eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Utopí sa Slovensko v odpade? Asociácia pre recykláciu obalov prichádza s vážnym varovaním!

Vysoké ceny energií môžu odstaviť recyklačné kapacity na Slovensku. Upozorňuje na to Asociácia pre recykláciu obalov (APRO). Scenár, ktorý predstavila, je podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR alarmujúci. Hrozí tak narušenie odpadového hospodárstva s vážnymi dôsledkami.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka Zuzana Čaputová na samite hláv štátov na Malte.
  2. Von der Pfizer?
  3. Cyperská ministerka Natasa Pilidesová.
  4. Premiér SR Eduard Heger hovorí s novinármi počas jeho príchodu na Pražský hrad.
  5. Zľava Viktor Orbán a Eduard Heger vo videu, ktoré zverejnil maďarský premiér na sociálnej sieti.
  6. Predseda Európskej rady Charles Michel.

„Ceny energií, ktoré sú dnes na trhu, nedokážeme zaplatiť a v konečnom dôsledku ich nedokáže zaplatiť ani konečný spotrebiteľ,“ poznamenal prezident APRO Michal Figúr. Môže nastať situácia, keď sa vyseparovaný odpad bude hromadiť a nebude sa recyklovať alebo inak zhodnocovať. „V takejto situácii budeme musieť zvážiť zastavenie alebo utlmenie výroby v našich prevádzkach, čo, samozrejme, znamená aj redukciu zamestnancov v zmysle platnej legislatívy,“ dodal.

Envirorezot sa spolieha na politické rokovania

„Envirorezort sa chce vyhnúť takémuto vývoju, a keďže mu neprislúcha právomoc riešiť energetickú krízu, riešenie bude hľadať aj na politických rokovaniach na úrovni vlády,“ uviedlo tlačové oddelenie ministerstva pre TASR.

Varíme z vody, tvrdí asociácia

Zástupcovia recyklačných spoločností na Slovensku nedokážu nakontrahovať objemy energií za primeranú cenu a nastaviť tak základný chod spoločností v budúcom roku. „Dnes, keď sa nachádzame v období tvorby stratégií a rozpočtovania na ďalší rok, varíme z vody. Ak by sme zohľadnili vo výslednej cene recyklátu aktuálne zverejnené ceny energií, dostali by sme sa na úroveň, pri ktorej by používateľ recyklátu zvážil jeho použitie,“ povedal Figúr. Recyklácia by podľa neho stratila význam, pretože primárna surovina bude pre používateľa omnoho lacnejšia alternatíva.

Za plyn namiesto 70 eur majú zaplatiť 280 eur

Recyklácia obalov je náročná na spotrebu elektrickej energie, ktorá je pre prevádzku recyklačných spoločností kľúčová, poukázala asociácia. Ako príklad uviedla, že v rokoch 2021 a 2022 zaplatila v priemere 250 eur za megawatthodinu za elektrickú energiu. Za plyn to bolo 70 eur za megawatthodinu. V budúcom roku by podľa aktuálnej ceny zaplatili za elektrinu 660 eur a za plyn 280 eur.

Nárast ceny za elektrickú energiu a plyn závisí podľa APRO od toho, aké mal odberateľ zmluvné podmienky a ako nakupoval. „Môže sa preto pre každý subjekt líšiť. Sú to však násobky cien v priebehu jedného roka, ktoré znamenajú zvýšenie nákladov rádovo o milióny eur na jednu prevádzku,“ skonštatovala.

Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že prioritou vlády je ochrániť Slovensko pred následkami energetickej krízy. Je podľa neho dôležité, aby prijala opatrenia, ktoré pomôžu ľuďom, samosprávam, teplárenstvu, priemyslu aj recyklačným zariadeniam.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Utopí sa Slovensko v odpade? Asociácia pre recykláciu obalov prichádza s vážnym varovaním!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti