eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: tasr/ap

Zelenskyj: Chcete, aby Putin dobyl aj Prahu? Ak nie, žiadam od Európy nové zbrane!


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vo svojom virtuálnom prejave na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Prahe vyzval európskych lídrov, aby Kyjevu dodali viac zbraní. Volal tiež po potrestaní Ruska ako agresora, ktorý vojensky napadol Ukrajinu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Váhajúci Západ
  2. Pohreb zavraždenej ruskej novinárky Darie Duginovej
  3. Erdogan má toho dosť
  4. Prezidentka Zuzana Čaputová na samite hláv štátov na Malte.
  5. Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová.
  6. Je to proti ľudským právam!
  7. Volodymyr Zelenskyj.
  8. Zelenskyj ďakuje Nórsku
  9. Stíhačky Kyjevu nepošleme

Ukrajina musí podľa slov Zelenského zvíťaziť, abyruské tanky nepostupovali v smere na Varšavu či znova na Prahu.“

„My, lídri Európy, sa môžeme stať lídrami mieru. Naše európske politické spoločenstvo sa môže stať európskym spoločenstvom mieru.“

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident

Je veľmi dôležité, že spolupracujeme s našimi susedmi a spojencami, aby sme sa postavili (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi, ale tiež preto, aby sme riešili problémy, ktoré pred nami stoja, uviedla britská premiérka Liz Trussová pre médiá.

Zoznam želaní

Podľa Politico, Kyjev pred nadchádzajúcou zimou, prerába svoj „zoznam prianí.“ Na prvom mieste je nová protivzdušná obrana. Najnovší balík vojenskej pomoci od Bidena, pritom zahŕňa presné delostrelecké a raketové systémy a muníciu. Aj práve preto sa Zelenskyj obracia na Európu.

Je ešte z čoho?

Politico tiež upozorňuje na to, že západné krajiny sa čoraz viac zdráhajú vzdať sa svojich vlastných kapacít protivzdušnej obrany, v prospech Ukrajiny. Vo vzduchu visí tretia svetová vojna a vyzerá to tak, že mnohé štáty si to už začínajú uvedomovať. Navyše, uzatváranie zmlúv, budovanie a školenie posádok na ich prevádzku trvá roky.

Kyjevský bezpečnostný pakt

Anders Fogh Rasmussen, bývalý šéf NATO ho pripravuje s hlavným poradcom prezidenta Volodymyra Zelenského, Andrijom Jermakom. pakt má prinútiť západné krajiny, aby a zaviazali k dlhodobým bezpečnostným zárukám pre Ukrajinu. Okrem toho, chcú štáty „donútiť,“ k vojenskej, materiálnej a finančnej pomoci, ktorú má USA a EÚ poskytovať Ukrajine nasledujúce desaťročia.

Zdroj: Politici, tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj: Chcete, aby Putin dobyl aj Prahu? Ak nie, žiadam od Európy nové zbrane!

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne