eReport.sk
Ivan Korčok a zástupca Saudskej Arábie, foto:twitter/i.k.

Žilinkova cesta do Ruska je pre Korčoka problém, spolupráca so Saudskou Arábiou už nie

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa kvôli svojim pripomienkam k obrannej dohode s USA a kvôli pracovnej ceste do Ruska na oslavu výročia existencie tamojšej prokuratúry dostal do nemilosti premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (SaS) a ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO). Pri kritike spolupráce s Ruskom zvyknú hovoriť vládni predstavitelia hlavne o aktivitách Ruska na Ukrajine a o úrovni dodržiavania ľudských práv v krajine.

Na druhej strane však zjavne nie je problematické stretnutie Korčoka s veľvyslancom Saudskej Arábie na Slovensku, ako aj slová o potrebnej spolupráci medzi štátmi. Ľudské práva sú pri tom v Saudskej Arábii vo veľkom pošliapavané a úroveň práv žien je v porovnaní s Ruskom na mizivej úrovni. Nemal by byť teda postoj vládnych predstaviteľov konzistentný?

Žilinkova cesta do Ruska vraj nebola v poriadku

„Nie je to v poriadku. Bodka. A už vôbec to nie je v poriadku v situácii, kedy je to inštitúcia štátu, vo vzťahu ku ktorému máme výhrady v oblasti zahranično-bezpečnostnej politiky,“ uviedol ešte v polovici januára Korčok podľa portálu topky.sk.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka bol za svoju pracovnú cestu do Ruska ostro kritizovaný – Foto: tasr

Korčokovi prekážalo aj to, že šéf ruskej generálnej prokuratúry Igor Krasnov je na sankčnom zozname.“Ja si myslím, že sám GP by mal povedať k tomu viac, ako doteraz povedal. Nikto mu nezakazuje cestovať, absolútne nikto, ale hádam sa môžeme k tejto veci vyjadriť a aj sa ohradiť v situácii, keď šéfom (ruskej) GP je človek zo sankčného zoznamu,“ reagoval Korčok.

Chce prehlbovať spoluprácu so Saudskou Arábiou

Deň pred uverejnením vyjadrení o Žilinkovej návšteve v Rusku (17.1.2022) sa však Korčok stretol s veľvyslancom Saudskej Arábie na Slovensku Abdulláhom ibn Chálidom Saúdom. Po stretnutí sa dokonca vyjadril, že Slovensko je pripravené prehĺbiť vzájomnú spoluprácu a otvoriť novú kapitolu vzťahov so Saudskou Arábiou.

„Saudská Arábia je dôležitým partnerom Slovenska a Európskej únie v oblasti Blízkeho a Stredného východu. V mnohých otázkach medzinárodného diania – vrátane politického a bezpečnostného vývoja v regióne – zdieľame podobné postoje,“ uviedol vtedy Korčok.

Žena potrebuje v Saudskej Arábii takmer na všetko povolenie muža

Nie je to tak dávno, čo v Saudskej Arábii zrušili povinnosť dvoch vchodov do reštaurácii: jedného pre ženy a rodiny, druhého pre mužov. Muži a ženy však stále musia sedieť oddelene. Pre ženy je život v Saudskej Arábii náročný v takmer každej oblasti.

Bude vás zaujímať:

  1. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.
  2. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka
  3. Poslanec NR SR Tomáš Valášek (nezaradený).
  4. Ivan Korčok.

Ženy nemôžu nikde chodiť bez mužského sprievodu, cestovanie verejnou dopravou majú takmer zakázané, poprípade majú oddelené miesta v zadnej časti prostriedku, musia byť zahalené celé v čiernom, vysokoškolské vzdelanie poskytované ženám je nekvalitné a do zahraničia môžu ísť študovať len s povolením muža. Ženy nemôžu napríklad ani podnikať, alebo si čo i len otvoriť bankový účet. Nemôžu si taktiež vodiť domov návštevy, alebo otvárať dvere. Výpoveď ženy pred oficiálnymi orgánmi je dvakrát menej vierohodná a ak chce žena podať trestné oznámenie, musí mať šesť mužských svedkov. Najmiernejším trestom pre ženu za porušenie pravidiel je bičovanie. Takto by sa dalo pokračovať s mnohými ďalšími ohavnými pravidlami v Saudskej Arábii. Ak teda niekomu z európskych politikov záleží na ľudských právach, možno by diskusiu o nich mali začať práve so zástupcami Saudskej Arábie.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinkova cesta do Ruska je pre Korčoka problém, spolupráca so Saudskou Arábiou už nie

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti