eReport.sk
Sklad humanitárnej pomoci pre utečencov z Ukrajiny v priestoroch Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v meste Veľké Kapušany 2. marca 2022.
Ilustračné foto. Zdroj: tasr

OSN upozorňuje: Humanitárna situácia na Ukrajine je veľmi vážna


Ruská „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine trvá už takmer dva roky. Za ten čas sa nenašiel nikto, kto by prinútil sadnúť si obidve strany za rokovací stôl a baviť sa o mieri. Naopak, stále viac je takých, ktorí posielajú do miest krvavého konfliktu sále nové a nové zbrane. Ľudské obete zrejme nikoho nezaujímajú. Žiaľ, trpia pri tom aj nevinní civilisti, ženy a deti. Humanitárna pomoc, čo chce aj nová slovenská vláda, by preto nemala prestať, ba práve naopak. Prvoradé je ale ukončenie zabíjania.

Množstvo ľudí nemá strechu nad hlavou

Takmer dva roky po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu označil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) situáciu na Ukrajine za „veľmi vážnu“ a upozornil, že dodávky humanitárnej pomoci do tejto oblasti sa spomaľujú. TASR v piatok informuje podľa agentúry DPA. „Nálety udierajú každý deň, predovšetkým v oblastiach na frontovej línii a v mestách. A zakaždým, keď udrú, prinášajú skazu, ktorá zasiahne civilistov. Takže množstvo ľudí nemá strechu nad hlavou a je vysídlených,“ uviedol vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi pre DPA v ukrajinskej metropole Kyjev.

Nálety udierajú každý deň, predovšetkým v oblastiach na frontovej línii a v mestách. A zakaždým, keď udrú, prinášajú skazu, ktorá zasiahne civilistov.

Filippo Grandi, vysoký komisár OSN pre utečencov

Grandi strávil uplynulý týždeň návštevami miest Odesa, Kryvyj Rih, Dnipro, Charkov a Kyjev, kde skúmal projekty zamerané na humanitárnu pomoc. Ukrajinská spoločnosť sa podľa neho ukázala byť od ruského útoku veľmi silná a jednotná, po takmer dvoch rokoch je však napätie hmatateľné, upozornil. „Začnete vidieť tieto trhliny hrozí, samozrejme, že ak sa medzinárodná pomoc v každej forme zmenší, tieto trhliny budú väčšie,“ dodal. V rokoch 2022 a 2023 bola práca UNHCR a ďalších humanitárnych organizácií dobre financovaná, povedal ďalej tento taliansky diplomat OSN. Tento rok však hrozia v tejto oblasti obmedzenia, cituje DPA.

Prvoradé je, aby ľudia mali kde bývať

Vojna na Ukrajine stratila medzinárodnú pozornosť, kým vojna v Pásmo Gazy dominuje titulným stránkam. A výška pomoci pre Ukrajinu, hlavnými donormi ktorej sú Nemecko, USA a EÚ, stále nie je uzavretá. „Prvoradé je naozaj bývanie, opravy, všetko, čo umožňuje, aby ľudia mali kde bývať,“ povedal Grandi o práci UNHCR na Ukrajine. Od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 opravil UNHCR spolu s ďalšími humanitárnymi organizáciami a ukrajinskými agentúrami zruba 27.500 domov. Opravy a rekonštrukcia sú tiež dôležité s ohľadom na návrat ukrajinských utečencov z Nemecka a ďalších krajín späť do vlasti, upozornil Grandi.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Fico opäť prepisuje históriu
  2. Je to proti ľudským právam!
  3. Nemci su na nohách!
  4. Rozdielne pohľady

Podľa Grandiho Organizácia spojených národov (OSN) odhaduje, že na Ukrajine je 3,7 milióna vnútorne vysídlených osôb, kým ďalších 6,3 milióna ukrajinských utečencov je v ďalších krajinách. „Desať miliónov ľudí nežije vo svojich domovoch,“ uviedol Grandi. Patrí medzi ne aj 1,3 milióna Ukrajincov v Rusku, čo je počet, ktorý oznámila vláda v Moskve. Prístup UNHCR k nim je podľa Grandiho „veľmi obmedzený“. „S niektorými z nich máme nejaký kontakt,“ dodal.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

OSN upozorňuje: Humanitárna situácia na Ukrajine je veľmi vážna

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne