tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell. Foto: tasr/ap

Borrell varuje štáty EÚ: Putina musíte brať vážne, ak to takto povie, nezavádza!

Európska únia musí brať vážne hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina, že v rámci konfliktu na Ukrajine môže použiť i jadrové zbrane. Vyhlásil to šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Podľa jeho slov táto vojna dosiahla „nebezpečný moment“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Účastníci protivládneho stretnutia občanov SR na Hodžovom námestí 20. septembra 2022 v Bratislave.
  2. Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas stretnutia v meste Džidda v sobotu 24. septembra 2022.
  3. Na ilustračnej snímke vozidlo značky Toyota.
  4. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.
  5. Ľudia z Luhanskej oblasti stoja v rade na referendum.
  6. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.
  7. Šéf talianskej krajne pravicovej populistickej strany Liga severu (LN) Matteo Salvini (uprostred) drží taliansku vlajku a jeho priaznivci transparenty s nápisom "Ursula odstúp, hanba ti" počas protestu pred sídlom Európskej komisie v Ríme v piatok 23. septembra 2022.
  8. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  9. Námestník poľského ministra vnútra Maciej Wasik.
  10. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v sobotu 24. septembra 2022.

Borrellovo vyjadrenie prichádza v čase, keď Rusko začína čiastočnú mobilizáciu a podniká kroky na pripojenie štyroch oblastí Ukrajiny. Putin však na bojisku čelí neúspechom, keďže ruské sily sú vytláčané ukrajinskou protiofenzívou.

Borrell odkáza na prejav Putina z tohto týždňa

„Určite je to nebezpečný moment, pretože ruská armáda je zatlačená do kúta a Putinova reakcia – hrozba použitím jadrových zbraní – je veľmi zlá,“ povedal Borrell, ktorého v sobotu citovala spravodajská stanica BBC News.

Sedem mesiacov od ruskej invázie na Ukrajinu sa analytici zhodujú, že Putinove vojenské sily sú na ústupe. Borrell tvrdí, že je potrebné dosiahnuť „diplomatické riešenie“, ktoré „zachová zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny“.

Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin. – Foto: tasr/ap

„V opačnom prípade môžeme ukončiť vojnu, ale nebudeme mať mier a budeme mať ďalšiu vojnu,“ povedal Borrell. Putin v zriedkavom prejave k národu počas tohto týždňa povedal, že jeho krajina má „rôzne zbrane na ničenie“ a „použije všetky dostupné prostriedky“, pričom dodal: „Nežartujem.“

„Ak niekto v takomto kontexte povie, že nezavádza, musíte ho brať vážne,“ zdôraznil Borrell. Putin v tom istom príhovore oznámil mobilizáciu 300.000 Rusov, ktorí absolvovali povinnú vojenskú službu. To vyvolalo v celej krajine rozsiahle protesty, ako aj vlnu hromadného odchodu ruského obyvateľstva do zahraničia.

Aktuálne sa konajú referendá na východe Ukrajiny

Tento krok prichádza po rýchlej protiofenzíve ukrajinskej armády; Kyjev tvrdí, že ukrajinské sily dobyli späť viac ako 8000 štvorcových kilometrov Rusmi okupovaného územia.

V súčasnosti sa v štyroch okupovaných ukrajinských oblastiach konajú samozvané referendá o pripojení k Rusku. Ukrajina ich odsúdila ako pokusy o anexiu a oznámila, že ozbrojení ruskí vojaci chodia po domoch a zbierajú hlasy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Borrell varuje štáty EÚ: Putina musíte brať vážne, ak to takto povie, nezavádza!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku