tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck sa prihovára počas Dňa priemyslu (TDI) organizovaného Federáciou nemeckého priemyslu (BDI) v Berlíne 21. júna 2022.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck sa prihovára počas Dňa priemyslu (TDI) organizovaného Federáciou nemeckého priemyslu (BDI) v Berlíne 21. júna 2022.Foto: tasr/dpa

Nemecký minister novinárom: Rusko využíva veľkú moc, ktorú sme mu dali, na vydieranie Európy!

Rusko sa stáva čoraz nespoľahlivejším partnerom v oblasti energetiky, uviedlo Nemecko vo štvrtok po tom, ako sa síce obnovili dodávky plynu cez kľúčový plynovod Nord Stream 1, ale značne znížené. TASR správu prevzala z AP a AFP.

„Rusko sa stáva rastúcim faktorom neistoty pre energetický systém,“ povedal novinárom nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. „V skutočnosti Rusko využíva veľkú moc, ktorú sme mu dali, na vydieranie Európy a Nemecka,“ vyhlásil.

Spustí Kremeľ energetickú krízu v Európe?

Rusko vo štvrtok obnovilo kritické dodávky plynu do Nemecka cez plynovod Nord Stream 1 po 10 dňoch údržby, ale len na úrovni 40 % jeho kapacity. V Berlíne tak pretrváva podozrenie, že Kremeľ túto zimu spustí energetickú krízu na kontinente.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecký snem - Budestag
  2. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022.
  3. Masa ľudí v letiskovej hale.
  4. Na ilustračnej snímke pracovníčka nemeckej energetickej firmy.
  5. Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.
  6. Na kombosnímke minister Robert Habeck a nespokojní nemeckí občania.
  7. plyn, kohútik, koleso, zváranie
  8. Richard Moore.

Nemecko, ktoré je silne závislé od ruského plynu, obvinilo Moskvu, že využíva energiu ako zbraň. Vláda v Berlíne verí, že Rusko stláča dodávky ako odvetu za sankcie Západu proti Moskve pre vojnu na Ukrajine.

Na obzore sú katastrofálne dôsledky pre Nemecko

Habeck nahnevane odmietol tvrdenia Ruska, že je garantom dodávok energie do Európy, a označil Moskvu za čoraz väčší „faktor neistoty“ v tomto sektore. Závislosť Nemecka od ruského plynu spolu s alarmujúcimi signálmi z Moskvy zvýšili tlak na najvyššiu európsku ekonomiku.

Úplné zastavenie dovozu plynu alebo prudké zníženie jeho dodávok by mohlo mať katastrofálne dôsledky pre Nemecko. Môže totiž viesť až k zatváraniu tovární a zníženiu teploty v domácnostiach počas zimy.

Odborníci pritom varovali, že dokonca ani obnovenie dodávok cez Nord Stream 1 na 40 % nebude stačiť na odvrátenie nedostatku energie v Európe túto zimu. Medzinárodný menový fond v stredu (20. 7.) uviedol, že zastavenie dodávok by mohlo tento rok znížiť hrubý domáci produkt Nemecka o 1,5 %.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecký minister novinárom: Rusko využíva veľkú moc, ktorú sme mu dali, na vydieranie Európy!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku