tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas stretnutia v meste Džidda v sobotu 24. septembra 2022.
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas stretnutia v meste Džidda v sobotu 24. septembra 2022. Foto: tasr/ap

Išiel pýtať ropu a plyn od „vyvrheľa“? Scholz s početnou delegáciou dorazil do Saudskej Arábie!

Nemecký kancelár Olaf Scholz pricestoval v sobotu do Saudskej Arábie, kde začal svoju dvojdňovú cestu po krajinách Perzského zálivu so zámerom uzavrieť nové energetické dohody s vývozcami fosílnych palív.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava prezident USA Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022.
  2. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
  3. Generálny riaditeľ francúzskeho koncernu Patrick Pouyanne.
  4. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.
  5. Nemecký minister financií Olaf Scholz
  6. Na kombosnímke zľava Olaf Scholz a Vladimir Putin.
  7. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  8. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v sobotu 24. septembra 2022.

Scholza v sprievode početnej delegácie predstaviteľov priemyselných odvetví prijal na letisku v Džidde guvernér provincie Mekka princ Chálid bin Fajsal Ál Suúd. Kancelár sa následne stretol s korunným princom Muhammadom bin Salmánom.

Ustojí diplomatické balansovanie u princa?

Scholz dúfa, že sa mu podarí vyrokovať nové energetické partnerstvá so štátmi Perzského zálivu, ktoré sú bohaté na ropu a plyn, keďže Nemecko prišlo po ruskej invázii na Ukrajinu o dodávky týchto komodít z Ruska.

Scholza však v Saudskej Arábii čaká diplomatické balansovanie, keďže bude musieť prekonať výrazné rozpory so svojimi hostiteľmi v otázke ľudských práv, pripomína tlačová agentúra AFP. Ako mimoriadne citlivé sa považuje najmä jeho stretnutie s korunným princom, de facto vládcom tejto púštnej monarchie.

Vládne zdroje: Chce nastoliť „pevný pracovný vzťah“

Muhammad bin Salmán bol na Západe až donedávna považovaný za „vyvrheľa“, keďže sa jeho meno spájalo s brutálnou vraždou novinára Džamála Chášukdžího z roku 2018. Nemecká vláda túto vraždu dôrazne odsúdila a svoj postoj „nebude meniť“, uviedli vládne zdroje pred Scholzovou cestou. Vzhľadom na význam Saudskej Arábie ako vývozcu fosílnych palív a regionálnej mocnosti je však treba nastoliť s korunným princom „pevný pracovný vzťah“, vysvetlili vládne zdroje.

V pláne má aj cestu do SAE a Kataru

Berlín chce rozšíriť spoluprácu v oblasti nových technológií, ako je zelený vodík vyrábaný z obnoviteľných zdrojov energie, ktorý by Nemecko mohlo dovážať vo veľkých množstvách zo štátov Perzského zálivu, uviedli nemecké vládne zdroje. Scholz sa v nedeľu presunie do Spojených arabských emirátov (SAE), kde sa stretne s prezidentom Muhammadom bin Zájidom bin Sultánom Ál Nahjánom a neskôr pocestuje do Kataru, kde bude viesť rozhovory s emirom Tamímom bin Hamadom Ál Tháním.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Išiel pýtať ropu a plyn od „vyvrheľa“? Scholz s početnou delegáciou dorazil do Saudskej Arábie!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku