Inštitút ľudských práv vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti odsúdil kroky Ruskej federácie na Ukrajine. Myslí si, že jediná situácia, kedy by bol vojenský postup akceptovateľný je sebaobrana a ochrana. Inštitút preto prišiel so zásadným stanoviskom, v ktorom žiada vládu, aby poskytla Ukrajine pomoc, vrátane vojenskej!
„Inštitút ľudských práv (IĽP) odsudzuje kroky Ruskej federácie, ktoré sú jasným a obrovským porušením medzinárodného práva a popretím ľudských práv obyvateľov území, na ktoré vojensky vtrhla,“ začal inštitút svoje krátke stanovisko.
Chcú na Ukrajinu poslať vojakov
Za kontroverzný sa dá označiť postoj inštitútu, že by mali okolité krajiny poslať Ukrajine vojenskú pomoc. Nezatiahli by sme takýmto krokom do vojny s Ruskom celé NATO a to bez príslušného mandátu od NATO, alebo od OSN?
Natali Sevriuková plače pred zničenou bytovkou po raketovom útoku ruskej armády v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok 25. februára 2022. – Foto: tasr/ap
„Jestvuje jediný prípad, keď je z ľudsko-právneho hľadiska možné akceptovať použitie násilia, a to je sebaobrana a ochrana tých, čo ju potrebujú. Žiaľ v tejto situácii sme dnes, toto je ten prípad. Vyzývame preto Vládu SR, ako aj predstaviteľov/ky Európskej únie a jej členských krajín, aby poskytli Ukrajine pomoc, o akú zažiada, a to včítane pomoci vojenskej. Na tomto mieste musím pripomenúť, že to bola ako naša organizácia, tak aj desiatky iných mimovládnych organizácii spolupracujúcich s aktivistami/kami a organizáciami v Rusku, ktoré dlhé roky upozorňovali na fakt, že kroky tamojšej vlády nie sú akceptovateľné a môžu viesť k vážnym následkom, ak sa nestretnú s adekvátnou odpoveďou demokratických krajín. Dnes žiaľ žneme aj to, čo sme vtedy zasiali,“povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.
Peter Weisenbacher v piatok na svojom facebookovom profile napísal, že „na Ukrajine nie je konflikt, Ukrajina je cieľom útoku Ruskej federácie (obeťou ak chceme byť emociálny), ale určite to nie je konflikt.“ „Vražda nie je konflikt medzi vrahom a obeťou (to je napr. zabitie v dôsledku ťažkého ublíženia na zdraví), znásilenie nie je koflikt medzi agresorom a obeťou,“ pripomenul.
„Rusofil je vzdelaný a kultivovaný človek“
Podľa jeho ďalších slov na Slovensku nemáme žiadnych rusofilov. „Máme putinofilov, máme pro-kremeľských tro(t)lov, máme putinovu 5. kolónu v EÚ a NATO (a časť z nich ako Le Penová sú aj platení, ale väčšinou sú to proste slaboduchí ľudia čo podľahli propagande a áno podľahli jej aj z frustácie z toho čo im „západ“ ponúka, takže vina je aj tu). Rusofil je vzdelaný a kultivovaný človek, ktorý číta romantickú poéziu 19. storočia v azbuke, alebo počúva Rachmaninova na vinylových platniach, prípadne študuje Šechtelove architektonické plány nepostavených budov (v tomto bode priznávam vinu),“ vysveľuje svoj pohľad Weisenbacher.
Ľudia sa ukrývajú v suteréne budovy počas sirény, ktorá oznamuje nové útoky ruskej armády v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok 25. februára 2022. – Foto: tasr/ap
Šéf ľudskoprávnych aktivistov združených v IĽP upriamil pozornosť aj na vlastizradcov, ktorých, ako podčiarkol tu máme tiež: „Je to takmer identická množina ľudí s tou ktorí toto slovo do verejného diskurzu toť nedávno vniesli. Kto v tejto chvíli (po včerajšom Putinovom prejave kde sa vyhrážal krajinám atómovou vojnou ak pomôžu Ukrajine) ospravedlňuje, relativizuje, alebo dokonca podporuje či glorifikuje Putina, jeho vládu, armádu, alebo ich aktivity je vlastizradca.“
„Nebolo by vhodné trestať schvaľovanie útočnej vojny?“
Weisenbacher uviedol aj niekoľko svojich poznámok k situácii v Rusku, pričom svoj status ukončil rečníckou otázkou súvisiacou s trestami pre vlastizradcov, o ktorých píše: „V Rusku mlátia hlava-nehlava pokojných demonštrantov za to, že stoja na námestí s transparentom proti útoku na Ukrajinu (alebo dokonca len nápisom za mier) a zatvárajú ich. Pozatýkali „preventívne“ stovky, ak nie tisícky aktivistov/iek (ich organizácie zakázali väčšinou už dávno predtým). Takže ak týto naši putinofili a vlastizradcovia sa sťažujú, že im je siahané na slobodu prejavu a podobné bláboli, tak sa pýtam (nie pre kamaráta, pre seba) či by nebolo vhodné trestať schvaľovanie útočnej vojny a adekvátnou sebaobranou voči týmto vlastizradcom zasiahnuť?“
O inštitúte
Inštitút ľudských práv – Human Rigths Institute je registrovaný Ministerstvom vnútra ako občianske združenie. Svoje aktivity popisuje aj na svojej stránke vo výzve občanom na venovanie 2 % z ich daní.
Vojaci, ktorí prišli posilniť hliadky polície na hraničnom priechode pre peších vo Veľkých Slemenciach v obci Veľké Slemence, okres Michalovce v piatok 25. februára 2022. – Foto: tasr
„Distribuujeme bezplatne na slovenské školy knihy o homofóbii, extrémizme a konšpiráciách. Organizujeme študentské súťaže, aby sme mladým ukázali lepšie alternatívy ako fašizmus. Vyhlasujeme už 8 rokov anti-cenu Homofób roka a to bez akýchkoľvek grantov či dotácii, iba vďaka vám. Realizovali sme projekty ako WikiLeaks Slovensko, organizujeme verejné diskusie, zhromaždenia a petície. Spolupracujeme so Slovenskou sieťou proti chudobe, Jedlom namiesto zbraní, Arms Watch Slovensko a Dúhové Slovensko. Otvárame dôležité témy, ktoré nikto iný nemôže alebo nechce, naša nezávislosť je však závislá na príspevkoch ľudí ako ste Vy! Všetky prostriedky, ktoré sme od Vás získali, boli použité priamo na kampane a akcie,“ informuje IĽP na svojej oficiálnej stránke.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Naši ľudskoprávni aktivisti chcú pre Ukrajinu vojenskú pomoc: Násilie je prípustné iba v jedinom prípade!