tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Nórsko postráži dodržiavanie sankcií: Obmedzí prístup ruských rybárskych lodí do svojich prístavov

Nórsko obmedzí prístup ruských rybárskych lodí do svojich prístavov. Chce tak zaistiť, že Rusko nebude týmto spôsobom obchádzať sankcie, ktoré naň uvalili krajiny Západu za inváziu na Ukrajinu. Vo štvrtok to oznámila nórska vláda. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Ursula von der Leyenová a Eduard Heger.
  2. Prezidentka Zuzana Čaputová na samite hláv štátov na Malte.
  3. Oleg Ťapkin z ruského ministerstva zahraničných vecí.

„Podrobne sme monitorovali aktivitu Ruska v nórskych vodách a prístavoch, aby sme sa vyhli tomu, že sa Nórsko stane tranzitnou krajinou v rámci nelegálnej prepravy tovaru do Ruska,“ uviedla nórska ministerka zahraničných vecí Anniken Huitfeldtová. Podľa nej sa ukázalo, že je potrebné zvýšiť kontrolu ruských rybárskych plavidiel.

Zintenzívni sa aj colná kontrola na palubách

V praxi to znamená, že ruské rybárske lode budú môcť zastaviť len v Kirkenese a Batsfjorde v Barentsovom mori a v meste Tromsö v Nórskom mori. Zintenzívni sa aj colná kontrola na ich palubách. Hoci hlavným dôvodom týchto opatrení je zabrániť Rusku obchádzať sankcie, Oslo tvrdí, že rozhodnutie padlo v širšom kontexte, keďže plánuje zvýšiť ochranu svojich zariadení na ťažbu ropy a zemného plynu.

Nórsko začalo uplatňovať takmer všetky sankcie

Nórsko, ktoré je v súčasnosti najväčším európskym dodávateľom plynu, začalo po sabotáži na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori prísnejšie dohliadať na bezpečnosť svojej energetickej infraštruktúry, pripomína AFP.

Aj keď Nórsko nie je členskou krajinou Európskej únie, začalo uplatňovať takmer všetky sankcie, ktoré na Rusko EÚ uvalila. V apríli zatvorilo svoje prístavy pre všetky ruské lode s výnimkou rybárskych, no obávalo sa, že toto rozhodnutie by mohlo ohroziť rusko-nórske bilaterálne dohody o rybolove.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nórsko postráži dodržiavanie sankcií: Obmedzí prístup ruských rybárskych lodí do svojich prístavov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku