eReport.sk
Obžalovaný Marian Kočner odchádza z verejného zasadnutia.
Obžalovaný Marian Kočner . Foto: tasr

Prezidentka a ďalší politici reagujú na verdikt v kauze Kuciak: Kvetnato to nekomentuje ani Šeliga

Najvyšší súd SR urobil utorkovým rozhodnutím v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej veľmi dôležitý krok pre obnovenie dôvery v justíciu. Myslí si to prezidentka SR Zuzana Čaputová. K verdiktu najvyššieho súdu sa vyjadrili aj ďalší politici.

“Trápenie rodičov a blízkych Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa po dnešnom rozhodnutí Najvyššieho súdu nekončí, ale sú zase o krok bližšie k spravodlivosti. Predchádzajúci oslobodzujúci rozsudok pre Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú bol dnes zrušený a prípad sa vracia na Špecializovaný trestný súd,” poznamenala hlava štátu.

Prezidentka: Kuciak poukázal na cynizmus mocných

Pripomenula, že Ján Kuciak poukázal na cynizmus mocných a so svojou priateľkou Martinou Kušnírovou na to doplatili životmi. “Aj od vyšetrenia ich vraždy a potrestania všetkých jej vinníkov sa preto dnes odvíja dôvera verejnosti v štát a jeho inštitúcie. Najvyšší súd pre obnovenie dôvery v justíciu dnes urobil veľmi dôležitý krok,” doplnila prezidentka.

Kolíková: Určite sa musím vyhnúť a zdržať komentárov

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nechcela komentovať utorkové rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ten rozhodol, že vec vráti na prejednanie Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS). Ministerka podčiarkla, že finálny rozsudok bude musieť byť odôvodnený tak, aby mu aj verejnosť rozumela a uverila mu.

“Je dôležité, aby na konci dňa sme všetci uverili, aj odborná a celá verejnosť, že je to rozhodnutie spravodlivé a že rozumieme, prečo tak súd rozhodol. To je podľa mňa kľúčové,” povedala ministerka. Pôvodný rozsudok ŠTS hodnotiť nechcela. Poukázala na to, že ako ministerka spravodlivosti bude mať aj po finálnom rozhodnutí súdu ešte možnosť zvážiť mimoriadny opravný prostriedok, ktorým je dovolanie. “Určite sa musím vyhnúť a zdržať akýchkoľvek komentárov,” dodala.

Vzhľadom na to, že sa vec vracia na ŠTS, ráta s tým, že istú dobu rozhodovanie ešte potrvá. Poukázala na to, že súd sa bude musieť oboznámiť s rozhodnutím NS SR aj so stavom spisu a následne zaujať stanovisko.

Boris Kollár si myslí, že proces sa natiahne

Rozhodnutia súdov by sme nemali napádať, ale rešpektovať ich nezávislosť. Treba si počkať na rozhodovanie prvostupňového súdu. V reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý v utorok zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, to pripomenul predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina).

Kollár dodal, že politikom neprináleží rozhodnutia komentovať, treba ich len rešpektovať. Myslí si, že proces sa natiahne ešte na ďalší rok a bude to spoločnosť traumatizovať. “Myslím si, že aj rodina pozostalých by už bola rada, keby to mala definitívne za sebou a vedel by sa absolútny verdikt,” reagoval Kollár v parlamente pred novinármi.

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí), predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina)

Mária Kolíková (Za ľudí) a Boris Kollár (Sme rodina). – Foto: tasr

Kollár sa podľa svojich slov prikláňa k názoru ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), ktorá rešpektovala rozhodnutie prvostupňového súdu. Šéf parlamentu hovorí, že nesmieme napádať rozhodnutia súdov a nemôžeme ako spoločnosť rozhodovať, kto je vinný či nevinný. Nedôveru voči senátu ŠTS považuje za veľkú chybu. Takisto vyhlásil, že nemôžeme napádať akéhokoľvek sudcu, ktorý sa rozhodne podľa najlepšieho svedomia a vedomia. Kollár očakáva, že na konci opakovaného procesu sa prípad znova dostane na najvyšší súd.

Pčolinský: Očakával som to, je to v poriadku

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský očakával takéto rozhodnutie súdu. “Myslím si, že je to v poriadku. Teraz by mal celý proces nanovo začať, to znamená nanovo dokazovanie a na konci sa ukáže, aká je realita,” skonštatoval. Túto realitu si nateraz však netrúfa hodnotiť, keďže nepozná dôkaznú situáciu ani vyšetrovací spis, a má len medializované informácie. “Obžaloba tvrdí, že sú nové dôkazy. Predpokladám, že budú predložené a bude na súdoch, ako rozhodnú,” dodal.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport