eReport.sk
Vľavo podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania 1. decembra 2020 v Bratislave.
Vľavo podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania v bratislavskom Digital Parku 1. decembra 2020 v Bratislave. Foto: tasr

Svedkyňa zásahu v Pente: Bol to šok, samopal som nevidela nikdy v živote. Rozbúchalo sa mi srdce


Očití svedkovia prirovnávajú zásah Lynx Commanda v administratívnej budove v bratislavskej Petržalke k akcii teroristov. K posunu v prípade došlo devätnásť mesiacov po podaní trestného oznámenia. Informoval vo štvrtok týždenník Plus 7 dní.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Finančník Jaroslav Haščák na súde
  2. Finančník Jaroslav Haščák
  3. Romanovi Mikulcovi opäť prihára
  4. Eva Mišíková počas 9. zasadnutia Súdnej rady SR v Bratislave 29. júna 2020.
  5. Na kombosníkme zľava Denisa Saková a Štefan Hamran.

Aj keď podnet na prešetrenie policajného zásahu v Digital Parku II podali Jaroslav Haščák a spoločnosť Penta ešte na jar 2021, seriózne sa s ním podľa informácií časpisu začali zapodievať až tento týždeň.

Na mieste boli desiatky policajtov. Po zuby ozbrojených

„V predmetnej veci, po zmene dozorového prokurátora, bol vydaný prokurátorom pokyn pre vyšetrovateľa PZ Úradu inšpekčnej služby na začatie trestného stíhania podľa § 199 ods. 1 Trestného poriadku,“ vysvetlil pre Plus 7 dní hovorca Krajskej prokuratúry Bratislava Juraj Chylo. Podľa jeho ďalších slov vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby „začal trestné stíhanie pre prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Trestného zákona“.

Na snímke uprostred podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania 1. decembra 2020 v Bratislave. – Foto: tasr

Týždenník pripomenul, že „obsadenie dvoch rozľahlých poschodí administratívnej budovy v bratislavskej Petržalke šesťdesiatimi po zuby ozbrojenými policajtmi bolo kritizované hneď po skončení akcie.“

Radoví zamestnanci museli stáť tvárou k stene

Šokujúco vyznieva aj scenár, ktorý má zásah podľa očitých svedkov vystihovať. „Jednotku špecializujúcu sa na zásahy proti teroristom a únoscom totiž poslali do obyčajných kancelárií, ktoré polícia nakoniec ani len neprehliadala. So samopalmi tam nútili zamestnancov stáť s tvárou otočenou ku stene, matky nepustili vyzdvihnúť svoje deti do škôlky. Viac ako hodinu bola obmedzená sloboda bezúhonných zamestnancov bez akéhokoľvek vysvetlenia, čo sa deje a prečo sa to deje,“ uviedol web.

Bála sa, že ide o prepad a bude nasledovať vydieranie

V tejto súvislosti za všetko hovorí aj výpoveď jednej zo zamestnankýň, ktorá sa v čase zásahu nachádzala v známej administratívnej budove. Podľa Plus 7 dní zažila nevídanú traumu. „Bol to šok, pretože samopal som nevidela nikdy v živote. Rozbúchalo sa mi srdce. Bála som sa, že ide o prepad, že nás chcú vydierať. Mala som okolo seba chlapov, ktorí boli vystrašení rovnako ako ja a to ma znepokojovalo ešte viac,“ popisuje šokujúce udalosti žena, ktorá hneď po prepustení volala manželovi a v tom čase pred budovou Digital Parku nedokázala zadržať slzy.

Veliteľka zásahu dorazila na miesto až po hodine

Až hodinu po policajnej akcii mala doraziť na miesto veliteľka zásahu Martina Babacsová. „Vtedy sa ukázalo, že policajné manévre sa konali pre obvinenie Jaroslava Haščáka. Babacsová však Haščákovi pripisovala ekonomickú trestnú činnosť (neskôr bolo Haščákovo obvinenie zrušené ako nezákonné), na nasadenie tak masívnej sily nemala žiadny rozumný dôvod. Obsadenie celého šiesteho a siedmeho poschodia Digital Parku sa javí ako samoúčelné, pretože polícia prehliadla jedine Haščákovu kanceláriu. Ostatné priestory vyšetrovateľku Babacsovú nezaujímali,“ píše autorka článku Ľudmila Lacková, do ktorej sa nedávno verejne obul samotný prezident Policajného zboru Štefan Hamran. Samozrejme preto, lebo informuje o veciach, ktoré si médiá hlavného prúdu príliš nevšímajú.

Martina Babacsová, veliteľka zásahu v Pente.

Martina Babacsová, veliteľka zásahu v Pente. Na miesto zásahu vraj dorazila až po hodine. – Foto: fb/martina.babacsova.790

Zurian potvrdil, že vypočúvali aj jeho

Podľa Lackovej „aj ďalšie okolnosti tohto policajného zásahu vzbudzujú pochybnosti, či bolo všetko s kostolným poriadkom.“

Pripomína, že slová vtedajšieho šéfa NAKA Branislava Zuriana. Napríklad o antedatovaní príslušných písomností k zásahu. Zurian mal už v prípade vypovedať na Úrade inšpekčnej služby. „To vám môžem potvrdiť. Predvolali ma ako svedka,“ uviedol Zurian pre týždenník.

Zdroj: Plus 7 dní

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svedkyňa zásahu v Pente: Bol to šok, samopal som nevidela nikdy v živote. Rozbúchalo sa mi srdce

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne