eReport.sk
Mnister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
Mnister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO). Foto: tasr

Policajná inšpekcia už rok nemá šéfa! Hovorkyňa vnútra: Minister Mikulec situáciu pozorne sleduje


Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) je už rok bez oficiálne menovaného riaditeľa. Po odvolaní Adriána Szabóa v júni 2021 úradu šéfovali viacerí, avšak iba na základe dočasných poverení. Aktuálne je vedením poverený Robert Miko, ktorý podľa hovorkyne Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzany Eliášovej úrad plnohodnotne riadi.

„Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) situáciu pozorne sleduje a v prípade, ak bude presvedčený o vhodnom kandidátovi, ktorý bude spĺňať zákonom stanovené normy na danú pozíciu, bude verejnosť včas informovať,“ uviedla pre TASR Eliášová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Upozornil na to známy advokát
  2. Je rozhodnuté!
  3. Roman Mikulec
  4. Vyštudovaná bábkoherečka zasahuje!
  5. ZMOS apeluje na Hamrana so Šimkom

Ako zároveň upozornila hovorkyňa, v rámci novovytvoreného útvaru ochrannej služby a prevencie ÚIS boli posilnené úlohy odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii útvaru ochrannej služby a prevencie úradu, ktoré spočívajú v jeho hlavnom zameraní na dokumentovanie trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže a finančnej správy.

Bývalý riaditeľ čelil vážnemu obvineniu

Kandidáta na riaditeľa ÚIS navrhuje podľa minuloročnej novely minister vnútra. Najprv ho predkladá na verejné vypočutie Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Následne svoj návrh posúva vláde, ktorá riaditeľa vymenúva. Výberové konanie vyhlásené ešte pred prijatím novely ministerstvo zrušilo koncom roka 2021.  

Bývalého riaditeľa Szabóa vláda odvolala pre obvinenia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku. Uzavrel už dohodu o vine a treste. Dočasným riaditeľom ÚIS bol následne Peter Scholtz, ktorého zadržali vlani v septembri spolu so štvoricou vyšetrovateľov. Krajský súd skonštatoval, že trestné stíhanie je neopodstatnené. Jeho poverenie uplynulo začiatkom roka 2022. V súčasnosti má poverenie riadiť úrad Robert Miko, ktorý je zástupcom riaditeľa. Vo funkcii nahradil Martina Mackoviča.

Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Adrián Szabó.

Adrián Szabó, bývalý šéf policajnej inšpekcie vysoký post opustil a uzavrel dohodu o vine a treste. – Foto: tasr

O Úrade inšpekčnej služby

Úrad inšpekčnej služby je osobitnou súčasťou Policajného zboru s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky, na odhaľovanie, vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov príslušníkov Policajného zboru a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (s účinnosťou od 1. februára 2019). V pôsobnosti Úradu inšpekčnej služby je aj vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov príslušníkov Finančnej správy /colníkov/ (s účinnosťou od 1. januára 2020).

Úrad inšpekčnej služby plní tiež v rozsahu vymedzenom ministrom vnútra Slovenskej republiky úlohy na úseku vnútornej kontroly, finančnej kontroly, ochrany osobných údajov, vybavovania sťažností, vybavovania petícií a úlohy zodpovednej osoby podľa osobitných predpisov v pôsobnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky

Úrad inšpekčnej služby riadi riaditeľ. Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby je za výkon svojej funkcie zodpovedný vláde.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Policajná inšpekcia už rok nemá šéfa! Hovorkyňa vnútra: Minister Mikulec situáciu pozorne sleduje

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne