tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Zuzana Čaputová (vľavo) a moldavská prezidentka Maia Sanduová počas stretnutia 30. marca 2022 v Kišiňove.
Zuzana Čaputová (vľavo) a moldavská prezidentka Maia Sanduová počas stretnutia 30. marca 2022 v Kišiňove. Foto: tasr

Chcú potlačiť protesty armádou? Prozápadná prezidentka Moldavska: Musíme posilniť svoju vojenskú silu!

Moldavsko sa už viac nemôže spoliehať na svoj neutrálny štatút a musí posilniť svoju obrannú vojenskú silu, uviedol v pondelok poradca prozápadnej moldavskej prezidentky Maie Sanduovej pre bezpečnosť Dorin Recean. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sprava nemecký kancelár Olaf Scholz a moldavská prezidentka Maia Sanduová počas stretnutia v Berlíne 23. septmebra 2022.
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
  4. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  5. Pohľad na protestujúcich s protivládnymi transparentmi v metropole Moldavska.

„Moldavsko sa už viac nemôžu spoliehať výlučne len na nástroje zahraničnej politiky, medzi ktoré patrí jeho neutrálny štatút, aby zaistilo štátnu stabilitu,“ uviedol Recean.

Chcú peniaze, aby dosiahli „vedomú podporu občanov“

„Moldavsko musí začať pracovať na zvýšení svojho obranného potenciálu… Úrady musia získať vedomú podporu občanov, ktorí by mali pochopiť, že je to rozhodujúce pre prežitie krajiny,“ dodal Recean. Zároveň vyzval na pridelenie financií pre túto záležitosť.

Sprava nemecký kancelár Olaf Scholz a moldavská prezidentka Maia Sanduová si podávajú ruky počas stretnutia v Berlíne 23. septmebra 2022. – Foto: tasr/ap

Pripomíname, že v nedeľu bol masívny protest v moldavskom hlavnom meste Kišiňov, ľudia požadovali odstúpenie tamojšej prozápadnej vlády na pozadí narastajúceho hnevu nad prudkým rastom inflácie a zvyšovaním cien zemného plynu. Tamojší občania demonštrovali pred oficiálnym sídlom moldavskej prezidentky Maie Sanduovej v centrálnej časti Kišiňova, pričom skandovali heslá ako „preč s Maiou Sanduovou“ alebo „preč s vládou“.

Legitímna otázka je na mieste

Z tohto dôvodu sa natíska legitímna otázka: chce v súvislosti deklarovanou potrebou hlavy štátu zabezpečiť zvýšenie „obranného potenciálu“ krajiny tamojšia prozápadná politická reprezentácia dosiahnuť „vedomú podporu občanov“ represívnym spôsobom – a to prostredníctvom silových zložiek? V každom prípade o tom, čo by bežní Moldavci „mali pochopiť“, by v demokratickom zriadení, za ktoré sa cez svojich vládnych politikov krajina prehlasuje, mali občania rozhodnúť dobrovoľne a sami za seba. A nemala by o tom za nich rozhodovať vládna moc.

Domácnostiam zvýšili plyn o 27 percent

Bývalá krajina Sovietskeho zväzu Moldavsko je jednou z najchudobnejších európskych krajín, píše Reuters. Tento rok vyčlenila na výdavky spojené s obranou len niečo vyše jednej miliardy moldavských lei (asi 5,3 milióna eur), čo predstavuje len 0,45 percenta moldavského HDP. Tamojší občania, z ktorých mnohí trú biedu, sú však teraz poriadne nahnevaní, najmä po tom, ako regulačný úrad v minulý piatok zvýšil ceny plynu pre domácnosti o 27 percent. A tak sa logicky búria a protestujú. V zuboch majú nielen prozápadnú vládu, ale aj prezidentku, ktorej vyčítajú, že nevyjednala lepšiu dohodu o dodávkach plynu s Ruskom, ktoré je hlavným dodávateľom tejto komodity pre tento štát.

Pohľad na protestujúcich s protivládnymi transparentmi v metropole Moldavska.

Pohľad na protestujúcich s protivládnymi transparentmi v metropole Moldavska, ľudia v Kišiňove demonštrovali uplynulú nedeľu. – Foto: reprofoto yt/rianovosti

Moldavsko požiadalo tento rok o členstvo v Európskej únii a ostro odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu. V moldavskom odštiepeneckom regióne Podnestersko sú však rozmiestnení ruskí vojaci a krajina je tiež z veľkej časti závislá na ruských energiách.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chcú potlačiť protesty armádou? Prozápadná prezidentka Moldavska: Musíme posilniť svoju vojenskú silu!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku