tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Minister vnútra Roman Mikulec vystúpil na Rade ministrov v Prahe. Foto: fb/RomanMikulec13

Mikulec na Rade ministrov podporil vstup Ukrajiny do Európskej únie

Ukrajina má našu plnú podporu, a preto jej vstup do Európskej únie (EÚ), vrátane Moldavska plne podporujem. Vyhlásil to minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na pondelkovom rokovaní ministrov vnútra členských krajín EÚ v Prahe. V prejave tiež predstavil kroky Slovenska a jeho pomoci.  

Slovensko podľa Mikulca venuje vysokú pozornosť hrozbám, ktoré vyplývajú z ruskej agresie na Ukrajine. „Od začiatku krízy je každá osoba, ktorá prekročí vonkajšiu hranicu Európskej únie, kontrolovaná v národných informačných systémoch, ako aj v informačných systémoch EÚ a Interpolu,“ vysvetlil Mikulec.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Eduard Chmelár v štúdiu eReportu.
  2. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  3. Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v rámci návštevy kozmodrómu Vostočnyj.
  4. Ruský prezident Vladimir Putin.
  5. Ivan Korčok počas návštevy Luhanskej oblasti na Ukrajine
  6. Ruské vojenské vozidlá sa presúvajú po diaľnici v oblasti kontrolovanej ruskými separatistickými jednotkami pri meste Mariupoľ, na východe Ukrajiny 18. apríla 2022.
  7. Rumunsko Ukrajina obilie vývoz uarus lode
  8. Sloviansk je ukrajinské mesto v Doneckej oblasti. Ilustračná snímka.
  9. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  10. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Vo svojom vystúpení pripomenul, že Slovensko vyslalo dve skupiny forenzných expertov na pomoc pri vyšetrovaní vojnových zločinov na Ukrajine. „S potešením som prijal informáciu, že ukrajinská strana považovala postupy slovenskej skupiny za vysoko profesionálne a zapojila do aktivít aj svojich expertov pre získanie skúseností,“ povedal minister vnútra.

Minister vnútra Roman Mikulec vystúpil na Rade ministrov v Prahe. Foto: fb/RomanMikulec13

Ukrajina ďakuje za vozidlá

Ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj sa poďakoval za pomoc a solidaritu, ktorú Ukrajine členské štáty prejavili. Rezortným kolegom opísal, ako funguje ministerstvo vnútra počas vojny. „Dôležitým rozmerom, ktorý je pre nás aktuálny, je odmínovanie. Veľmi dôležitý je pre nás mechanizmus civilnej ochrany EÚ, veľmi nám v rámci neho pomohli darované vozidlá – či už pre záchranárov, policajtov alebo na evakuáciu ľudí,“ uviedol Monastyrskyj.

Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová hovorila o možných dôsledkoch vojny na bezpečnosť EÚ. „Budeme čeliť pašovaniu strelných zbraní z vojnových území do EÚ, ale aj obchodovaniu s ľuďmi. V rámci EÚ musíme preto prehodnotiť bezpečnostnú politiku, musíme zintenzívniť spoločné operatívne akcie, potrebujeme pracovať v online priestore,“ povedala komisárka.

Rokujú aj o bezpečnosti

V Prahe sa v pondelok stretli ministri vnútra členských krajín Únie na prvom neformálnom rokovaní v rámci českého predsedníctva v Rade EÚ. Slovensko na stretnutí zastupuje Mikulec. Hlavnými témami sú dôsledky vojny na Ukrajine v oblasti bezpečnosti, posilnenie boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí a spustenie Platformy EÚ na podporu bezpečnosti Moldavska. K rokovaniu sa okrem ministrov Únie pripojili aj ukrajinský a moldavský minister vnútra.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikulec na Rade ministrov podporil vstup Ukrajiny do Európskej únie

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku