eReport.sk
Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD).
Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD). Foto: tasr

VIDEO Fico: Takto si spoluprácu s USA asi nikto z občanov nepredstavoval. Vláda si kupuje odpustky!

„Minulý týždeň Smer – SD podal v súlade s Ústavou SR návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR (NR SR) s jediným bodom programu – prijatie uznesenia NR SR o vyhlásení referenda k americkým základniam na Slovensku. Tento návrh bol však koalíciou zamietnutý tým, že neschválili program schôdze, čím koalícia prejavila neúctu k referendu. Ak dohoda o základniach Ozbrojených síl USA na území SR vyvoláva toľko emócii a je neuveriteľné, že koalícia chce obísť názor občanov,“ píše sa v tlačovej správe opozičnej strany.

Upozorňujú na článok New York Times

Smer na čele s jeho predsedom Robertom Ficom vychádza z najnovších informácií, podľa ktorých sa v USA píše o možnosti trénovania ukrajinských povstalcov na území Slovenska. Je pravdou, že takáto informácia v New York Times naozaj padla a taktiež je pravdou, že takto si spoluprácu s USA asi nikto z občanov Slovenska nepredstavoval.

„Do tohto procesu vstúpila mimoriadne vážna informácia, ktorú zverejnil významný americký denník The New York Times len dva dni po tom, čo vláda túto dohodu svojím uznesením schválila. Oficiálni predstavitelia Spojených štátov amerických potvrdili tomuto denníku, že sa ráta s tým, že také krajiny, ako je Slovensko, Rumunsko alebo Poľsko môžu byť územím, na ktorom sa budú trénovať takzvaní ukrajinskí povstalci, ktorých úlohou potom by malo byť ísť na územie Ukrajiny a bojovať tam. Ako predseda strany Smer – SD hovorím, my si neželáme, aby tu Američania trénovali ukrajinských žoldnierov. A už vôbec si neželáme, aby tu boli nejaké americké základne. Nevidíme žiadny racionálny dôvod, pre ktorý je potrebné schvaľovať bilaterálnu dohodu medzi vládou Slovenskej republiky a Spojenými štátmi americkými,“ uviedol Fico.

Korčok vraj klame

Fico sa na tlačovej besede sústredil aj na niekoľko tvrdení ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (SaS), ktoré považuje za klamstvá. „Prvé veľké klamstvo je, keď tvrdil, že pokiaľ ide o akúsi amnestiu na všetky trestné činy, kde je trest odňatia slobody do troch rokov, že táto sa týka len trestných činov, ktoré sú páchané medzi vojakmi Ozbrojených síl Spojených štátov amerických na území Slovenskej republiky. Nie je to pravda. Vláda Slovenskej republiky Ozbrojeným silám Spojených štátov podpísala, že pokiaľ vojak Ozbrojených síl Spojených štátov spácha na území Slovenskej republiky trestný čin, za ktorý je nižší trest ako sú tri roky väzenia alebo pokuta, tak nemusia Ozbrojené sily USA nikomu hlásiť spáchanie takéhoto trestného činu. Klamal minister v druhej veci otvorene, keď tvrdil, že Slovensko bude schvaľovať Ozbrojeným silám Spojených štátov amerických dovoz zbraní, materiálu, zásob na územie Slovenska. Opakovane som mu citoval a pripomínal, že zmluva hovorí o tom, že Spojené štáty americké si sem môžu navoziť, čo len chcú a nikto to nemôže ani kontrolovať, nikto do toho nemôže vstupovať a výlučne to budú používať Ozbrojené sily Spojených štátov. Jediné, čo je napísané v zmluve je, že budú Ozbrojené sily Spojených štátov informovať predstaviteľa Slovenskej republiky o tom, čo navážajú a o čo ide. Je veľký rozdiel medzi súhlasom a informovaním,“ priblížil R. Fico. Smer taktiež tvrdí, že Korčok klame a zavádza, keď dáva obrannú dohodu tejto vlády s USA do súvisu s nákupom stíhačiek F-16.

Ukrajinci vraj budú môcť vkĺznuť a vykĺznuť

Celkom zvláštne vyznievajú údajné vyjadrenia predstaviteľov USA, ktoré uverejnil New York Times o možnom pohybe Ukrajincov na Slovensku. Takáto sebaistota USA pramení podľa Fica z prehnane servilného prístupu slovenskej vlády: „Tak sa nečudujme, že oficiálni predstavitelia USA potvrdili denníku The New York Times, že si vedia predstaviť výcvik ukrajinských žoldnierov, ktorí sa budú môcť ľahko dostať na územie Ukrajiny a z Ukrajiny späť. Dokonca je použitý v New York Times výraz slip in and slip out, teda vkĺznuť a vykĺznuť.“

Kupuje si vláda odpustky?

V spoločenskej diskusii sa často objavuje otázka, že prečo vlastne slovenská vláda chce podpísať zmluvu s vládou USA. Smer k tejto problematike poskytol jednoznačné stanovisko: „Vláda SR si touto zmluvou kupuje od americkej administratívy a liberálnych médií odpustky. Dodal, že si myslí, že otázky predčasných volieb, otázka amerických základní, ale aj otázka povinného očkovania sú otázky osobitného významu, ku ktorému by sa mohlo konať referendum,“ uzavrela strana v tlačovej správe.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico: Takto si spoluprácu s USA asi nikto z občanov nepredstavoval. Vláda si kupuje odpustky!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti