eReport.sk
Prokurátor Ján Šanta.
Prokurátor Ján Šanta. Foto: tasr

VIDEO Lipšicov prokurátor na adresu Kováčika: Pošahanec! Žilinka si vzal „do parády“ Šantu

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v piatok vykonal pohovor s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jánom Šantom. Dôvodom je, že sa pri svojom vystúpení v rámci verejnej diskusnej relácie správal verejnosti spôsobom nehodným postavenia prokurátora a znižujúcim vážnosť prokuratúry. Vyplýva to z vyjadrenia generálneho prokurátora zverejneného na sociálnej sieti.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Je rozhodnuté!
  2. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel
  3. Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
  4. Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
  5. Generálny prokurátor SR reaguje

„Každý prokurátor je podľa zákona a etického kódexu prokurátora pri výkone funkcie aj mimo plnenia služobných povinností povinný chrániť ľudskú dôstojnosť, zachovávať dôstojnosť prokurátora, dodržiavať pravidlá prokurátorskej etiky a vystupovať zdvorilo a slušne,“ zdôraznil Žilinka, ktorý je presvedčený, že len takéto vystupovanie prokurátorov môže prispieť k budovaniu dôvery v orgány prokuratúry.

Zdroj: fb/maroš žilinka


Ako ďalej uviedol, Šanta, ktorý pôsobí na úrade vedenom Danielom Lipšicom, sa v diskusnej relácii týmito pravidlami neriadil. Poukázal na to, že hanlivo označil bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika výrazom „pošahanec“. Tiež, že na margo vznesenia obvinenia advokátovi Marekovi Parovi, známeho z viacerých mediálnych káuz, zosmiešňujúco uviedol, že mu „zjavne dochádza para“.

Využil svoju zákonnú povinnosť

„Pretože špeciálny prokurátor a ani iný vedúci prokurátor ÚŠP nevyvodil dôsledky zo zistených nedostatkov v správaní sa podriadeného prokurátora, dnešného dňa som využijúc zákonnú kompetenciu vykonal s dotknutým prokurátorom pohovor v zmysle zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry,“ dodal. Pohovor by mal podľa Žilinku zabezpečiť, aby sa obdobné konanie v budúcnosti neopakovalo.

VIDEO Žilinka: Vystupovanie prokurátorov musí byť zdvorilé, slušné a ohľaduplné

Zdroj: fb/maros zilinka

Zdroj: fb/tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Lipšicov prokurátor na adresu Kováčika: Pošahanec! Žilinka si vzal „do parády“ Šantu

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre