eReport.sk
Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.
Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie. Foto: tasr

V prípade vraždy na Zámockej pochybil policajt! Máme čakať Hamranovu demisiu?

Po nenávistnej vražde, klasifikovanej ako teroristický útok, sa medzi vládnymi politikmi rozšírila tendencia obviňovať z útoku na LGBTI komunitu súperov v opozícii. Podľa najnovších zistení sa však zdá, že pochybili bezpečnostné zložky, ktoré má vláda pod svojou ochranou. Podľa odborníkov mohla konať nie len polícia, ale aj Slovenská informačná služba. Vrah bol totižto na sociálnych sieťach viac ako aktívny a to aj v súvislosti s predmetnou vraždou. Najnovšie zistenia naviac ukazujú, že polícia mala v deň vraždy informáciu o polohe vraha, ale nekonala!

Po takomto zistení by sa dalo očakávať rezolútne stanovisko ministerstva vnútra a policajného prezídia. Namiesto toho prišla len informácia o obvinení a o začatí vyšetrovania zo strany Úradu inšpekčnej služby. „V danej veci nebolo zatiaľ vznesené obvinenie žiadnej osobe. Iné informácie v súvislosti s uvedenou vecou nie je možné v súčasnej dobe poskytnúť,“ uviedlo ministerstvo vnútra v oficiálnom stanovisku podľa portálu Refresher.

Mikulcova a Hamranova demisia?

Po vražde novinára Jána Kuciaka boli dnešnou vládou vtedajší vládni predstavitelia ihneď vyzývaní na odstúpenie. Omnoho aktívnejšie boli vtedy aj médiá. Dnes sa však informácia o hrubej chybe polície rieši len povrchne a bez konkrétnych výziev. Polícia pri tom v deň útoku ešte okolo polnoci dostala hlásenie s presným opisom páchateľa a polohu, v blízkosti ktorej útočníka ráno našla náhodná osoba.

Osobná reakcia policajného prezidenta Štefana Hamrana je taktiež podľa mnohých nedostatočná. Hamran potvrdil prešľap, ohlásil vyvodenie zodpovednosti voči konkrétnemu policajtovi a skonštatoval, že podobné správanie nie je ochotný tolerovať. Policajta plánuje prepustiť. Vzhľadom na medializáciu kauzy a vážnosť situácie je ale otázne, či pre pochybenie pri teroristickom útoku nemá byť vyvodená zodpovednosť voči samotnému Hamranovi a voči ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO).

Vinu hádže len na policajta

Takéto problémy však často nebývajú len výsledkom osobného zlyhania, ale zlého systémového nastavenia, za ktoré zodpovedajú najvyšší predstavitelia bezpečnostných zložiek.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava Viktor a Adela s Jánom Herákom v detskom tábore.
  2. Protest študentov VS
  3. Policajná páska na nábreží Dunaja po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022.
  4. Eva Mišíková počas 9. zasadnutia Súdnej rady SR v Bratislave 29. júna 2020.
  5. Polícia žiada občanov
  6. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie na tému - Reakcia na medializované informácie 16. mája 2022 v Bratislave.
  7. Trnavský arcibiskup Ján Orosch

Hamran aj napriek tomu odmieta svoju vlastnú zodpovednosť. „Všetky policajné zložky boli v pohotovosti, jeden operátor prijal hovor, na ktorý kolegov neupozornil,“ tvrdí policajný prezident. „Pre mňa je nepochopiteľné, že človek, ktorý odslúži v Policajnom zbore, dostane takúto informáciu a neposunie ju ďalej kolegom,“ až príliš stručne uzavrel Hamran.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V prípade vraždy na Zámockej pochybil policajt! Máme čakať Hamranovu demisiu?

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti