eReport.sk
Robert Fico, Igor Matovič a Peter Pellegrini.
Robert Fico, Igor Matovič a Peter Pellegrini. Foto: tasr

Horúci PRIESKUM: Hlas so Smerom vedú o ulicu, prepad OĽANO! Najhoršie komunikuje Matovič

Viac ako dve tretiny respondentov si želajú predčasné voľby! Aj to je výsledok posledného prieskumu preferencií politických subjektov na Slovensku. Ak by sa voľby konali v októbri, do parlamentu by sa dostali celkom osem strán. Prieskum dal odpoveď aj na ďalšie zaujímavé otázky.

Nielen predseda Hlas-SD Peter Pellegrini, ale šéf najväčšej opozičnej parlamentnej strany Smer-SD, Robert Fico, môže mať dôvod na radosť. Obaja sú so svojimi stranami jednoznačnými lídrami najnovšieho prieskumu verejnej mienky. Športovým žargónom možno povedať, že vedú o ulicu.

Fico v závese za Pellegrinim

“Ak by sa voľby konali v októbri, do parlamentu by sa dostali 8 strán, pričom by voľby vyhrala strana Hlas-SD Petra Pellegriniho s 21 percentami. Tesne za ním by skončila strana Smer-SD Roberta Fica s takmer 18 percentami a trojicu najúspešnejších strán by uzatvorila v súčasnosti koaličná strana SaS so ziskom 10,5 percenta,” informovali v piatok topky.sk.

Apetít k predčasným voľbám pozvoľna rastie, keď ku 41 až 43 percentám tých, ktorí ich jednoznačne požadujú, pribúdajú takí, ktorí sa k nim prikláňajú.

komentovala výsledky meraní prieskumná agentúra Actly.

Spravodajský portál sa odvoláva na zber dát, ktoré exkluzívne pre Zoznam a Topky realizovala agentúra Actly. “Uskutočnil sa na vzorke 1006 respondentov od 17. do 20. októbra 2021 prostredníctvom osobných rozhovorov s použitím digitálnych technológií,” spresnil web na svojej stránke.

Apetít ľudí k predčasným voľbám rastie

Respondentov sa anketári pýtali aj na predčasné voľby. Ako sa ukázalo, želá si ich viac ako dve tretiny z nich. „Apetít k nim pozvoľna rastie, keď ku 41 až 43 percentám tých, ktorí ich jednoznačne požadujú, pribúdajú takí, ktorí sa k nim prikláňajú (nárast z 22 na 26 percent). V poslednom období výrazne klesol počet jednoznačných odporcov predčasných volieb z 18 percent na 13 percent,“ komentovala prieskumná agentúra.

Zúfať si nemusí ani Boris Kollár

A ako to vyzerá na ďalších miestach rebríčka popularity politických subjektov? Zúfať si nemusí ani Boris Kollár, jeho Sme rodina sa zaradila hneď za súčasného koaličné partnera, kollárovci sú teda štvrtí nepopulárnejší a hlas by im odovzdalo až 9,4 percenta respondentov. Naopak, aktuálne najsilnejší vládny subjekt, hnutie OĽANO, skončilo až piate, matovičovci by sa museli uspokojiť len so 6,8 percentnou podporou. Nasledovalo by ich neparlamentné KDH a PS zhodne s 5,9 percentným ziskom a do parlamentu by sa ako posledné tesne dostalo hnutie Republika (5,1 %).

SNS ukázalo chrbát koaličnej strane Veroniky Remišovej

Mimo parlamentu by ostali: Aliancia(3,9%), SNS (3%), Za ľudí (2,8%), ĽSNS (2,4%), Dobrá voľba (2 %), Spolu, Život -NS ( zhodne 1%) a j Kresťanská únia (0,8%).

Hlas aj Smer by mali v parlamente najviac poslancov, pellegriniovci 39 a ficovci 32. SaS Richarda Sulíka by získala 19 mandátov, Sme rodina 17, OĽANO 12, KDH a PS by mali zhodne po 9 poslancov v parlamente.

Podľa posledných prieskumov darí rásť strane Smer, PS, či koaličnej Sme rodina. Ostatným stranám a hnutiam podpora postupne klesá.

“Súčasná koalícia by tak nevznikla, SaS, Sme rodina a OĽaNO by mali iba 48 kresiel. K väčšine by im nestačilo ani to, ak by sa spojili s KHD a Progresívnym Slovenskom – mali by len 70 kresiel,” upozornili topky.

Ľavičiarom by stačila do partie na vládnutie jedna strana

Druhou možnosťou podľa portálu by mohlo byť spojenie Hlasu, Smeru a Sme rodina, čo by vygenerovalo komfortnú nadpolovičnú vládnu väčšinu – a to 88 poslancov v pléne. Ak by sa Fico a Pellegrini spolčili s hnutím Republika, takáto koalícia by mala síce o 8 poslancov menej, stále by to však bolo dosť na vládnutie.

V októbri by voliť nešlo len 13 percent opýtaných.

“V súčasnosti sa však podľa posledných prieskumov darí rásť strane Smer, PS, či koaličnej Sme rodina. Ostatným stranám a hnutiam podpora postupne klesá,” pripomenuli topky.sk.

Pri druhom hlase by si pohoršili SaS aj OĽANO

A ako by to dopadlo, ak by sa spočítali preferencie spolu s druhým hlasom? Výsledky aj tu potvrdzujú, že najsilnejšími politickými hráčmi sú aktuálne Pellegrini s Ficom: Po spočítaní preferencií s druhým hlasom by bol lídrom Hlas s 31 percentami a tesne za ním by skončil Smer, ktorý by mal o 0,5 percenta menej, 30,5 percent. Sme rodina by so 17 percentami by predstihla SaS s 15,7 percentami a PS s 12,3 percentami by sa dostali pred OĽaNO s 11,1 percentami.

V októbri by určite išlo voliť až 63 percent respondentov. Ďalších 24 percent by nad tým, že pôjde k volebným urnám vážne uvažovalo, pričom Voliť by nešlo len 13 percent opýtaných.

Prezidentka Čaputová v komunikácii stagnuje

Anketári pri zbere dát zisťovali aj to, ako jednotliví politici komunikujú smerom k ľuďom. Zhoršujú sa, alebo sa v komunikácií zlepšujú? – pýtali sa respondetov. Na prvom mieste skončil Peter Pellegrini (34% – zlepšovanie/37 % – zhoršovanie), druhá skončila prezidentka Zuzana Čaputová (34% – zlepšovanie/34 % – zhoršovanie) a na treťom Robert Fico (31% – zlepšovanie/40 % – zhoršovanie). Z politikov, ktorí pôsobia vo vláde, sa najviac sa zhoršila komunikácia Igorovi Matovičovi (5% – zlepšovanie/75 % – zhoršovanie).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Igor Matovič a Richard Sulík.
  2. Peter Pellegrini a jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.
  3. Peter Pellegrini
  4. Robert Fico na snímke z videa.
  5. Peter Pellegrini počas svojho plamenného prejavu v štúdiu TA3
  6. Zuzana Čaputová.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Horúci PRIESKUM: Hlas so Smerom vedú o ulicu, prepad OĽANO! Najhoršie komunikuje Matovič

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport