tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Prezidentka Zuzana Čaputová na samite hláv štátov na Malte.
Prezidentka Zuzana Čaputová na samite hláv štátov na Malte. Zdroj: fb/zcaputova

FOTO Čaputová o samite prezidentov: Hovorili sme o potrebe pokračovania nášho tlaku na Rusko

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vo štvrtok na Malte stretla s ďalšími 11 prezidentmi členských krajín EÚ združených v skupine Arraiolos. Rokovania sa týkali najmä aktuálnej bezpečnostnej situácie v Európe a riešenia energetickej krízy. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pohreb zavraždenej ruskej novinárky Darie Duginovej
  2. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
  3. Nemecký kancelár Olaf Scholz počas spoločnej tlačovej konferencie s lídrami skupiny G7 na júnovom stretnutí
  4. Cyperská ministerka Natasa Pilidesová.
  5. Prezidentka Zuzana Čaputová menuje troch nových veľvyslancov SR.
  6. Predseda vlády ČR Petr Fiala počas dojemného zvítania sa s Eduardom Hegerom. "Moc rád jsem přivítal na Pražském hradě i slovenského premiéra," napísal šéf českého vládneho kabinetu.
  7. Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie.
  8. Na archívnej snímke migranti na železničnej stanici v Budapešti v roku 2015. Mnohí mali namierené do Nemecka. Priame železničné spojenie s Berlínom im však vtedy zrušili
  9. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  10. Minister hospodárstva Karel Hirman a prezidentka Zuzana Čaputová.

„Všetci čelíme rovnakým výzvam – vysokým cenám energií, svojvoľnému znižovaniu dodávok plynu do Európy zo strany Moskvy a pokračujúcej ruskej vojne na Ukrajine,“ vyhlásila Čaputová.

Energetická kríza je vraj pripomienkou prílišnej závislosti

Ako pokračovala, o spolupráci v oblasti energetiky a spoločnej európskej odpovedi na energetickú krízu vo štvrtok hovorila s prezidentmi Grécka, Portugalska, Talianska a Poľska. Tieto krajiny označila za dôležitých hráčov v preprave zemného plynu do Európy, čo môže posilniť aj energetickú bezpečnosť SR.

Podľa prezidentky by sa nemalo zabúdať, že energetická kríza je pripomienkou prílišnej závislosti od fosílnych palív, ktoré je potrebné nahradiť obnoviteľnými zdrojmi energie. Prezidenti vo Vallete diskutovali aj o náraste nelegálnej migrácie, ktorému v súčasnosti čelia viaceré európske krajiny. Čaputová je presvedčená, že obmedzenie voľného pohybu občanov v rámci Schengenu by malo byť poslednou možnosťou.

Reč bola aj o nelegálnych migrantoch

„Slovensko je dnes najmä tranzitnou krajinou, potrebujeme preto najmä posilnenie ochrany vonkajších schengenských hraníc. Snažíme sa preto pomôcť aj iným krajinám, ako napríklad Maďarsku, pri ochrane vonkajších hraníc – alebo Grécku, ktorému pomáhame s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v utečeneckých centrách,“ uviedla najvyššia predstaviteľka SR.

GALÉRIA – Foto: fb/zcaputova

V súvislosti s vojnou na Ukrajine prezidenti diskutovali o potrebe pokračovania spoločného tlaku na Rusko. Hovorili aj o ďalšom balíku sankcií, na ktorom sa práve v týchto dňoch dohodla Európska únia.

Skupina Arraiolos je politické fórum prezidentov členských krajín EÚ. Jej názov je odvodený od portugalského mesta Arraiolos, kde sa uskutočnilo prvé stretnutie v roku 2003. Slovenská republika bola teraz zastúpená vôbec po prvý raz na stretnutí skupiny Arraiolos.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Čaputová o samite prezidentov: Hovorili sme o potrebe pokračovania nášho tlaku na Rusko

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku