eReport.sk
Euro sa posilnilo
Na ilustračnej snímke americký dolár a jedno euro. Foto: tasr/ap

Euro sa posilnilo a dostalo sa nad 1,07 USD

Euro sa posilnilo. Spoločná európska mena na začiatku nového týždňa vzrástla a dostala sa nad hranicu 1,07 USD. V pondelok neskoro popoludní sa predávala po 1,0723 USD, pričom ráno jej kurz klesol až na 1,0631 USD/EUR.

Euro sa posilnilo

Európska centrálna banka (ECB) stanovila v pondelok popoludní referenčný kurz eura na 1,0717 (v piatok: 1,0623) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,9331 (0,9414) eura.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Po kolapse Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank hrozil v USA pád ďalšej banky, tentoraz First Republic.
  2. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (vpravo) v Banskej Štiavnici, kde pricestoval v sobotu po vypuknutí požiaru.
  3. Americký prezident Joe Biden
  4. Dva dni po ničivom požiari

Krízová situácia okolo bánk

Núdzové prevzatie švajčiarskej banky Credit Suisse konkurenčnou UBS ráno najprv zneistilo trhy a euro sa na krátko dostalo pod tlak. Situácia na finančných trhoch sa však v priebehu dňa upokojila a spoločná európska mena sa posilnila. Centrálne banky po celom svete privítali záchranu Credit Suisse s uľahčením.

Šéfka ECB zdôrazňuje

Šéfka ECB Christine Lagardová po prevzatí Credit Suisse zdôraznila dôležitosť stability bankového trhu. „Bankový sektor v eurozóne je odolný a jeho kapitálová pozícia je silná rovnako ako likvidita,“ povedala pred hospodárskym a menovým výborom Európskeho parlamentu. Šéfka ECB privítala rozhodnutie švajčiarskych regulačných orgánov.

Navyše veľké svetové centrálne banky prijali spoločné opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu bankovej krízy. Americká centrálna banka (Fed) spoločne s Európskou centrálnou bankou (ECB) a centrálnymi bankami Kanady, Veľkej Británie, Japonska a Švajčiarska v nedeľu (19. 3.) večer oznámili, že zvýšia poskytovanie likvidity prostredníctvom dolárových swapových liniek, aby zabránili nedostatku dolárovej likvidity na globálnych trhoch.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Euro sa posilnilo a dostalo sa nad 1,07 USD

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti