eReport.sk
Vjazd do podzemných garáží na Vajanského ulici, zdroj redakcia

Prepadáva sa im zem pod nohami – DOSLOVA!


Obyvateľom Vajanského ulice už dochádza trpezlivosť. Bytové domy postavené v 80. rokoch minulého storočia sú v ich osobnom vlastníctve približne od roku 2000, keď ich odkúpili od mesta. To im však odpredalo iba byty. Podzemné garáže nie. A tam sa začal celý problém…

Nájomné áno, opravy nie

Keď dostali užívatelia bytov na Vajanského ulici možnosť odkúpiť si ich do osobného vlastníctva, logicky túto šancu využili. Boli to byty, ktoré užívali a navyše v lukratívnej lokalite v centre mesta, tak prečo nie? Mesto však do zmlúv nezahrnulo priestory podzemných garáží – tam si mohli vlastníci bytov garáže naďalej prenajímať a platiť poplatky mestu ako vlastníkovi. Postupom času si tieto priestory začali vyžadovať investície zo strany majiteľa (mesto Trnava, pozn. red.), no na tie už akosi nezvýšilo.

Foto: redakcia

Približne po roku 2010 začali majitelia bytov a nebytových priestorov zveľaďovať svoje nehnuteľnosti, postupne začali zatepľovať bytové domy a spoločné priestory. V tom čase už začali riešiť aj alarmujúci technický (aj vizuálny) stav podzemných garáží. A začal sa kolobeh rozhovorov s mestom, správcovskou spoločnosťou a majiteľmi. Logicky im nezáležalo iba na dobrom vizuále ich nehnuteľnosti, chceli riešiť aj technický stav. Majiteľom podzemných garáží je síce mesto, no na pozemkoch, ktoré patria vlastníkom bytov.

O podzemné garáže stratili záujem

Postupne vlastníci bytov stratili záujem o garážovanie svojich áut v podzemných garážach pre ich havarijný technický stav. Garáže sú momentálne viac prázdne, ako plné a tí, ktorí si tam ešte ponechali prenájom, zažívajú neustále sťahovanie. „Viete, my tam garážujeme synovu motorku. Auto máme radšej vonku, veď tie garáže sú v otrasnom stave… ale teraz sme už v tretej garáži. Stále nás sťahujú, lebo vždy do nejakej začne zatekať. Teraz si môžeme vybrať, kde budeme, lebo ľudí, ktorí by si tam prenajali garáž je dosť málo. Stále nás takto sťahujú a posúvajú…no až skončíme asi ozaj vonku, lebo však to nie je normálne, v akom to je stave…“ Rozhorčuje sa jedna z obyvateliek Vajanského ulice.

Foto: redakcia

Vody ako na kúpalisku

Aj na fotografiách vidieť ako do podzemných garáží výdatne zateká voda a bytom nad nimi to rozhodne nepomáha. Niektorí nájomcovia majú dokonca nad autami pripevnené plachty, aby im na ne netiekla voda! Voda zateká dokonca aj do elektrického vedenia. „Nám raz volali, keď sme boli na dovolenke,  aby sme rýchlo prišli, lebo že nám v podzemnej garáži horí auto! Našťastie sme mali doma dospelé deti, tak to išli rýchlo skontrolovať… pozitívom bolo, že auto síce nehorelo, no horelo elektrické vedenie nad ním. Príčinou bola s najväčšou pravdepodobnosťou voda, ktorá tam tečie na káble. No my sme sa po tejto skúsenosti radšej rozhodli parkovať auto vonku.“  Popisuje svoju nepríjemnú skúsenosť ďalšia obyvateľka Vajanského.

Foto: redakcia

Ohrozenie majetku

Tým, že sa mesto ako vlastník týchto garáží o ich technický stav nestará, vystavuje prenajímateľov garáží riziku ujmy na majetku. No čo je horšie – ohrozuje technický stav bytov nad garážami. Jedna z obyvateľov ostala zhrozená po zistení, že na stene v jej byte je obrovská prasklina, ktorá sa čoraz viac zväčšuje. Bolo jej jasné, keď videla v akom stave sú garáže pod jej bytom, že sa mohol vyskytnúť problém so statikou alebo podložím bytovky. Kontaktovala preto správcovskú spoločnosť, respektíve mesto, ako ďalej postupovať. Odpoveď? „Povedali mi, že nech si do tej škáry na stene dám syrku. Áno, dobre počujete. Normálnu syrku. A že nech sledujem, čo to robí, či sa tá prasklina mení. No čo vám poviem…syrka vypadla, no či sa len zosušila alebo sa tá diera zväčšila ja neviem. Ale od vtedy sa mi nikto neozval, že čo teraz.“ Problém majú najmä obyvatelia bytov na prízemí – k bytu patria aj menšie terasy, ktoré praskajú. Pri obnove bytového domu im stavbári povedali, že to bude s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené zlým podložím.

Foto: redakcia

Ohrozenie zdravia

Škoda na majetku je síce tiež veľmi dôležitá, no oveľa závažnejšia je zdravotná ujma, ktorú už jedna z obyvateliek Vajanského ulice utrpela. Na viacerých úsekoch cesty, aj chodníka vidieť rozpraskaný povrch, ktorý sa drobí a dlaždice, ktoré sú odlepené a odtrhnuté. Na to doplatila pani, ktorá išla na bicykli a kolesom vbehla do škáry, ktorá tam vznikla. Žiaľ, pri páde si zlomila stavec a už viac ako jeden a pol roka rieši následky tohto úrazu – rehabilitácie pre pretrvávajúce bolesti absolvuje doteraz. Pani nechcela tento úraz riešiť s mestom právne, no skutočne čaká radnica na to, kým sa stane niečo ešte vážnejšie?

Foto: redakcia

Kto to opraví?

Je to už dvanásť rokov, čo sa snažia obyvatelia dohodnúť s mestom na oprave podzemných garáží. Volajú, píšu, stretávajú sa, no stále žiadna relevantná odpoveď z radnice neprišla. Stále vyhýbavé tvrdenia. Najprv nevedeli nájsť zhotoviteľa projektovej dokumentácie, pre náročnosť celého projektu. Potom údajne aj niekoho zohnali, no včas nedodali potrebné dokumenty, takže z realizácie opäť zišlo. Pred niekoľkými rokmi bol stav natoľko alarmujúci, že sa v jednom úseku dokonca čiastočne prepadla cesta. „Ja som tam dokonca v minulosti chytil podbeh na aute. Našťastie som išiel opatrne, ale ak by mal niekto nižšie auto, išiel by som potme alebo by som o tom skoku na ceste nevedel, určite si tam odtrhnem nárazník,“ spomína majiteľ bytu na Vajanského ulici.

Foto: redakcia

V tomto prípade treba uznať, že mesto na situáciu reagovalo a cestu opravili. „Vtedajší viceprimátor pán Pekarčík keď to videl, sa zhrozil, a hneď to začal riešiť. On bol asi jediný, kto s nami tento problém aj reálne riešil. Ale viete, vedenie sa zmenilo a teraz sme tam, kde aj pred tým. Úplne nikde, lebo to, že sa tie garáže prepadávajú – priamo pod našimi bytmi, nikoho evidentne nezaujíma.“ S otázkami, ako mesto rieši celú situáciu,  či koľko prostriedkov v minulosti investovali v tejto lokalite, sme sa obrátili na Komunikačný odbor MsÚ Trnava. Žiaľ, na naše otázky sme nedostali žiadnu odpoveď.

Existuje statický posudok

Istá spoločnosť sídliaca na Vajanského ulici mala tiež problém s technickým stavom svojich priestorov. Začali im výrazne praskať steny a dokonca im začalo vypadávať okno. Najprv si zavolali spoločnosť, aby steny opravili a okno vymenili, no tí im odporučili najprv preskúmať statický stav budovy. Pretože opravou a výmenou by sa vraj vôbec neodstránila príčina problému – pravdepodobne narušená statika. Kontaktovali preto v tejto veci odborníka, ktorý ich obavy potvrdil. Citujeme zo záveru statického posudku: „Hlavnou príčinou porúch okenného výklenku je lokálny výskyt vody v podzákladí. Vzhľadom na to, že priesaky vody sú zrejmé len v poli priamo pod výklenkom, ide o lokálnu príčinu spôsobenú pravdepodobne poruchou jestvujúcich prípojok inžinierskych sietí, ktoré v tomto poli vstupujú do priestorov suterénu.“ 

Foto: redakcia

Statik vydal odporúčanie „Pre zastavenie sadania a rozširovania porúch je potrebné odstrániť prenikanie vody do podzákladia. Odporúčame vyžiadať skúšky prípojových potrubí inžinierskych sietí do objektu od jednotlivých správcov sietí. V prípad preukázania ich poruchy, je potrebná ich oprava. Po odstránení priesakov vody do podzáklania, odporúčame vykonať penetračné skúšky podzáklania, ktorými sa zistia parametre zemín v základovej škáre, na základe ktorých sa určí potreba a spôsob ďalšej sanácie základovej škáry (napríklad injektážou základovej zeminy, rozšírením samotného základu a pod.).“

Nečakali, kým im budova spadne na hlavu

Majitelia priestorov nečakali na mesto a dali spraviť po obvodových múroch budovy injektáž na vlastné náklady. Pri skúmaní podložia sa preukázalo, že je veľmi nestabilné a nasiakavé, takže na zachovanie stability celej stavby veľa iných možností nemali.

Premnožené hlodavce

Čo ale majú spraviť majitelia bytov v priestoroch, ktoré im nepatria? Voda, ktorej je v suteréne určite viac, ako by malo byť, im postupne nahlodáva základy ich bytov. Okrem toho spolu s vlhkosťou v základoch majú problém aj s premnoženými hlodavcami, pre ktoré je vlhké a tmavé prostredie priam ideálne. Cez škáry v stavbe sa im dostali až na druhé poschodie! Konkrétne potkan. Cez dieru v stupačke.

Stúpajúce poplatky

Okrem neželaných návštevníkov majú prenajímatelia podzemných garáží a majitelia bytov ďalší problém. Mesto im pravidelne zvyšuje nájomné – za strážnu službu, ktorá by mala strážiť priestory podzemných garáží. Žiaľ podľa skúseností nájomníkov strážnici len pozerajú televíziu, prechádzajú sa po okolí a svoje povinnosti si neplnia. Keď sa na to sťažovali mestu, údajne neevidujú žiadne podanie sťažnosti na ujme na majetku. A vraj ostatne aj tak v garážach nemajú mať okrem áut nič iné. So sťažnosťou teda neuspeli.

Foto: redakcia

Čo bude ďalej?

Je to už dvanásť rokov, odkedy sa obyvatelia Vajanského ulice sťažujú na otrasný technický stav suterénu ich bytových domov. Správcovská spoločnosť a mesto si ich problém posúvajú a reálne odpovede na otázku, kedy bude riešený evidentne nevyhovujúci technický stav podzemných garáží nedostali doteraz. Vraj niekto dokonca zachytil informáciu, že Vajanského ulica je na okraji záujmu súčasného vedenia. Ľudia sa oprávnene pýtajú – do kedy?! Čakajú skutočne na to, kým sa niekomu stane vážny úraz? Či dokonca na to, kým sa ľuďom doslova neprepadne zem pod nohami? Nebude už potom neskoro?

Spevnenie nestabilného podložia možno nie je projekt, ktorý by bol ľúbivý pre oko diváka sociálnych sietí, no je to projekt nevyhnutný na kvalitný a plnohodnotný život časti obyvateľov Trnavy. Tí už nechcú viac čakať a celú situáciu dali do rúk advokátovi, ktorý ich bude vo veci zastupovať. Na konci dňa bude musieť radnica tento alarmujúci stav riešiť. Je otázne, či to nemohlo byť skôr a bez poplatkov za právne trovy. Ostáva len dúfať, že sa dovtedy nikomu nič vážne nestane.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prepadáva sa im zem pod nohami – DOSLOVA!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne