eReport.sk
Eva Mišíková počas 9. zasadnutia Súdnej rady SR v Bratislave 29. júna 2020.
Eva Mišíková. Foto: tasr

Mišíková: Politici by mali miesto emócií a nenávisti používať argumenty


Členka Súdnej rady a advokátka, bývalá dlhoročná ex prokurátorka, ktorá bola známa najmä proti svoj boj s organizovaným zločinom a mafiou, bola hosťom v relácii Nora Dolinského pre Plus7dní Karty na stôl.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vojna v bezpečnostných zložkách - Ilustračná fotokoláž
  2. Otvorený list Moniky Soročinovej
  3. Hviezda jasná
  4. Naozaj nezaujatá a nestranná?
  5. Ľubomír Arpáš počas eskorty.
  6. Samozvaná právna odborníčka
  7. Sudca v predvolebnej kampani
  8. Vľavo podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania 1. decembra 2020 v Bratislave.
  9. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.
  10. Predlžovanie agónie Slovákom nepomôže
  11. Najlepším biznisom je byť kajúcnik
  12. Pohľad na vozidlo po tom, ako ním 25-ročný šofér vrazil do chodkyne.
  13. Marica Pirošíková, ldhoročná zástupkyňa SR pred ESĽP

V rozhovore sa Mišíková dotkla nielen posledných prípadov Zochová a Zámocká, ktoré otriasli Slovenskom, ale i pripravovanej novely Trestného poriadku.

Zochová

Politici, verejnosť i niektoré médiá, boli pohoršené rozhodnutím sudcu Fila, ktorý nevzal opitého vodiča Dušana Dědečka do väzby potom, ako svojou bezohľadnou jazdou pripravil o život päť mladých ľudí a ďalších vážne zranil. Tak ako sudca Peter Šamko, i ona sa ho zastala. Mišíková poukázala, že rozhodovanie o väzbe nie je rozhodovaním o vine a treste. „Žiadne emócie nemôžu prekryť zákonnosť a odbornosť,“ hovorí.

Zámocká

Podľa bývalej dlhoročnej prokurátorky, samotný páchateľ zo Zámockej, sa netajil svojim osobitným motívom. Aj preto bol podľa nej skutok vraždy prekvalifikovaný na teroristický čin.

Poukazuje na list, ktorý mladistvý vrah zanechal, ale i na skutočnosť, že tesne po vražde komunikoval na sociálnych sieťach, kde sa svojim činom „dokonca hrdil s tým, že konal správne.“

Výchova a politici

Podľa Mišíkovej je najdôležitejšia prevencia. Tá je potrebná už od útleho veku. Advokátka upozorňuje na nebezpečný trend – veková hranica páchateľov násilných tretsných činov sa u nás posúva smerom nadol.

Za dôležitý faktor považuje tak výchovu v rodine, ako i vplývanie učiteľov a to najmä v oblasti voľného času detí. „Svoju zásluhu na súčasnom stave majú aj politici,“ hovorí bývala prokurátorka. Odporúčala by im, aby sa „spamätali.“ Mišíková dlhodobo kritizuje aj prácu niektorých vyšetrovateľov a stav, kedy do médií nezákonne unikajú spisy a politici i niektoré média, sa stávajú sudcami.

„Vedúce osobnosti tohto štátu by sa mali nad sebou zamyslieť a zmeniť svoju konfrontačnú rétoriku. Viac by sa mali venovať kultivovanému prejavu a argumentom. „

Eva Mišíková, advokátka

Členka Súdnej rady SR prehovorila aj o pripravovanej novele Trestné poriadku. Dotkla sa najmä ekonomických trestných činov. „Bola by som rada, keby to verejnosť nevnímala negatívne,“ dodáva.

Zmena zákona

Rezort spravodlivosti ešte pod vedením Márie Kolíkovej pripravil novelu Trestného zákona a Trestného poriadku. Nezaradený poslanec Tomáš Taraba do parlamentu zároveň predložil svoj vlastný návrh. Vo veci ekonomických trestných činov sú obidva materiály podobné.

„Verejnosť to nemá vnímať, ako nejaký ústupok páchateľom ekonomickej trestnej činnosti. Ale nemôžeme ochraňovať viac peniaze ako život.“

Eva Mišíková, členka Súdnej rady

Pripomína aj fakt, že pomedzi krajín EÚ máme takmer najprísnejšie tresty v tejto oblasti. Napríklad za trestný čin legalizácie príjmu z trestnej činnosti je v Nemecku sadzba 5 rokov nepodmienečne. U nás to môže byť až 20. V Rakúsku dostane páchateľ najviac desať rokov. Pri násilných trestných činoch pritom máme aktuálne platné menšie trestné sadzby.

Väzba nie je trest

Aj keď je na Slovensku za súčasnej vládnej garnitúry podľa mnohých hlasov z justície, väzba vnímaná a vykonávaná ako trest, (pritom sa človek v nej považuje až do právoplatného odsudzujúceho rozsudku súdu za nevinného) nemalo by to tak byť. K náprave tohto stavu nás opakovane vyzýva aj EÚ. Aj toto by bolo potrebné v našom trestnom práve upraviť.

Mišíková taktiež poukázala na štúdiu, ktorá preukázateľne dokázala, že pri pobyte za mrežami má na odsúdeného a jeho prípadnú nápravu vplyv len prvých päť rokov výkonu odňatia slobody.

Zdroj: Plus7dní

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mišíková: Politici by mali miesto emócií a nenávisti používať argumenty

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre