Novozvolený podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) sa v rozhovore pre denník SME vyjadril k obrannej dohode s USA, ktorá momentálne čaká na vyslovenie súhlasu parlamentom a potom, v prípade kladného stanoviska parlamentu, poputuje do prezidentského paláca na podpis prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Šimečka má k dohode konkrétne výhrady, no aj tak trvá na tom, že diskusia okolo dohody bola vyvolaná generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom účelovo.
„Celú súčasnú diskusiu vyvolal Maroš Žilinka, a to mimoriadne vyhovuje Robertovi Ficovi a jeho kolegom v Smere. On totiž bojuje o svoj politický život aj o slobodu a vie, že presne toto je téma, na ktorej môže rozdeliť slovenskú spoločnosť,“ tvrdí Šimečka.
Súhlasí s verejnou debatou, ale len v parlamente
Šimečka síce v rozhovore navodzuje dojem, že mu verejná diskusia neprekáža, no zároveň tvrdí, že by sa mala diať len na pôde parlamentu a v rámci pripomienkového konania: „Súhlasím, že takáto zmluva má byť predmetom verejnej debaty. Napokon, práve preto ju má schváliť parlament, kde sa debata aj bude konať. A preto prebehlo aj pripomienkové konanie.“
Zmluva je vraj v záujme bezpečnosti Slovenska
Šimečka síce predstavil aj svoje výhrady, no trvá na tom, že zmluva je v slovenskom záujme. „Schválenie zmluvy je v záujme Slovenska a našej bezpečnosti. Nielen preto, že sme členom NATO, ale aj preto, že v rámci tejto aliancie sú Spojené štáty naším najsilnejším vojenským spojencom. Keby došlo k nejakej krízovej situácii a slovenská suverenita či územná celistvosť by boli ohrozené, vieme, že na pomoc spojencov sa môžeme spoľahnúť,“ konštatuje Šimečka pre SME.
Vidí aj nedostatky, no za dohodu by hlasoval
Po konzultácii s odborníkmi na bezpečnostnú politiku europoslanec upresnil, že dohoda sa zo slovenského pohľadu dala vyrokovať lepšie. Odvoláva sa pri tom na jedného z bývalých koaličných poslancov NR SR: „Samozrejme, zmluva sa dala za slovenskú stranu vyrokovať aj lepšie a bol na to priestor. Konzultoval som to aj s kolegom Tomášom Valáškom (nezaradený poslanec), ktorý je na bezpečnostnú politiku odborník. Aj on hovorí, že sa dala vyrokovať pre Slovensko ešte výhodnejšie, najmä s ohľadom na správu amerických skladov na našom území.“
Potvrdil taktiež, že návrat k rokovaciemu stolu by bol po schválení dohody vládou už veľmi komplikovaný. Dohodu by však aj tak podporil. „Trvalo by to mesiace a nevyslalo by to dobrý signál. Priestor na vyjednávanie tu bol, vtedy sme ho mali využiť. Keby som bol teraz poslanec v Národnej rade, hlasujem za túto dohodu,“ uzavrel.
Mnohí nešetrili kritikou po zvolení Šimečku do funkcie
Zvolenie Michala Šimečku za podpredsedu EP vyvolalo rôznorodé reakcie. Na sociálnych sieťach sa k jeho zvoleniu vyjadrili viacerí politici a osobnosti verejného života. Kým jedna strana mu gratulovala, druhá sa nestačila čudovať.
Uhrík: Aká Únia, taký Šimečka
„Šimečka sa stal podpredsedom Europarlamentu. Úprimne, nečudujem sa, väčšiu progresívnu vtierku v EÚ nenájdete. Takto si slniečkari v Bruseli budú môcť odfajknúť, že tú pozíciu dali raz za 20 rokov aj „Slovákovi“. Dali a vlastne aj nedali, lebo Šimečka je asi taký Slovák ako ja Číňan. Summa summarum: Aká únia, taký Šimečka. Z toho spolku nás už veľa dobrého nečaká,“ napísal na sociálnu sieť predseda hnutia Republika Milan Uhríka zároveň kolega Michala Šimečku z EP.
Laššáková: Potrebuje to komentár…? Asi ani nie
„Zvolenie pána Šimečku za podpredsedu Európskeho parlamentu je len dôkazom v akom rozklade je EÚ,“ nechal sa počuť nezaradený poslanec Tomáš Taraba. „Michal Šimečka sa stal podpredsedom EP. Potrebuje to komentár…? Asi ani nie,“ reagovala ústavná právnička Judita Laššáková.
Kritici pripomenuli aj politikovho otca
„Toto je desná hrôza, a takto to vyzerá, keď sa človek poklonkuje v EU systému. To stačí, potom Vás to vynesie. Toto je strašná hanba pre Slovensko, že takýto progresívec, bez politických skúseností, dostane tak vysoký post v EU.Nezabudnime, že otec tohto chlapca povedal, že vďaka peniazom Soroša sa podarilo zničiť Mečiara, že Soroš je jeho priateľ a tento Šimečka st. bol v USA v 90.-tych rokoch podpísať u presne toho istého Soroša zmluvy na pôžičky na ´rotačky´ a tlač pre denník SME, ktorý sa práve rodil.Rodina Šimečkovcov, tu chlapec vyrastal. A skupina v EU parlamente, ktorá ho navrhla sa paradoxne volá OBNOVME EURÓPU. Už väčšia tragikomédia ani neexistuje,“ komentoval nového podpredsedu EP Miro Heredoš z hnutia Republika.
Ľudia v komentároch nového podpredsedu taktiež nešetrili. Michal Šimečka je prvým Slovákom na tejto pozícii. Podpredsedov je 14.Počet odovzdaných platných hlasov/2 plus jeden. (691/2+1=346) Šimečka prešiel v druhom kole a dostal 494 hlasov.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Europoslanec Šimečka má výhrady k dohode s USA: Zmluva sa dala vyrokovať aj lepšie!