tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Srbský minister zahraničných vecí Nikola Selakovič, archívna snímka.
Srbský minister zahraničných vecí Nikola Selakovič, archívna snímka. Foto: tasr/ap

Toto je vážny škandál! Europoslanci, vrátane Bilčíka, sú pobúrení. Srbský minister uzavrel dohodu s Lavrovom

Srbský minister zahraničných vecí sa v nedeľu snažil bagatelizovať dôležitosť dohody s Ruskom, ktorú podpísal v piatok. Označil ju za „technickú“ a netýka sa bezpečnostných otázok. TASR informuje podľa agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská gestikuluje počas rozhovoru v New Yorku v piatok 23. septembra 2022.
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov hovorí počas zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN.
  3. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.
  4. Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó
  5. Sergej Lavrov, OSN, ruský minister
  6. Motoki Tacunori
  7. Vojenský dron
  8. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

Nikola Selakovič podpísal dohodu s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v New Yorku v rámci zasadania Valného zhromaždenia OSN.  Väčšina západných diplomatov sa dvojstranným rokovaniam s Ruskom vyhýba. Európska únia (EÚ) pripravuje ďalšie sprísnenie sankcií voči Moskve v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Srbsko je pritom oficiálne kandidátom na členstvo v EÚ, ale udržiava aj dobré vzťahy s Moskvou. Konzultačný plán, na ktorý sa vzťahuje dohoda s Ruskom potrvá dva roky.

Srbský minister bol vlani na oficiálnej návšteve aj na Slovensku: Vpravo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok a vľavo šéf srbskej diplomacie Nikola Selakovič sa zdravia počas stretnutia v Bratislave vo štvrtok 28. októbra 2021. – Foto: tasr

„Vláda mohla takýto plán odmietnuť, ale nie je v ňom nič sporné,“ povedal minister. „Kritizujú to tí, ktorí to nevideli,“ dodal.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov prichádza predniesť prejav počas 77. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku v sobotu 24. septembra 2022. – Foto: tasr/ap

Postup vlády ostro kritizovala srbská proeurópska opozícia aj niektorí politici EÚ. Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík označil dohodu s Ruskom za „vážnu ranu“ pre prístupový proces na západnom Balkáne.

„Ako horlivý zástanca akýchkoľvek krokov smerom k vstupu Srbska do EÚ považujem správy o plánovaných konzultáciách medzi Srbskom a Ruskom za veľkú ranu pre prístupový proces na západnom Balkáne. Povedzme si to jasne: Rusko útočí na rozširovanie EÚ!,“ uviedol slovenský eurposlanec Bilčík (Spolu) na twitteri.

Zdroj: twitter.com/vladobilcik

„Toto je vážny škandál. Uprostred zúriacej vojny Srbsko podpisuje plán budúcej spolupráce s agresorom,“ uviedla nemecká europoslankyňa Viola von Cramonová na Twitteri. Dodala, že „možno je to pre nás len signál, aby sme (Srbsku) zmrazili prístupové rozhovory do EÚ, keďže vstup do EÚ neprebieha cez Moskvu“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Toto je vážny škandál! Europoslanci, vrátane Bilčíka, sú pobúrení. Srbský minister uzavrel dohodu s Lavrovom

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku