tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: tasr/ap

Je to oficiálne, Putin uznal nezávislosť Záporožskej a Chersonskej oblasti

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal výnosy o uznaní nezávislosti Záporožskej a Chersonskej oblasti ležiacich na juhu Ukrajiny. S odvolaním sa na ruské tlačové agentúry o tom vo štvrtok informovala britská stanica BBC.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
  2. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
  3. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.
  4. Vo Švédsku zastrelili youtubera
  5. Káčer a Blinken sa dohodli na podpore Ukrajiny.
  6. Veronika Remišová (Za ľudí).
  7. Ruský prezident Vladimir Putin.

Po podpísaní výnosov „o uznaní štátnej suverenity a nezávislosti Chersonskej a Záporožskej oblasti“ na Ukrajine bude v piatok nasledovať ďalší krok, keď budú o 15.00 h miestneho času v moskovskom Kremli podpísané dohody o pripojení štyroch ukrajinských regiónov k Rusku.

Aj Donbas

Na základe týchto dokumentov sa k Rusku „pripoja“ Záporožská a Chersonská oblasť i dve samozvané republiky, ktoré na území Donbasu na východe Ukrajiny vyhlásili proruskí separatisti ešte v roku 2014.

Putin uznal nezávislosť Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) už vo februári tohto roku, tesne pred tým, ako ruská armáda 24. februára zaútočila na Ukrajinu.

Podobne Putin uznal aj nezávislosť Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 na základe sporného referenda. Kyjev ani Západ tento krok nikdy neuznali za legitímny.

Zelenskyj ide bojovať

Ukrajina v reakcii na nedávne tzv. referendá zorganizované proruskými úradmi na okupovaných územiach zopakovala svoj sľub, že tieto štyri regióny, ako aj Krym, získa späť.

Rusko sa zasa opakovane zaviazalo, že bude brániť celé svoje územie – vrátane novopripojených regiónov – všetkými dostupnými prostriedkami vrátane jadrových zbraní.

Mobilizácia a Nord Stream

BBC dodala, že zatiaľ žiadna krajina na svete nedeklarovala svoj zámer uznať túto ďalšiu anexiu ukrajinských území Ruskom.

Túto napätú situáciu podľa agentúry AP zvyšuje tzv. čiastočná vojenská mobilizácia v Rusku i obvinenia zo spáchania sabotáže na plynovodoch Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dne Baltského mora, ktoré mali dodávať zemný plyn z Ruska do Európy.

K problémom Kremľa prispieva aj úspech Ukrajiny pri znovuzískaní častí svojho územia a problémy s mobilizáciou v Rusku, ktoré vo štvrtok priznal aj Putin.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je to oficiálne, Putin uznal nezávislosť Záporožskej a Chersonskej oblasti

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku