eReport.sk
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: tasr/ap

Biden rieši bankovú krízu v USA. Pomáha mu legenda

Biden rieši bankovú krízu v USA. Americký prezident však na to nie je sám. S jeho administratívou je v tejto súvislosti v kontakte známy investor. Dobrých rád a usmernení predsa nikdy nie je dosť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kolaps americkej banky ohrozuje svet
  2. Po kolapse Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank hrozil v USA pád ďalšej banky, tentoraz First Republic.
  3. Americký prezident Joe Biden prijal pozvanie od britského kráľa Karola III. na návštevu Spojeného kráľovstva. V stredu to oznámil Biely dom,
  4. Inflácia v eurozóne sa spomaľuje, uviedla šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová

Legendárny investor a šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett bol v posledných dňoch v kontakte s vysokými predstaviteľmi administratívy prezidenta Joea Bidena. Dôvodom bola kríza regionálnych bánk v USA. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Buffett uvažuje o investícii

Podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou prebehlo v uplynulom období viacero rozhovorov medzi Bidenovým tímom a Buffettom, ktorých hlavnou témou bola jeho potenciálna investícia do regionálnych bánk. Šéf Berkshire Hathaway však takisto Bidenovmu tímu poskytol rady a usmernenia, ako riešiť súčasné turbulencie v bankovom sektore.

Aj v roku 2008 bol Buffett poruke

Nie je to prvýkrát, čo Buffett prichádza na pomoc bankám, ktoré sa ocitli v kríze. Okrem finančnej sily môže k obnoveniu dôvery prispieť aj jeho status kultového investora. Bank of America získala v roku 2011 od Buffetta kapitálovú injekciu potom, ako jej akcie prudko klesli v dôsledku strát spojených s rizikovými hypotékami. Buffett tiež v roku 2008 poskytol 5 miliárd USD (4,7 miliardy eur) banke Goldman Sachs Group, ktorá sa ocitla v problémoch po páde Lehman Brothers.

Biely dom situáciu bezprostredne nekomentoval

Predstavitelia Bieleho domu ani Berkshire Hathaway bezprostredne nereagovali na žiadosť o komentár. Americké ministerstvo financií sa k tomu odmietlo vyjadriť. Americké regulačné orgány minulý víkend predstavili mimoriadne opatrenia, aby upokojili klientov a prisľúbili, že v plnej miere vyplatia nepoistené vklady v skrachovaných bankách. Akcie regionálnych bánk však v uplynulých dňoch pokračovali v poklese pre obavy z rozšírenia nákazy.

Existujú obavy z politických následkov

Bidenov tím, ktorý sa obáva neželaných politických následkov úderu, sa snaží zorganizovať opatrenia na pomoc problémovým bankám bez priamej vládnej finančnej pomoci. Veľké americké banky tento týždeň dobrovoľne zložili celkovo 30 miliárd USD na stabilizáciu First Republic Bank. Akákoľvek investícia alebo intervencia zo strany Buffetta alebo iných osobností by bola pokračovaním tejto stratégie zastaviť krízu bez priamej finančnej pomoci od vlády.

Situácia znepokojuje aj Európanov

Pád banky Silicon Valley vystrašil celý svet vrátane Európy. Ide totiž o najväčšiu skrachovanú americkú banku od krízy v roku 2008. Ako vieme, pred 15 rokmi spôsobil pád amerických bánk celosvetový domino efekt, ktorý sme museli hasiť aj v Európe i na Slovensku. Analytici zatiaľ tlmia obavy a tvrdia, že situácia je dnes iná.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden rieši bankovú krízu v USA. Pomáha mu legenda

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php