eReport.sk
Ilustračné foto
Ilustračné foto. Zdroj: shutterstock. com

Rektorská konferencia pripomína vláde: Na podporu Ukrajincov už nemáme peniaze!

Ďalšia pomoc ukrajinským študentom si vyžaduje finančnú podporu zo strany štátu. Slovenská rektorská konferencia (SRK) apeluje na vládu SR, aby prehodnotila pokračujúce znižovanie dotácie na chod verejných vysokých škôl a podporila ich zvýšením ešte v tomto roku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Je mier v Európe v ohrození?
  2. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  3. Hovorca Bieleho domu John Kirby.
  4. materská škola
  5. Na ilustračnej snímke pracovníčka nemeckej energetickej firmy.
  6. Volodymyr Zelenskyj

SRK pripomenula, že vysoké školy odpustili ukrajinským študentom samoplatcom hneď po vypuknutí vojnového konfliktu školné, prijali nových študentov, začali udeľovať mimoriadne štipendiá a granty, odpustili poplatky za ubytovanie a stravu, organizovali jazykové kurzy. Doterajšia pomoc pre ukrajinských študentov a občanov bola hradená z vlastných zdrojov vysokých škôl. Vysoké školy avizujú, že ich zdroje na pomoc ukrajinským študentom a akademikom sú vyčerpané.

Na Ukrajincov už školy vynaložili milión eur

Po 24. februári začalo na Slovensku študovať ďalších najmenej 235 študentov z Ukrajiny, ktorí sa vzdelávajú v slovenskom alebo anglickom jazyku. V prvom kvartáli tohto roka sa pomoc vysokých škôl ukrajinským študentom a akademikom vyšplhala na úroveň jedného milióna eur, hradená bola zatiaľ z vlastných zdrojov škôl. „Táto finančná pomoc je však neudržateľná pri viacročnom deficitnom rozpočte verejných vysokých škôl. Pripomíname, že verejné vysoké školy dostali v rokoch 2021 a 2022 finančnú dotáciu nižšiu o 45 miliónov eur, v roku 2023 je avizovaný ďalší pokles vo výške 27 miliónov eur, zároveň rastú ceny energií a inflácia,“ uviedla SRK.

Flexibilnejšie sú súkromné vysoké školy

Podľa predbežných údajov vyzbieraných pre Európsku asociáciu univerzít a pre Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov sa odhaduje kapacita vysokých škôl na prijatie ďalších minimálne 1690 ukrajinských študentov v novom akademickom roku, ak by im Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov poskytol štipendium. Prekážkou na prijatie vyššieho počtu študentov sú nedostatočné ubytovacie kapacity vysokých škôl, ale aj naplnené kapacity niektorých atraktívnych študijných programov ako IT, architektúra a urbanizmus, dizajn, ale aj lekárske programy. Flexibilnejšie sú súkromné vysoké školy, ktoré môžu v prípade záujmu prijať väčšie počty z radov štipendistov.

Je nereálne, aby náklady dlhodobo znášali vysoké školy

SRK predpokladá, že bez dodatočných prostriedkov zo štátneho rozpočtu už verejné vysoké školy v novom akademickom roku 2022/2023 nebudú mať prostriedky na štipendiá, bezplatné ubytovanie a stravu pre ukrajinských študentov. Preto rektorská konferencia apeluje na vládu SR, aby prehodnotila pokračujúce znižovanie dotácie na chod verejných vysokých škôl a podporila ich zvýšením rozpočtov ešte v roku 2022. „Keďže nevieme, ako dlho bude vojna na Ukrajine trvať, podpora ukrajinských študentov by mala byť systémová a dlhodobá. Jednorazová pomoc nevyrieši problém, len preklenie krátke obdobie. V súčasnom poddimenzovanom financovaní vysokého školstva je nereálne, aby tieto náklady dlhodobo znášali vysoké školy,“ dodali zo SRK.

Reakcia ministerstva školstva

Rezort školstva v reakcii pre TASR uviedol, že čo sa týka zvýšenia cien energií, ministerstvo školstva rokuje s ministerstvom financií o zvýšení finančných prostriedkov na prevádzku vysokých škôl z dôvodu nárastu cien energií vo výške 15 miliónov eur. Kompenzáciu bude následne vysokým školám poskytovať cez dotačné dodatky. „Rozpočet na budúci rok je vo fáze prípravy a tam je tiež jedna z našich priorít, aby sme zvyšovali finančné prostriedky tak, aby bola vykompenzovaná aj inflácia, aj zvýšené ceny energií,“ doplnilo ministerstvo školstva.

Nemáme informáciu o tom, že by na úkor ukrajinských študentov vysoké školy nemali financie na svoje náklady.

Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Rezort školstva nastavuje ďalšie financovanie ukrajinských študentov, ktoré bude vo forme refundácie a malo by byť hradené z eurofondov. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v reakcii na vyjadrenie Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), ktorá uviedla, že ďalšia pomoc ukrajinským študentom si vyžaduje finančnú podporu zo strany štátu.

„Nemáme informáciu o tom, že by na úkor ukrajinských študentov vysoké školy nemali financie na svoje náklady,“ poznamenali z ministerstva školstva. Na financovanie ukrajinských študentov boli vypísané rozvojové projekty. „V týchto dňoch sa už budú poskytovať finančné prostriedky vo forme dodatkov univerzitám, ktoré sa prihlásili do týchto projektov a vykazujú, koľko nových ukrajinských študentov prijali,“ spresnili z ministerstva.  

Suma alokácie na týchto študentov bola v celkovej výške 300.000 eur. Do konca kalendárneho roka plánuje ministerstvo vypísať ďalšie výzvy na podporu rozvojových projektov s cieľom pomoci študentom z Ukrajiny.

Rezort školstva.

MŠVVaŠ SR reagovalo na stav vzniknutý po 24. februári na Ukrajine vyhlásením výzvy na podávanie žiadostí o dotáciu verejných vysokých škôl v roku 2022 s cieľom zmiernenia negatívnych dôsledkov vojnového konfliktu. „Na túto výzvu bola alokovaná suma v celkovej výške 1.875.000 eur vo forme bežných transferov. Jej cieľom bola podpora študentov, uchádzačov o štúdium alebo účastníkov mobilít prijatých na verejné vysoké školy na denné štúdium alebo mobilitu v akademickom roku 2021/2022 z krajín zasiahnutých vojnovým konfliktom,“ uviedlo ministerstvo.

Verejné vysoké školy mohli v jednotlivých kolách výzvy požiadať o dotáciu najviac do výšky 2500 eur za každého takto novoprijatého študenta. Maximálny počet možných podporených novoprijatých študentov v rámci celej SR bol stanovený na 750. Po vyhodnotení žiadostí bolo spolu podporených 120 študentov. „Suma alokácie na týchto študentov bola v celkovej výške 300.000 eur. Do konca kalendárneho roka plánuje ministerstvo vypísať ďalšie výzvy na podporu rozvojových projektov s cieľom pomoci študentom z Ukrajiny,“ doplnili z ministerstva s tým, že pribudnúť by mala aj výzva na podporu jazykových centier.

SRK apeluje na vládu SR, aby prehodnotila pokračujúce znižovanie dotácie na chod verejných vysokých škôl a podporila ich zvýšením ešte v tomto roku.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rektorská konferencia pripomína vláde: Na podporu Ukrajincov už nemáme peniaze!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php