tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ľudia z Luhanskej oblasti stoja v rade na referendum.
Ľudia z Luhanskej oblasti stoja v rade na referendum. Foto: tasr/ap

Lepšie raz vidieť na vlastné oči! Ľudí z Radačovského strany pozvali na referendum na Ukrajine

„Pozorovacej misie sa nezúčastňujeme z dôvodu, aby sme schvaľovali vojnu medzi Ukrajincami a Rusmi. Nám je skutočne veľmi ľúto, že dva veľké slovanské národy medzi sebou bojujú. Sme za prímerie a mierové riešenie problému,“ zdôraznil vo svojom vyhlásení v piatok predseda politickej strany Slovenský PATRIOT a slovenský europoslanec Miroslav Radačovský. Ako je známe, Radačovský sa aktívne angažuje aj v kauze tragickej smrti bývalého prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského. Zastupuje rodinu zosnulého generála.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
  2. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
  3. Zuzana Čaputová
  4. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.
  5. Na archívnej snímke americkí vojaci stoja po prílete na americkú vojenskú základňu v nemeckom Wiesbadene.
  6. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.
  7. 18. máj 2018: Andrej Kiska na súde v Poprade so svojim právnym zástupcom Jánom Mazákom.
  8. Šéf hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka.
  9. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v sobotu 24. septembra 2022.

„Ako informuje portál politikus.ru v historicky štyroch územných celkoch Novoruska, Donecká ľudová republika, Luhanská ľudová republika, Záporožská a Chersonská oblasť, sa dnes začali referendá o pričlenení do štátneho zväzku Ruskej federácie,“ píše Radačovský.

„Sme za prímerie a mierové riešenie problému“

„Na pozvanie relevantnej spoločnosti sa referenda v Luhanskej oblasti zúčastnia spolu aj s pozorovateľmi z iných krajín aj zástupcovia strany Slovenský PATRIOT. Dnes odišli. Z pochopiteľných dôvodov nie je vhodné povedať kedy a ako,“ uviedol ešte v piatok ďalšie podrobnosti.

Líder Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Leonid Pasečnik otvára referendum o pripojení LĽR k Rusku v Luhansku v piatok 23. septembra 2022. – Foto: tasr/ap

Zároveň zdôrazni, že pozorovacej misie sa nezúčastňujú preto, že schvaľujú vojnu na Ukrajine. „Nám je skutočne veľmi ľúto, že dva veľké slovanské národy medzi sebou bojujú. Sme za prímerie a mierové riešenie problému,“ spresnil náš europoslanec a bývalý sudca z východu Slovenska.

Najlepšie sú informácie z prvej ruky

Vzápätí Radačovský vysvetlil dôvod, prečo pozorovateľskú misiu jeho strana neodmietla: „Pozorovacej misie sa zástupcovia strany Slovenský PATRIOT zúčastňujú z dôvodu, aby sme mohli objektívne posúdiť, či toto referendum bude skutočne slobodne vyjadrovať vôľu občanov na západe Ukrajiny, o čom budeme slovenskú verejnosť informovať, bez ohľadu na jeho výsledok. Lepšie raz vidieť na vlastné oči, byť pri tom, ako mať informácie len sprostredkovane od rôznych médií a politikov, ktoré nemusia byť vždy objektívne. Pokiaľ slovenskí patrioti budú na mieste, ozvú sa.“

Europoslanec dal na stôl ponuku pre novinárov

Europoslanec tiež ocenil odvahu svojich spolustraníkov a vyzval ich, aby na seba na východe Ukrajiny dávali pozor, a najmä, aby objektívne informovali o situácii na mieste. „Po skončení referenda som ochotný poskytnúť rozhovor akémukoľvek médiu, pokiaľ má o objektívne informácie záujem,“ dal na stôl Radačovský zaujímavú ponuku pre slovenské médiá. Otázkou je, koľko novinárov, predovšetkým z tzv. hlavného prúdu, ju aj reálne využije.

Zdroj: fb/radacovskypatriot

Zelenskyj: Sú to zločiny proti určitým ľuďom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok večer v pravidelnom príhovore odsúdil „pseudoreferendá“, ktoré proruské úrady organizujú na okupovaných ukrajinských územiach s cieľom pripojiť tieto oblasti k Rusku. Zelenskyj vyjadril nádej, že referendá odsúdi aj svet. Informácie priniesli tlačové agentúry AFP a Reuters.

FOTO Pozrite si niekoľko záberov z východnej Ukrajiny, kde v piatok začali ľudové hlasovania

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

„Svet bude na tieto pseudoreferendá reagovať podľa práva – jednoznačne ich odsúdi,“ povedal s dôverou Zelenskyj. „Tieto hlasovania nie sú len zločinmi proti medzinárodnému právu a ukrajinským zákonom, sú to zločiny proti určitým ľuďom, proti národu,“ uviedol ukrajinský prezident.

Referendá označili za podvod aj západní spojenci

Referendá začali v piatok v štyroch regiónoch na východe Ukrajiny – v Doneckej a Luhanskej na východe, ako aj v častiach Chersonskej a Záporožskej na juhovýchode. Hlasovanie bude prebiehať päť dní až do utorka 27. septembra. Referendá organizované Moskvou na Ukrajine označili za „podvod“ Kyjev aj jeho západní spojenci.

Ukrajinskí predstavitelia hovoria o vynútenom hlasovaní

Ukrajinskí predstavitelia informovali, že ľuďom v niektorých Ruskom okupovaných oblastiach zakázali odísť preč, kým trvá štvordňové hlasovanie, ozbrojené skupiny chodia od domu k domu a zamestnancom podnikov sa vyhrážajú prepustením, ak sa na referende nezúčastnia, píše Reuters, zároveň však agentúra upozorňuje, že tieto tvrdenia nedokázala nezávisle overiť.

Rusi hovoria o vyše 20 percentnej účasti za prvý deň

Účasť na referendách o pripojení k Rusku v ukrajinských oblastiach okupovaných ruskými silami dosiahla v piatok okolo 20 percent, uvádzajú ruské médiá s odvolaním sa na proruských predstaviteľom.

V Doneckej oblasti dosiahla účasť na referendách 23,6 percenta, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na tamojších proruských predstaviteľov. Vyše 20,5 percenta voličov hlasovalo v piatok v Záporožskej oblasti a v Chersonskej oblasti dosiahla účasť asi 15 percent, uvádza agentúra Interfax s odvolaním sa na tamojšie volebné úrady.

„Podľa nášho názoru je to na prvý deň hlasovania dosť,“ uviedla vedúca Ruskom dosadenej volebnej komisie v Chersonskej oblasti Marina Zacharovová.

Ľudia môžu hlasovať aj v Moskve

Hlasovacia miestnosť bola pritom zriadená aj v Moskve, kde sa môžu na referende zúčastniť obyvatelia spomínaných štyroch ukrajinských regiónov, ktorí v súčasnosti žijú v Rusku.

Ruské médiá informovali, že na Ukrajine sa bude hlasovať vo volebných miestnostiach len 27. septembra. Dovtedy sa má z bezpečnostných dôvodov hlasovať na úrovni menších spoločenstiev, ako aj priamo v príbytkoch, kam budú chodiť zriadenci s volebnými urnami.  


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lepšie raz vidieť na vlastné oči! Ľudí z Radačovského strany pozvali na referendum na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku