Chmelár napísal ešte zopár poznámok k k hystérii okolo cesty premiéra Fica do Moskvy. Svoje si k téme v televízii povedali aj Káčer a Dzurinda. Chmelár pripomína, že Dzurindovi sa za osem rokov jeho mandátu nepodarilo stretnúť s čínskym prezidentom ani raz, hoci sa o to extrémne usiloval. “Do Pekingu posielal odkazy, že má “veľký záujem” o čínske investície a o “rozvoj intenzívneho politického dialógu”. Kým on obišiel na prázdno, Robert Fico sa stretol s najvyšším čínskym predstaviteľom len v priebehu posledného polroka už dvakrát,” pripomína známy politológ.
Robertovi Ficovi sa podaril husársky kúsok
Podľa bývalého poradcu premiéra je znakom šialenstva doby, ak odsudzujeme predstaviteľa jedného štátu iba za to, že sa stretol s predstaviteľom iného štátu.
Eduard Chmelár pripomína, že oficiálnym cieľom cesty premiéra do Moskvy bolo vzdať úctu ruskému ľudu za jeho obrovský a rozhodujúci podiel na porážke fašizmu. A podľa neho, Robert Fico urobil dobre, že sa nezúčastnil na vojenskej prehliadke na Červenom námestí. Chmelár upozornil, že tam naozaj došlo k zneužitiu slávnosti na propagáciu súčasnej vojny na Ukrajine a tomu by podľa známeho politológa premiér nemal tlieskať.
Chmelár však uznáva, že Robertovi Ficovi sa podaril husársky kúsok: “V priebehu 8 hodín sa stretol a rokoval s najvyššími predstaviteľmi štyroch zo skupiny najľudnatejších štátov sveta (Číny, Brazílie, Ruska a Vietnamu), ktorí reprezentujú takmer 2 miliardy ľudí. Ukážte mi politika v strednej Európe, ktorý toto niekedy dokázal a akéhokoľvek predstaviteľa 5-miliónového národa, ktorému by svetové veľmoci venovali takú pozornosť.”
Reakcie Dzurindu a Káčera sú vrcholne trápne
Chmelár sa vysmial z komentárov Dzurindu a Káčera na adresu R. Fica. “Preto sú vrcholne trápne reakcie notorického klamára Mikuláša Dzurindu a notorického hulváta Rastislava Káčera v dnešnej 360-ke na tento pozoruhodný diplomatický výkon. Obaja sa premiérovi vysmiali, pričom Dzurinda spochybnil význam takýchto rokovaní, vraj pri nich vybaví “starú Belu” a o päť minút si ho čínsky prezident nebude pamätať…
To je zaujímavé, ale ja si zasa pamätám, že Mikulášovi Dzurindovi sa za osem rokov jeho mandátu nepodarilo stretnúť s čínskym prezidentom ani raz, hoci sa o to extrémne usiloval a posielal do Pekingu odkazy, že má “veľký záujem” o čínske investície a o “rozvoj intenzívneho politického dialógu”. Kým on obišiel na prázdno, Robert Fico sa stretol s najvyšším čínskym predstaviteľom len v priebehu posledného polroka už dvakrát.
Káčer zasa sprosto klamal, že takých stretnutí ako mal Fico, má každý jeden premiér, pričom Dzurinda a Radičová ich mali vraj stokrát… Naozaj? Koľkokrát že sa to stretol Mikuláš Dzurinda alebo Iveta Radičová s čínskym prezidentom? Nula. Koľkokrát sa stretli s brazílskym prezidentom? Nula. Koľkokrát sa stretli s najvyšším predstaviteľom Vietnamu? Nula. Koľkokrát bola Iveta Radičová v Kremli? Nula. Prosto samé trápne lži zlomyseľných a závistlivých ľudí,” píše Eduard Chmelár.
Neboli tam len diktátori!
A to pritom, podľa slov Chmelára, aj americký denník The Washington Post skonštatoval, že prítomnosť svetových lídrov v Moskve dokazuje, že západná snaha o izoláciu Ruska stroskotala. Dodal, že tam neboli len “diktátori”. “Brazílsky prezident Lula reprezentuje demokraciu väčšiu než ktorýkoľvek štát v Európe. A bol by tam prítomný aj predstaviteľ najväčšej demokracie sveta, indický premiér Módí – nebyť konfliktu s Pakistanom. A Ficovi budú nejakí potrimiskári vyčítať, že nadväzuje kontakty s najdôležitejšími štátmi sveta?” pýta sa bývalý premiérov poradca.
Mohlo by vás zaujímať:
Chmelár si dovolil Roberta Fica aj jemne skritizovať. Vidí rezervy jeho stretnutia s ruským prezidentom. “Robert Fico sa pochválil, že hovoril s Vladimírom Putinom medzi štyrmi očami a pri tomto rozhovore mu ruský štátnik podrobne vysvetlil, čo sa bude na Ukrajine diať. Boli to iste zaujímavé informácie, len moja otázka znie, ako ich slovenský premiér mieni a dokáže využiť,” uviedol známy politológ. Podľa neho, by však R. Fica predstavitelia štátov EÚ nemali urážať a ostrakizovať, ale využiť ho ako dôležitý komunikačný kanál v dialógu medzi EÚ a Ruskom.
Korčok, Čaputová a Kiska
Na záver sa Eduard Chmelár pustil do Ivana Korčoka, Andreja Kisku a Zuzany Čaputovej. Podľa neho nemá slovenská opozícia žiadne morálne právo kritizovať, s kým sa stretáva slovenský premiér. Pripomenul, že Ivan Korčok ako šéf diplomacie inicioval prehĺbenie politických vzťahov so Saudskou Arábiou, ktorá je jednou z najhorších a najkrvavejších diktatúr sveta. Pripomenul aj to, ako sa ešte ako štátny tajomník znemožnil tvrdením, že v Rijáde rokoval s “podpredsedom parlamentu”. Saudská Arábia je pritom absolutistická monarchia a nemá parlament.
“Alebo Andrej Kiska, ktorý nazval tureckého diktátora “svojím priateľom” a Turecko (v ktorom je väznených viac novinárov ako v Iráne alebo Číne) “ostrovčekom stability”? Páčilo sa vám viac stretnutie Zuzany Čaputovej s autoritatívnym následníkom trónu v Dubaji, keď vieme, že ten luxus vyrástol na zneužívaní 250 000 robotníkov v podmienkach otroctva, keď im režim odobral pasy, odoprel ich sociálne práva a donútil ich zvyšovať výkon pomocou fyzických trestov? To sa vážne chcete hrať na dobrých a zlých diktátorov, pokrytci?” pýta sa Eduard Chmelár.
“Vieme, čoho sú títo ľudia schopní a neschopní. Zuzana Čaputová počas výkonu svojho mandátu svojou jednostrannou politikou zhoršila vzťahy s väčšinou štátov. Čínskeho ministra zahraničných vecí urazila, keď mu na prijatí vyhodila na oči stav ľudských práv, hoci ona sama odmietla vyjadriť podporu politickému väzňovi v Európe Julianovi Assangeovi a ignorovala aj výzvy na podporu masakrovaného palestínskeho obyvateľstva. Skončime toto trápne pokrytectvo,” vyzval politológ.
Zdroj:Facebook/ Eduard Chmelár
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Reakcie Dzurindu a Káčera na adresu Fica v Moskve sú vrcholne trápne, napísal Chmelár