedeli hovoriť zamestnanci žiarskej hlinikárne Slovalco, ktorá vo štvrtok oznámila hromadné prepúšťanie dvoch tretín zamestnancov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico na snímke z videa.
  2. Šéf dôchodcov dáva na Matoviča trestné oznámenie
  3. Nápis na budove, v ktorej sídli Ministerstvo financií SR na Štefanovičovej ulici v Bratislave.
  4. Peter Pellegrini na snímke z videa.
  5. Na ilustračnej snímke pracovníčka nemeckej energetickej firmy.
  6. plyn, kohútik, koleso, zváranie

O prácu príde až 300 zamestnancov z celkového počtu 450. Situácia však môže byť ešte vážnejšia, keďže je podľa odhadov na výrobu firmy naviazaných približne ďalších 2500 pracovníkov rôznych iných firiem. Spoluvlastníkom firmy je aj Penta.

Sulík hovorí o katastrofe, ale neponúka riešenie

Prepúšťanie vo firme je tak vážnou témou, že na ňu musel zareagovať aj samotný Sulík. Ten síce hovorí o katastrofe, ale stále bez ponuky konkrétneho riešenia. „To, čo postihlo našu jedinú slovenskú hlinikáreň, sa nedá nazvať inak ako katastrofou,“ uviedol Sulík.

Ešte väčšia katastrofa pre biznis

Prepúšťanie nedostane do úzkych len zamestnancov, napojené firmy a ministra Sulíka, ale aj podnikateľské prostredie ako celok.

Zľava člen petičného výboru a viceprimátor mesta Žiar nad Hronom Ladislav Kukolík, olympijský víťaz v chôdzi z r. 1988 Jozef Pribilinec a vedúci kancelárie primátora mesta Žiar nad Hronom Martin Baláž počas brífingu iniciatívy Pomôžme Slovalcu - zachráňme výrobu hliníka v Žiari nad Hronom 14. júna 2022.

Zľava člen petičného výboru a viceprimátor mesta Žiar nad Hronom Ladislav Kukolík, olympijský víťaz v chôdzi z r. 1988 Jozef Pribilinec a vedúci kancelárie primátora mesta Žiar nad Hronom Martin Baláž počas brífingu iniciatívy Pomôžme Slovalcu – zachráňme výrobu hliníka v Žiari nad Hronom 14. júna 2022. – Foto: tasr

Hliník je totižto pre priemysel veľmi dôležitý, keďže sa používa ako ekologickejšia náhrada ťažkých zliatin a je dôležitou súčasťou zelenej transformácie EÚ. Osobitne podstatný je napríklad pre automobilový priemysel, ktorý má na Slovensku zásadnú a nezastupiteľnú úlohu.

Prepúšťanie Slovalco zdôvodňuje rastom cien

Samotné Slovalco tvrdí, že hlavným dôvodom prepúšťania je dlhodobo pretrvávajúci nepomer medzi cenou hliníka a neustále rastúcimi cenami energií, v tomto prípade hlavne elektriny. Vedenie firmy od štátu požadovalo pomoc, ale bez výraznejšieho úspechu.

Na snímke spustenie novej pretavovacej pece hliníkových procesných šrotov v a.s. Slovalco v Žiari nad Hronom 14. júna 2022.

Na snímke spustenie novej pretavovacej pece hliníkových procesných šrotov v a.s. Slovalco v Žiari nad Hronom 14. júna 2022. – Foto: tasr

„Sme robustná firma a nemáme problém prežiť aj zlé roky, ale to, aká je cena elektriny vysoká dnes, to je šialenstvo,“ tvrdí podľa Denníka N dlhoročný šéf Slovalca Milan Veselý.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hlinikáreň Slovalco prepustí väčšinu zamestnancov! Sulík len hovorí. O katastrofe

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre