eReport.sk
Ivan Mikloš Foto: tasr

Mikloš tvrdí, že Naď je alibista: Pomoc ukrajinským povstalcom by mala byť samozrejmosťou!

Exminister financií Ivan Mikloš minulý týždeň oznámil ukončenie svojho členstva v Krízovej rade ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Svojim krokom reagoval vyjadrenia šéfa liberálov, v ktorých spochybnil sankcie západných krajín proti Ruskej federácii. Sulík sa navyše zastal generálneho prokurátora Maroša Žilinku vo veci pracovnej cesty do Moskvy. To bolo už na MIkloša príliš a tak sa rozhodol so Sulíkom spolupracovať. Exministra financií aktuálne vyrušil svojim vyhlásením minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Dôvod? Podľa Mikloša bolo nesprávne, že poprel dôveryhodnosť článku v americkom denníku The New York Times o pomoci ukrajinským povstalcom. Myslí si, že takáto pomoc by mala byť z našej strany samozrejmosťou.

Mikloš v komentári pre denník SME uvádza, že ho neprekvapili vyjadrenia predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica a jeho podpredsedu Ľuboša Blahu. Čo ho však prekvapilo, sú vyjadrenia Naďa, ktoré nazýva alibizmom a defetizmom.

Alibizmus a defetizmus Naďa?

„Nepochybujem o tom, že minister obrany Naď je jasným a jednoznačným zástancom nášho euroatlantického ukotvenia, a rovnako nepochybujem, že minister neklamal ani v tom, že o tom ani nebola s americkou stranou diskusia. Napriek tomu považujem jeho reakciu za prejav alibizmu a defetizmu,“ tvrdí Mikloš.

Exminister hovorí o samozrejmosti

Mikloš si totižto myslí, že pomoc pre ukrajinských povstalcov tak, ako sa o nej písalo v USA, by mala byť pre Slovensko samozrejmosťou. „Naše prípadné zapojenie do pomoci východnému susedovi v prípade ruskej agresie by malo byť samozrejmé, a to minimálne v tej miere a tým spôsobom, akým naznačuje článok v NYT,“ myslí si Mikloš.

Podľa Mikloša by sme mali pomáhať povstalcom

Exminister je presvedčený, že na Slovensku by nemali byť otvárané pochybnosti o potrebe pomôcť ukrajinským povstalcom v tom prípade, že by sa z nich stali povstalci ako dôsledok napadnutia Ruskom: „O čom sa totiž bavíme, ak sa bavíme o „pomoci pre ukrajinských povstalcov“? Kedy by sa Ukrajinci zmenili a museli zmeniť na povstalcov? Vtedy, ak by putinovské Rusko a jeho armáda vtrhli do tejto nezávislej krajiny a obsadili ju a Ukrajinci by o svoju slobodu a o svoju krajinu museli bojovať so zbraňou v ruke ako povstalci proti cudzej agresívnej moci na svojom vlastnom území.“

Od Slovenska by očakával viac

Mikloš si dokonca myslí, že naša pomoc Ukrajine by mala byť nad rámec trénovania a poskytovania útočiska povstalcom. „Keďže Ukrajina nie je členom NATO, je jasné, že NATO by do konfliktu nevstúpilo priamou vojenskou intervenciou, ale práve USA a ďalšie krajiny NATO sa veľmi jasne vyjadrili, že by zintenzívnili a zväčšili svoju pomoc a dodali by napríklad Ukrajine nielen obranné, ale aj útočné zbrane. Urobili by teda omnoho viac, ako je „poskytnutie zázemia pre ukrajinských povstalcov“, ktoré vyvolalo takú hystériu u Fica a spol. a dokonca aj taký strach a alibizmus u Naďa,“ uzavrel Mikloš, ktorý v rámci svojej profesionálnej kariéry pôsobil aj v službách ukrajinskej vlády na poste šéfa poradcov premiéra v Kyjeve.

Related Posts

  1. Expremiér a súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev.
  2. Šéf SNS a bývalý predseda parlamentu Andrej Danko v štúdiu eReportu.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikloš tvrdí, že Naď je alibista: Pomoc ukrajinským povstalcom by mala byť samozrejmosťou!

5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti