Faktom zostáva, že Slovensko nie je osamotené vo svojom pragmatickom postoji k lacnému ruskému plynu. V radoch nemeckého priemyslu aj medzi politikmi čoraz častejšie zaznieva volanie po obnovení dodávok.
So špekuláciami o možných zásadných geopolitických zmenách rastie aj diskusia o opätovnom otvorení tranzitu ruského plynu do Európy. K téme sa pre agentúru SITA vyjadril hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ten upozorňuje, že nielen Slovensko, ale aj nemecký priemysel tlačí na obnovenie tokov lacného ruského plynu.
Podľa Kovandu pokles cien plynu, ktorý sa od februárových hodnôt nad 58 eur za megawatthodinu dostal na súčasných 40 eur, súvisí s upokojením trhu a s nádejou na mierové riešenie vojny na Ukrajine. Okrem toho upozorňuje na možnosť zmierenia medzi USA a Ruskom, čo by mohlo otvoriť dvere aj pre diskusiu o obnovení plynovodu Nord Stream 2 alebo tranzitu cez Ukrajinu.
Slovenská vláda koná, Nemci tiež chcú ruský plyn
Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu sa zastavil v januári, no Kovanda nevylučuje jeho obnovu. Zároveň pripomína, že Slovensko, na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD), aktívne rokuje o opätovnom tranzite, pričom podobné záujmy majú aj Nemci. „Nie je to tak, že by Slovensko malo nejaký fetiš na ruský plyn. Po obnovení dodávok čoraz hlasnejšie volá nemecký priemysel a niekedy už aj politici na úrovni spolkových krajín,“ vysvetľuje ekonóm.
Kovanda zároveň pripomenul, že v Nemecku sa za návrat ruského plynu otvorene stavia strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). Tá síce nemá reálnu šancu dostať sa do vlády, no reflektuje rastúce nálady v priemyselných kruhoch. Podľa neho existuje aj možnosť, že sa spustí nepoškodená časť plynovodu Nord Stream, čo by mohlo dramaticky znížiť ceny plynu. Ako hovorí ruský prezident Vladimir Putin: „Stačí stlačiť gombík a plyn potečie.“
USA by mohli zmeniť postoj – ak na tom zarobia
Otázkou však podľa Kovandu zostáva postoj USA. Tie doteraz tlačili na odklon od ruského plynu v prospech amerického LNG (skvapalneného plynu). „Objavujú sa správy, že aj Američania môžu mať záujem na obnovení toku plynu. No len v prípade, že na tom budú mať nejaký finančný zisk. Teda, ak by nejaký americký subjekt získal podiel na plynovode a profitoval by z tranzitu ruského plynu do Európy,“ vysvetľuje ekonóm.
Zároveň pripomína, že preprava plynu cez potrubie, ako je Nord Stream, je ekologickejšia než jeho dovoz po mori v skvapalnenej forme. Hoci tlak na návrat lacného ruského plynu narastá, Kovanda pripúšťa, že počas prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine je nepravdepodobné, že by Berlín podnikol takýto krok. No ak sa situácia zmení, mohla by sa otvoriť nová energetická kapitola pre celú Európu.
Faktom zostáva, že Slovensko nie je osamotené vo svojom pragmatickom postoji k lacnému ruskému plynu – v radoch nemeckého priemyslu aj medzi politikmi čoraz častejšie zaznieva volanie po obnovení dodávok. O tom, či sa tak naozaj stane, rozhodne geopolitický vývoj a predovšetkým ekonomické záujmy veľkých hráčov.
Zdroj: YouTube – SITA
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Európa chce ruský plyn: Nielen Slovensko, ale aj nemecký priemysel volá po obnovení dodávok, hovorí známy ekonóm