eReport.sk
Lavrov prirovnal kroky USA k Hitlerovi
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov Zdroj: tase/ap

Lavrov v New Yorku: Rusofóbia má už groteskné rozmery, USA sa považujú za Božieho vyslanca na Zemi!

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov skritizoval krajiny Západu v súvislosti s vojnou na Ukrajine a vyhlásil, že Spojené štáty sa so svojimi spojencami snažia Rusko „zničiť“. Uviedol to v sobotu na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
 2. Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská gestikuluje počas rozhovoru v New Yorku v piatok 23. septembra 2022.
 3. Ľudia sledujú na televíznej obrazovke vypálenie rakety Severnou Kóreou počas vysielania správ na železničnej stanici v Soule 14. januára 2022.
 4. Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas stretnutia v meste Džidda v sobotu 24. septembra 2022.
 5. Ruský prezident Vladimir Putin
 6. Ľudia z Luhanskej oblasti stoja v rade na referendum.
 7. Preriekol sa Podoľak?
 8. Americký prezident Joe Biden.
 9. Motoki Tacunori
 10. Káčer a Blinken sa dohodli na podpore Ukrajiny.
 11. Srbský minister zahraničných vecí Nikola Selakovič, archívna snímka.
 12. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 13. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
 14. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 15. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v sobotu 24. septembra 2022.

„Rusofóbia na Západe je bezprecedentná a nadobudla až groteskné rozmery,“ vyhlásil Lavrov. Dodal, že západné krajiny „sa neštítia otvorene deklarovať svoj úmysel nielen vojensky poraziť Rusko, ale ho aj zničiť a rozdrobiť“.

Podľa šéfa ruského rezortu diplomacie sa Spojené štáty od víťazstva v studenej vojne „považujú za Božieho vyslanca na Zemi – nemajú žiadne povinnosti, len posvätné právo beztrestne konať, ako sa im zachce“.

Šéf ruskej diplomacie obhajoval referendá

Lavrov v rámci svojho prejavu tiež obhajoval referendá o pripojení k Rusku v ukrajinských oblastiach okupovaných ruskými silami, pričom uviedol, že ich obyvatelia si len nárokujú na územia, „na ktorých ich predkovia žili celé stáročia“.

Sergej Lavrov vo svojom sobotňajšom prejave na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku predniesol viacero ostrých výčitiek na adresu Západu a Spojených štátov. – Foto: tasr/ap

Referendá začali v piatok  v samozvaných republikách Doneckej a Luhanskej a v okupovaných častiach Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Hlasovanie bude prebiehať päť dní až do utorka 27. septembra.

Ukrajina, západní lídri a Organizácia Spojených národov odsúdili prebiehajúce referendá a označili ich za nelegitímnu predzvesť nelegálnej anexie. Na referendách nie sú totiž prítomní žiadni nezávislí pozorovatelia a väčšina predvojnovej populácie dané oblasti pre prebiehajúce boje už opustila.

USA sa zahrávajú s ohňom, vyhlásil Lavrov

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov tiež obvinil Spojené štáty, že sa v súvislosti so situáciou na Taiwane „zahrávajú s ohňom“ „(Spojené štáty) sa v súvislosti s Taiwanom zahrávajú s ohňom. Ba čo viac, ešte mu sľubujú aj vojenskú podporu,“ povedal Lavrov.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom zdôraznil, že Rusko sa hlási k politike jednej Číny. „Odsudzujeme provokácie USA a ich satelitov v Taiwanskom prielive,“ povedal.

Len niekoľko minút pred prejavom Lavrova na VZ OSN čínsky minister zahraničných vecí Wang I uviedol, že Peking bude naďalej pracovať na „mierovom zjednotení sa“ s Taiwanom a zároveň bojovať proti „separatistickým aktivitám“ podporujúcim taiwanskú nezávislosť. Dodal, že Čína v prípade vonkajšieho zásahu podnikne rázne kroky.

Peking: Washington vysiela nebezpečné signály

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v piatok stretol s Wang Im. Témou ich rozhovoru bola aj situácia na Taiwane, pričom rezort diplomacie USA stretnutie označil za „priame a úprimné“. Čína však uviedla, že Washington vysiela v súvislosti s Taiwanom „nebezpečné a nesprávne signály“.

Biden: Sily USA by bránili Taiwan pred inváziou Číny

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Situácia v regióne sa zhoršila po augustovej návšteve predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Čína vtedy spustila v jeho blízkosti rozsiahle vojenské cvičenia.

Prezident USA Joe Biden v rozhovore pre americkú televíziu CBS uviedol, že americké sily by bránili Taiwan pred čínskou inváziou. Biely dom tento výrok komentoval tak, že politika Washingtonu sa nemení.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lavrov v New Yorku: Rusofóbia má už groteskné rozmery, USA sa považujú za Božieho vyslanca na Zemi!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti