eReport.sk
Daniel Lipšic, foto: twitter

VIDEO Mal by nasledovať Kurza? Lipšic ignoroval mimovládku: Politika je o zisťovaní názorov občanov!

Spomínate si na kauzu z roku 2005? Prieskumy verejnej mienky, za ktoré vtedy zaplatili rezorty spravodlivosti a vnútra 2,4 milióna, resp. 5 miliónov slovenských korún, kritizovali vtedy viacerí. Týkali sa exministrov KDH Daniela Lipšica (za spravodlivosť) a Vladimíra Palka (za vnútro). Mimochodom, vtedajšie výsledky prieskumov zaplatených z daní nás všetkých dopadli pre oboch pánov katastrofálne: Palko nebol vnímaný úplne pozitívne, v jeho hodnotení je stále protikladnosť. A Lipšic? Len 3,4 percenta opýtaných ho označilo za slušného, čestného, seriózneho človeka.

“Funkcia ministra spravodlivosti nemôže byť zneužívaná na túžbu po moci a popularite,” upozornil v roku 2006 vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin. O zneužití štátnych peňazí svedčil vtedy podľa Harabina zámer, ktorý si spoločnosť Takt v prieskume stanovila – “Navrhnúť možnosti komunikačnej stratégie určené pre Daniela Lipšica nielen ako ministra spravodlivosti SR, ale aj ako člena KDH,” informovali v auguste 2006 Hospodárske noviny (HN). 

Kto tu dbá na názory občanov?

Prieskumy, ktoré pre obidva rezorty robila česká poradenská spoločnosť Takt a na ktoré upozornil aj portál HN, sa pýtali občanov, čo sa im páči a nepáči na Danielovi Lipšicovi, či spájajú budúcnosť Slovenska s Vladimírom Palkom. Vyzývali tiež ľudí, aby označili politika, ktorý je podľa nich správny chlap a ktorému najviac držia palce.

Lipšic bezprostredne po prepuknutí kauzy nevidel dôvod na to, aby z vlastného vrecka vrátil peniaze vynaložené na prieskum o svojej osobe a to napriek tomu, že Harabinovi v tom čase dávala za pravdu aj šéfka mimovládnej organizácie Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. “Politika je o zisťovaní názorov občanov. Možno, že pán Harabin, ktorý bol komunistickým sudcom, na názory občanov nedbá,” reagoval pred rokmi na kritiku Harabina Lipšic.

Wienk sa vtedy však nepozdávala ani reakcia Harabina, vytkla mu spôsob, ktorým sa snažil Lipšica “dokopať” k tomu, aby peniaze za sporný prieskum “vycáloval” zo svojho. “Vymáhať prostriedky otvoreným listom mi skôr pripomína snahu o lacnú medializáciu ako štandardné konanie štátneho orgánu,” zverejnil jej reakciu v roku 2006 portál HN.

Harabin: Lipšic robil to isté, čo Kurz

V stredu (13.10.) sa Harabin ku kauze vrátil vo videu zverejnenom na sociálnej sieti. V ňom vysvetlil svoj pohľad na vec, ktorý sa z jeho pohľadu ani po rokoch nemení. Naďalej trvá na svojom, že išlo o korupčné prieskumy, s tým, že je zvedavý, či bude v tejto veci konať generálny prokurátor Maroš Žilinka.

A pripomenul aj nedávne odstúpenie rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza. “Podá Žilinka po vzore rakúskej kauzy ´Kurz´ obžalobu na Lipšica za korupčné prieskumy verejnej mienky? V Rakúsku premiér podal demisiu za to, že si za štátne peniaze dával robiť prieskumy verejnej mienky. To isté robil Lipšic v roku 2005. Miesto odsúdenia, však dostal post špeciálneho prokurátora,” týmito slovami uviedol Harabin svoje video.

V ňom okrem iného vysvetľuje aj to, prečo voči Lipšicovi za sporný prieskum nebola doteraz vyvodená žiadna zodpovednosť.

VIDEO Štefan Harabin o sporných prieskumoch, ktoré si dal urobiť Daniel Lipšic za štátne

Zdroj: fb/harabinstefan

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Igor Matovič a Richard Sulík.
  2. Guvernér NBS Peter Kažimír.
  3. Predseda strany SMER-SD Robert Fico.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti