eReport.sk
Angela Merkelová, foto: shutterstock

Merkelová: Invázia na Ukrajinu predstavuje zlomový bod v dejinách Európy

Angela Merkelová, bývalá nemecká kancelárka, odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu a vyjadrila solidaritu s Kyjevom. TASR túto správu prevzala od agentúry DPA.

„Táto agresívna vojna zo strany Ruska predstavuje závažný zlomový bod v dejinách Európy po skončení studenej vojny,“ povedala Merkelová. „Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre toto očividné porušenie medzinárodného práva a ja ho čo najdôraznejšie odsudzujem,“ uviedla. „V týchto strašných hodinách a dňoch sú moje myšlienky a moja solidarita s ukrajinskými obyvateľmi a vládou vedenou prezidentom (Volodymyrom) Zelenským,“ ďalej zdôraznila, pričom vyjadrila svoju „úplnú podporu“ úsiliu Európskej únie, NATO, OSN a krajín G7 o rýchle ukončenie vojny.

Ako pripomenula DPA, Merkelová bola vo funkcii nemeckej kancelárky v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov. V tom čase zdôraznila dôležitosť udržiavania otvorenej komunikácie s Moskvou.

Merkelová poznamenala, že tentoraz je situácia iná, pretože najnovšie sa Rusko rozhodlo zaútočiť na celú Ukrajinu.

Moskva pokračovala v piatok v invázii na Ukrajinu už druhý deň. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v skorých ranných hodinách oznámil, že spúšťa rozsiahlu vojenskú operáciu na Ukrajine. Ruské jednotky zaútočili na viacerých miestach na ukrajinskom území. Podľa ukrajinského ministerstva obrany už prvé ruské vojenské jednotky vstúpili aj do hlavného mesta Kyjev.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Merkelová: Invázia na Ukrajinu predstavuje zlomový bod v dejinách Európy

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti