tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Zľava americký prezident Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán sa zdravia v saudskoarabskej Džidde 15. júla 2022.
Joe Biden a Muhammad bin Salmán sa zdravia v saudskoarabskej Džidde 15. júla 2022.

Snúbenica zavraždeného novinára Bidenovi: Takto vyzerá vyvodenie zodpovednosti, ktoré ste sľúbili!?

Americký prezident Joe Biden po stretnutí so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom v piatok uviedol, že na začiatku rozhovoru spomenul vraždu novinára Džamála Chášukdžího. TASR správu prevzala od agentúr AP a AFP.

Salmán, ktorého americké tajné služby podozrievajú, že v roku 2018 nariadil vraždu Chášukdžího, podľa Bidena počas rokovania poprel akúkoľvek osobnú zodpovednosť za tento skutok. Americký prezident v tejto súvislosti uviedol, že korunnému princovi dal vedieť, že si myslí opak. „Svoj názor som vyjadril úplne jasne,“ poznamenal.

„Vtedy som bol priamy, ale priamy som bol aj dnes“

Americký prezident tiež zareagoval aj na piatkový tvít snúbenice zavraždeného novinára Hatice Cengizovej. Tá Bidena skritizovala za jeho stretnutie so Salmánom, s ktorým sa zvítal ťuknutím pästí, pričom sa ho spýtala, či takto vyzerá vyvodenie zodpovednosti, ktoré sám po vražde Chášukdžího sľúbil. „Je mi ľúto, že to tak cíti. Vtedy som bol priamy, ale priamy som bol aj dnes,“ povedal.

Na archívnej snímke zavraždený novinár Džamál Chášukdží. – Foto: tasr/ap

Saudskoarabské úrady pôvodne akúkoľvek spojitosť s vraždou novinára popierali. Neskôr priznali, že vraždu vykonali saudskoarabskí agenti, ktorí však údajne konali len na vlastnú päsť. Biden vo svojej predvolebnej kampani označil Saudskú Arábiu za svetového „vyvrheľa“ pre nedodržiavanie ľudských práv, pripomína AFP.

Biden hovorí o dobrej sérii rokovaní

Biden zároveň po stretnutí oznámil, že americké mierové sily opustia do konca roka ostrov Tiran v Červenom mori. Tento krok je podľa neho súčasťou dohody dosiahnutej počas toho, čo nazval „dobrou sériou rokovaní“ v kráľovskom paláci v Džidde.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava prezident USA Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022.
  2. Zľava americký prezident Joe Biden a izraelský prezident Jicchak Herzog počas stretnutia v prezidentskej rezidencii v Jeruzaleme 14. júla 2022.
  3. Ivan Korčok.

Na ostrove, ktorý pred odstúpením Saudskej Arábii v roku 2017 kontroloval Egypt, sa od roku 1981, keď Izrael a Egypt uzavreli mierovú dohodu, nachádzajú americké jednotky v rámci Mnohonárodných síl a pozorovateľov (MFO). Ako poznamenala AP, táto dohoda je najnovším signálom, že Saudská Arábia a Izrael sa približujú k normalizácii vzťahov. Rozhodnutie o stiahnutí amerických síl totiž vyžadovalo aj súhlas Izraela, ktorý sa v posledných rokoch zblížil so Saudskou Arábiou pre spoločné obavy z iránskeho jadrového programu.

Saudská Arábia je poslednou zastávkou Bidenovej aktuálnej pracovnej cesty na Blízkom východe. Počas svojho turné sa americký prezident zároveň snaží o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami. V piatok privítal a vyzdvihol „historické rozhodnutie“ Saudskej Arábie, ktorá oznámila, že ruší obmedzenia pre všetky letecké spoločnosti využívajúce jej vzdušný priestor vrátane preletov lietadiel štartujúcich lebo pristávajúcich v Izraeli.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Snúbenica zavraždeného novinára Bidenovi: Takto vyzerá vyvodenie zodpovednosti, ktoré ste sľúbili!?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku