eReport.sk
Je rozhodnuté!
Právoplatne odsúdený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Zdroj: tasr

Lipšic sa naozaj disciplinárne previnil: Kolíkovej Najvyšší správny súd mu udelil minimálny trest!


Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa nemýlil, keď podal návrh na disciplinárne konanie voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi za nedodržanie princípu zdržanlivosti a za porušenie niektorých interných predpisov prokuratúry.

Aj keď Najvyšší správny súd (NSS), vytvorený súčasnou ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (klub SaS) rozhodol, že sa Lipšic previnil, udelil mu len minimálny trest.

Bude písomné pokarhanie pre Lišpica poučné?

Jedným zo základných zmyslov trestov je vyhliadka poučenia sa potrestaného do budúcnosti. Lipšic však podľa mnohých aj naďalej verejne komentuje živé prípady nad rámec kompetencií špeciálneho prokurátora. To, ako s ním NSS naloží do budúcna, je však samozrejme len v rukách súdu.

„Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic dostane za disciplinárne previnenie písomné pokarhanie. Má tiež nahradiť trovy konania. V piatok o tom rozhodol Najvyšší správny súd (NSS) SR,“ uvádza sa v správe TASR.

Lobovala za neho Kolíková?

Zaujímavosťou je, že ešte vo štvrtok prišiel generálny manažér strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok so závažnou informáciou, že Kolíková mala osobne lobovať na disciplinárnom senáte za Lipšica. Táto informácie odvtedy nebola ani potvrdená, ani vyvrátená, preto je v tomto momente len možné domnievať sa, čo by možné konanie znamenalo pre potenciálne ohrozenie závislosti súdnej moci od vlády.

Žilinkov zástupca žiadal zníženie platu o 15 percent

Okrem toho, že sa Lipšicovi ujde písomné pokarhanie, má tiež nahradiť trovy konania. Podľa Denníka N ich súd vypočítali na 120 eur. Na vyhlásení rozhodnutia o treste za zlyhanie špeciálneho prokurátora sa osobne zúčastnil Lipšic, ako aj prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Návrh na začatie disciplinárneho konania podal generálny prokurátor Maroš Žilinka 13. augusta 2021. Argumentoval, že špeciálny prokurátor mal postupovať v rozpore s princípom zdržanlivosti, ako aj internými normami prokuratúry. Bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom mal polemizovať o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti ÚŠP. Kandera, ktorý na disciplinárke Žilinku zastupoval, preto žiadal zníženie jedného mesačného platu o 15 percent.

Lipšic svoje konanie považoval za morálnu povinnosť

Lipšic pochybenie odmietal. Tvrdil, že pokyn generálneho prokurátora nekomentovať prípady iných prokuratúr sa netýka ÚŠP. Už skôr poznamenal, že jeho mediálne stanovisko z júla 2021 padlo v čase, keď boli na verejnosti opakovane šírené nepravdivé informácie o údajnej „manipulácii“ pri vyšetrovaní najzávažnejších káuz. Považoval za svoju morálnu povinnosť zastať sa vyšetrovateľov a prokurátorov, „ktorí sú neodôvodnene napádaní a osočovaní“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Cirkus a sexistické vtipy
  2. Vyjadrenie Maroša Žilinku
  3. Kolíkovej právny štát
  4. Postupujeme v súlade so zákonmi
  5. Kolíkovej právny štát
  6. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel
  7. Mnister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  8. Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
  9. Prokurátor Ján Šanta.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšic sa naozaj disciplinárne previnil: Kolíkovej Najvyšší správny súd mu udelil minimálny trest!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: