eReport.sk
Po kolapse Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank hrozil v USA pád ďalšej banky, tentoraz First Republic.
Po kolapse Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank hrozil v USA pád ďalšej banky, tentoraz First Republic. Foto: https://www.bbc.com/news/business

Scenár sa opakuje. Hrozí kolaps ďalšej americkej banky, zachraňujú ju iné miliardamiHrozí ďalšia finančná kríza? Po kolapse Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank hrozil v USA pád ďalšej banky, tentoraz First Republic. Jej možnému krachu však zabránila pomoc najväčších amerických bánk. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Konzorcium 11 amerických bánk, medzi ktorými sú Bank of America, Citigroup či JPMorgan Chase, oznámilo, že banke First Republic poskytnú vo forme vkladov 30 miliárd USD (28,32 miliardy eur). Ich rozhodnutie poukazuje na výrazne zvýšenú aktivitu veľkobánk s cieľom pomôcť finančnému systému po tom, ako ním otriasol krach troch stredne veľkých bánk v krátkom slede po sebe. Pred SVB a Signature Bank to bola ešte Silvergate Capital.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Európska centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu
  2. Kolaps americkej banky ohrozuje svet
  3. Americký prezident Joe Biden prijal pozvanie od britského kráľa Karola III. na návštevu Spojeného kráľovstva. V stredu to oznámil Biely dom,
  4. Ch. Lagardová povedala, že ECB bude v prípade potreby opäť konať.

Miliardy dolárov

V rámci oznámenej podpory vložia Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo do First Republic po 5 miliárd USD. Menší objem, konkrétne po 2,5 miliardy USD, vložia Goldman Sachs a Morgan Stanley. Nakoniec, zvyšných päť bánk, medzi ktoré patria napríklad PNC Bank a US Bank, vloží do First Republic po 1 miliarde USD.

Akcie posilnili

„Rozhodnutie najväčších amerických bánk poukazuje na ich dôveru v banku First Republic a v ďalšie banky, nech sú akejkoľvek veľkosti,“ uviedla skupina bánk v spoločnom vyhlásení. V reakcii na rozhodnutie inštitúcií sa akcie First Republic, ktoré pôvodne zaznamenali výrazný pokles, posilnili a štvrtkové obchodovanie (16. 3.) uzatvorili rastom o 10 %.

Banka First Republic so sídlom v San Franciscu, ktorú založili v roku 1985, je z pohľadu aktív 14. najväčšou bankou v USA. Ku koncu minulého roka predstavoval objem jej aktív 212 miliárd USD.
      (1 EUR = 1,0595 USD)

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Scenár sa opakuje. Hrozí kolaps ďalšej americkej banky, zachraňujú ju iné miliardami

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne