eReport.sk
Ivan Korčok a Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Pošliapavajú Čaputová a Korčok pamiatku zavraždeného Kuciaka? Posúďte sami!


Prezidentka SR Zuzana Čaputová a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) počas posledných týždňov avizovali budúce rozšírenie spolupráce so Saudskou Arábiou a so Spojenými arabskými emirátmi. Korčok sa stretol s veľvyslancom Saudskej Arábie na Slovensku a Čaputová zase osobne diskutovala s korunným princom Spojených arabských emirátov (SAE) v Dubaji. Tam si štátnici sľúbili, že SAE pošle na Slovensko delegáciu s cieľom hľadať cesty k spolupráci našich štátov.

Otázkou však je, či takýmito stretnutiami a prívetivými postojmi ku krajinám, ktoré majú problémy s dodržiavaním ľudských práv, vrátane práv novinárov a žien, Čaputová s Korčokom nestúpajú po vlastných hodnotách, ktoré verejnosti opakovane a často prezentujú. Čaputová si napríklad pravidelne uctieva pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a často hovorí taktiež o právach žien. Korčok vo svojej diplomatickej, ale aj politickej činnosti neúnavne vyzýva k dodržiavaniu ľudských práv.

Spolupráca so Saudskou Arábiou a so SAE?

Čaputová, ktorá sa minulý týždeň v Dubaji stretla s korunným princom SAE Mohamedom bin Zájd al Nahjánom vyhlásila, že s ním diskutovala o možnostiach spolupráce v oblasti energetiky, zelenej transformácie, turizmu, ale aj o spolupráci medzi vysokými školami. „Veľmi sa na to teším, pretože to je potenciálna príležitosť pre našich podnikateľov a podnikateľky, inovátorov a aj vedcov, aby získali nových investorov a nové príležitosti,“ poukázala na benefity spolupráce so SAE Čaputová.

Prezidntka SR Zuzana Čaputová s s korunným princom SAE Mohamedom bin Zájd al Nahjánom.

Prezidntka SR Zuzana Čaputová s korunným princom SAE Mohamedom bin Zájd al Nahjánom. – Foto: fb/zcaputova

Korčok sa ešte v polovici januára stretol s veľvyslancom Saudskej Arábie na Slovensku Abdulláhom ibn Chálidom Saúdom, pri čom ministrove vyhlásenia po stretnutí boli skôr priateľské. „Saudská Arábia je dôležitým partnerom Slovenska a Európskej únie v oblasti Blízkeho a Stredného východu. V mnohých otázkach medzinárodného diania – vrátane politického a bezpečnostného vývoja v regióne – zdieľame podobné postoje,“ upozornil Korčok.

Zavraždeného novinára vyniesli v igelitke

V roku 2018 okrem Kuciakovej vraždy a vraždy jeho snúbenice Martiny Kušnírovej rezonovala vo svete aj brutálna vražda novinára, ktorá sa mala uskutočniť priamo na pôde veľvyslanectva Saudskej Arábie v Istanbule. Zmiznúť mal novinár Jamal Khashoggi (Džamál Chášukdží) po tom, čo vošiel do budovy veľvyslanectva. Podľa portálu pluska.sk, odkazujúceho na turecké médiá, mal byť novinár kritizujúci režim v Saudskej Arábii po zavraždení z ambasády vynesený v igelitke. Pýtate sa, ako sa do nej pomestil? Na ambasáde ho mali pred vynesením doslova rozkrájať.

Brutálne zavraždený Novinár Džamál Chášukdží. – Foto: tasr/ap

V prípade figurujú viaceré dôkazy. Z októbra 2018 existuje snímka, na ktorej predmetný novinár vchádza na veľvyslanectvo s cieľom vyzdvihnúť si úradný dokument. Túto snímku mala podľa svedka doplniť aj nahrávka, na ktorej je počuť mučenie novinára. Celý prípad vtedy vyvolal protesty proti saudskoarabskému režimu.

Nórku v Dubaji znásilnili a obvinili z nemanželského sexu

Portál aktuality.sk v roku 2013 informoval o znásilnení mladej Nórky v Dubaji. Marta Deborah Devalvová bola po oznámení zločinu zo strany SAE obvinená z mimomanželského sexu a odsúdená na 16 mesiacov väzenia. Tento prípad pri tom ani zďaleka nemá byť ojedinelý. Podobnú skúsenosť majú s pobytom v Dubaji viaceré Európanky.

Pýtali sa naši štátnici na ľudské práva?

V kontexte takýchto prípadov, ktoré sú hrozivými príkladmi a poukazujú na katastrofálny stav dodržiavania ľudských práv v týchto štátoch, sa logicky ponúka otázka, že ak politici ako Čaputová a Korčok vo svojej činnosti o ľudských právach hovoria, či by o nich nemali hovoriť aj pred predstaviteľmi týchto štátov.

Čaputová a Korčok však aspoň podľa posledných informácií z nedávnych stretnutí s predstaviteľmi dotknutých krajín tak neurobili. A majú skôr tendenciu rozvíjať so Saudskou Arábiou a SAE spoluprácu. A to, zdá sa, bez ohľadu na to, čo sa v týchto krajinách už stalo. A tak je zrejme skutočne legitímna otázka, či v zrkadle obludností, ktoré sú v spomínaných arabských krajinách dejú, naši ústavní činitelia vlastne nepošliapavajú aj pamiatku novinára, ktorého zavraždili na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden,
  2. Objektivita mainstreamu je do neba volajúca
  3. Eduard Heger
  4. Ivan Korčok
  5. Katarína Hatráková (OĽaNO) s ochranným rúškom
  6. Obžalovaný Marian Kočner odchádza z verejného zasadnutia.
  7. Nie je vražda ako vražda?

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pošliapavajú Čaputová a Korčok pamiatku zavraždeného Kuciaka? Posúďte sami!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre