eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: tasr/ap

Rusko čoskoro zbankrotuje! Nie je to však o tom, že by mal Putin hlboko do vrecka

Už za niekoľko hodín sa má stať niečo, k čomu dôjde prvýkrát od začiatku roku 1918. Ruská federácia sa ocitne v bankrotovom stave. Aspoň tak to tvrdí český ekonóm Lukáš Kovanda. Hlavný ekonóm českej Trinity bank hovorí o mimoriadnej udalosti, ktorá sa stane míľnikom v novodobých hospodárskych dejinách Ruska. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dmytro Kuleba
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. Degradácia pôdy na Slovensku pokračuje, jej rozsah sa však v porovnaní s minulosťou zmiernil.
  4. Zisk ruských bánk sa zvýšil! Majú zarobiť výrazne viac ako vlani
  5. Tank so symbolom Z.
  6. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Kovanda, ktorého citoval dnes denník Pravda zároveň vysvetlil, že bankrot, pred ktorým Kremeľ stojí, nie je o tom, žeby Moskva nemala z čoho uhradiť svoje záväzky zahraničným veriteľom. Dôvodom, prečo Rusko nedokáže svoje dlhy v stanovenom termíne zaplatiť, sú sankcie, ktorým aktuálne čelí. „Aj len takzvaný technický bankrot môže vážne skomplikovať celú ekonomickú budúcnosť Ruska, ak by sa niekedy chcelo vrátiť späť na medzinárodné finančné trhy; muselo by totiž treba počítať s tak či tak citeľne navýšeným úrokom na svojom dlhu,“ cituje Kovanda denník Financial Times.

Rusko „visí“ veriteľom 100 miliónov dolárov

Kedy by teda mala krajina, v ktorej čele stojí prezident Vladimir Putin, zbankrotovať? „Zajtra o polnoci newyorského času, teda v skorých ranných hodinách pondelkových času stredoeurópskeho, Rusku dobehne 30-dňová odkladná lehota, ktorá začala nabiehať po tom, čo krajina riadne neuhradila jednu zo splátok svojho dlhu zahraničným veriteľom. Táto konkrétna splátka je v objeme zhruba 100 miliónov dolárov,“ vysvetľuje Kovanda.

Ekonóm: Nastáva paradoxná situácia

Kremeľ tvrdí, že sa o úhradu danej splátky pokúšal, západné sankcie však znemožnili jej kompletné uskutočnenie. Aj český ekonóm potvrdil informáciu o tom, že vyrovnanie dlžoby Moskvy blokujú masívne sankcie, ktoré prijala postupne v šiestich balíkoch EÚ, ale špeciálne napríklad aj USA či Británia. Aj preto Kovanda označil blížiaci sa bankrot Ruska za technický.

„Krajina totiž má prostriedky na to, aby mohla riadne hradiť svoje bežiace splátky. Úhradu však znemožňujú sankcie. Nastáva tak paradoxná situácia, kedy Rusko deklaruje pripravenosť danej splátky uhradiť, a fakticky je schopné úhradu okamžite uskutočniť, avšak v rámci medzinárodného bankového systému je mu to v dôsledku sankcií samotným Západom znemožnené,“ spresnil ekonomický expert z Českej republiky.

Západ vlastne zakázal, aby Rusko svoj dlh splatilo

„Západ teda Rusku vlastne sám zakázal, aby mu dlh splácalo, a na základe toho sa Rusko ocitne v bankrote,“ uzatvára svoj sobotný príspevok spravodajský portál Pravdy.

Zdroj: pravda.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko čoskoro zbankrotuje! Nie je to však o tom, že by mal Putin hlboko do vrecka

Odoberať
Upozorniť na
20 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie