eReport.sk
Žilinka reaguje na Hegerove útoky
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: tasr

Petícia za zrušenie paragrafu 363 je fiaskom. Žilinka sa z celej akcie musí smiať


Mimovládne organizácie pred mesiacom spustili petíciu za zrušenie paragrafu 363. Pod petíciu sa za mesiac podpísalo 23 tisíc ľudí, čo sa mimovládky snažia deklarovať ako úspech. Faktom však je, že na zrušenie paragrafu 363 je potrebná zmena zákona a ak chcú občania zmeniť zákon, musia zorganizovať referendum.

Vzhľadom na tento fakt, nie je jasné, čo je cieľom organizátorov petície. O referende nehovoria. Ich ambíciou je cez pár desiatok tisíc podpisov urobiť tlak na poslancov a na zmenu zákona. Vynára sa však otázka, prečo by mali politici rešpektovať vôľu 23 tisíc ľudí. Veď sa necítia byť zaviazaní vôľou 585 tisíc ľudí, ktorí sa podpísali pod referendovú otázku a veľmi jasne vyjadrili vôľu, aby súčasní vládni predstavitelia opustili svoje funkcie.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Sudkyňa a členka Súdnej rady SR Marcela Kosová
  2. Žilinka reaguje na Hegerove útoky
  3. Generálny prokurátor SR reaguje
  4. Robert Fico na snímke z videa.
  5. Robert Fico za rečníckym pultom počas tlačovky pred budovou Generálnej prokuratúry SR.
  6. Cieľ zlikvidovať opozíciu potvrdený?
  7. Generálny prokurátor SR reaguje
  8. Tak čo, ospravedlníte sa, pán poslanec Valášek? Touto vetou začína Eduard Chmelár svoj najnovší príspevok na sociálnej sieti.
  9. Vľavo generálny prokurátor SR Maroš Žilinka a v popredí vpravo Matúš Šutaj-Eštok (Hlas-SD).

Najnovšie sa so žiadosťou o využitie paragrafu 363 na generálneho prokurátora Maroša Žilinku obrátili opoziční politici Robert Fico a Robert Kaliňák (obaja Smer-SD). „Podali sme návrh generálnemu prokurátorovi, aby zrušil právoplatné rozhodnutia,“ potvrdil predseda Smeru-SD. Žilinka už pred letom takúto ich žiadosť zamietol a je otázne, aký bude osud ich druhého pokusu. Mimovládky medzitým trvajú na tom, že Žilinka paragraf využíva netransparentne a nepredvídateľne. K tomuto názoru dospeli po tom, ako jeho použitím zastavil stíhanie napríklad bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, majiteľovi Penty Jaroslavovi Haščákovi, či guvernérovi NBS Petrovi Kažimírovi. Generálny prokurátor ho pritom používa už roky a to v mnohých iných prípadoch.

Iba 25-tisíc im stačí

Cieľom organizátorov petície je finálne do septembra vyzbierať 25 tisíc podpisov. „Cieľ máme momentálne nastavený na 25 000. Uvidíme, či sa ho podarí prekonať. Vyzerá to ale tak, že téma používania tohto postupu generálneho prokurátora ľudí naozaj zaujíma. Dá sa povedať, že ich aj vcelku trápi,“ vysvetlila advokátka Eva Kovačechová pre RTVS. Z vyzbieraných podpisov musí byť generálnemu prokurátorovi do smiechum, nakoľko 23 tisíc, ani 25 tisíc nie je ukážková vzorka Slovenska.

Názory na paragraf sa rôznia. Odborníci však zväčša nie sú zástancami jeho zrušenia. Členka Súdnej rady a sudkyňa Marcela Kosová sa už vyjadrila, že v súčasnej právnej úprave problém nevidí. „Nemám problém s tým, aby tento paragraf bol tak, ako bol, pokiaľ sa robí korektne. Nakoniec aj Európska komisia povedala, že to nie je nejaké nadužívanie alebo čo. Od roku 2016 bolo ročne v priemere 80 prípadov,“ povedala Kosová.

Prokurátor Ján Šanta by obmedzil prípady, kedy môže byť paragraf 363 využitý. Mal by sa podľa neho používať pri konečných rozhodnutiach, najmä pri zastavení trestného stíhania. „Ale nezdieľam už ten názor, aby sa týmto spôsobom zrušovali aj uznesenia o vznesení obvinenia,“ dodal.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Petícia za zrušenie paragrafu 363 je fiaskom. Žilinka sa z celej akcie musí smiať

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne