eReport.sk
Ivan Korčok.
Ivan Korčok Foto: FB/ivankorcok

Je toto v poriadku? Korčok z Bruselu: Pracujeme na príprave zmlúv so Saudskou Arábiou!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) počas posledných týždňov avizovali budúce rozšírenie spolupráce so Saudskou Arábiou a so Spojenými arabskými emirátmi. A to napriek tomu, že ide o krajiny, ktoré majú problémy s dodržiavaním ľudských práv, vrátane práv novinárov a žien. Práve v čase, keď si Slovensko pripomína štvrté výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, šéf slovenskej diplomacie v Bruseli rokoval so svojim saudskoarabským kolegom, princom Fajsálom bin Farhánom – a to o prehĺbení vzájomnej obchodnej spolupráce.

Legitímnou je teda otázka, či spolupráca s takouto krajinou je pre nás v poriadku, najmä ak na Slovensku mimoriadne citlivo vnímame akékoľvek porušovanie ľudských práv, napríklad aj v Ruskej federácii či v Číne.

Slovensko bude mať veľvyslanectvo v Rijáde

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) rokoval v pondelok v Bruseli s ministrom zahraničných vecí Saudskej Arábie, princom Fajsálom bin Farhánom. V rámci rozhovoru si diplomati vymenili názory na aktuálne otázky regionálneho vývoja na Blízkom východe. TASR o tom formoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Mojou snahou je podporiť vzťahy so Saudskou Arábiou, ktorá je významným obchodným partnerom Slovenska na Blízkom východe. Pracujeme na príprave zmlúv o dvojitom zdanení a spolupráci, ktoré zrýchlia a zefektívnia vzájomný obchod. Práve s týmto cieľom bude mať Slovensko v Rijáde svoje veľvyslanectvo, ktorého otvorenie sa intenzívne pripravuje,“ uviedol minister Korčok.

Korčok: Slovensko ponúka výhodné investičné prostredie

Podľa šéfa slovenskej diplomacie je saudskoarabská snaha o transformáciu svojej ekonomiky príležitosťou aj pre slovenské firmy. Konkrétne vymenoval projekty v oblastiach zelenej energie, dopravy, stavebníctva, ale aj nových technológií. „Slovensko zároveň ponúka výhodné investičné prostredie a prístup na európske trhy pre podniky zo Saudskej Arábie,“ zdôraznil Korčok.

Slovenský minister zároveň ocenil záujem Saudskej Arábie o prehlbovanie spolupráce s Európskou úniou v rôznych sektoroch vrátane zavedenia pravidelného dialógu o ľudských právach, spresnil komunikačný odbor MZVEZ.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. Nie je vražda ako vražda?

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je toto v poriadku? Korčok z Bruselu: Pracujeme na príprave zmlúv so Saudskou Arábiou!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php