eReport.sk
Budova RTVS v Mlynskej doline. Foto: tasr

Slovenské mimovládky opäť utekajú plakať a žalovať do europarlamentu. A dôvod? Naša „verejnoprávna“ RTVS!


Tak nad týmto skutočne zostáva rozum stáť. Ak neviete o čom je reč, tak o našich mimovládnych organizáciách, ktoré sa opäť rozhodli ísť sťažovať a žalovať na Slovensko do Európskeho parlamentu, ba obracajú sa aj na Európsku komisiu. A dôvod? Návrh zákona k Rozhlasu a televízii Slovenska!

Boja sa o (ne)slobodu médií

Mimovládne organizácie sa pre návrh zákona k Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) obracajú na európske inštitúcie. Do Európskeho parlamentu aj Európskej komisie odovzdajú otvorený list na podporu nezávislosti inštitúcie. Poukazujú pri tom na možný rozpor legislatívy s európskym právom. Za listom stoja Nadácia Zastavme korupciu, Via Iuris, Transparency International Slovensko, INEKO, Investigatívne centrum Jána Kuciaka, MEMO 98 a Reportéri bez hraníc.

Signatári v otvorenom liste vyzvali európske inštitúcie, aby pozorne sledovali vývoj na Slovensku v oblasti právneho štátu a slobody médií.

„Na európske inštitúcie sa obraciame preto, lebo sa domnievame, že návrh môže byť v rozpore s novoprijatým Európskym aktom o slobode médií, ktorý má zaviazať členské štáty EÚ, aby zabezpečili nezávislé fungovanie verejnoprávnych médií,“ uviedli. Otvorený list podpísalo vyše 68-tisíc občanov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Novinár Dag Daniš, foto: RTVS
  3. Majú toho správneho?
  4. Ostrá diskusia
  5. TV Markíza vyrobila prvého virtuálneho moderátora ako upozornenie na to, čo dnes dokáže umelá inteligencia. Bielik nadšený nie je.
  6. Nvotová sa nevzdáva

„Signatári v otvorenom liste vyzvali európske inštitúcie, aby pozorne sledovali vývoj na Slovensku v oblasti právneho štátu a slobody médií, verejne vyjadrili kritický postoj k uvedenému návrhu zákona a zvážili potenciálne kroky nevyhnutné na ochranu právneho štátu,“ dodali organizácie. Návrhu zákona meniaceho súčasný RTVS na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR) by sa mala v stredu venovať vláda, tento týždeň to avizovali premiér Robert Fico (Smer-SD) i ministerka kultúry SR.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovenské mimovládky opäť utekajú plakať a žalovať do europarlamentu. A dôvod? Naša „verejnoprávna“ RTVS!

Odoberať
Upozorniť na
21 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: