eReport.sk
Exminister školstva za čias vlády Smeru Juraj Draxler. Foto: facebook

Draxler na plné ústa: „Oni na učiteľov, s prepáčením, se*ú, aj na školstvo ako také!“


Zdravotníctvo a školstvo sa opäť dostáva do popredia záujmu, lenže nie tak, ako by si to jeho predstavitelia želali. Výpoveďami totiž hrozia nielen zdravotníci, ale aj zamestnanci v školstve. A dôvod? Nízke platy, chýbajúce peniaze a s nimi i nevyhovujúce podmienky.

Zdravotníci a učitelia by mali byť stredobodom záujmu, lenže na Slovensku je to pravý opak, pretože u nás sú síce stredobodom, ale nezáujmu. I preto dnes vyjdú zamestnanci v školstve na protest do ulíc. O pomeroch v školstve by vedel veľmi dobre rozprávať Juraj Draxler, exminister školstva za čias Smeru a premiéra Roberta Fica. Jeho status sa vracia nielen k jeho „starým“ časom, ale aj k súčasným problémom v školstve.

Zrazu nikoho netrápi, na čo idú v školstve peniaze

„Čo by sme teraz riešili, keby sme boli fungujúca krajina, s príčetnou vládou aj médiami? V prvom rade by sme neriešili platy ale školstvo ako také. Zlepšuje sa jeho riadenie?“ kladie Draxler hneď v úvode dve zásadné otázky. Podľa exministra u nás žiaden novinár v polčase vládnutia nepoprosil ministerstvo, aby dali odpočet, zoznam vecí, ktoré za tie dva roky urobili. „Čo sa reálne spravilo, čo nové sa postavilo alebo aspoň naplánovalo postaviť, aké konkrétne zmeny v náplni vyučovania sa spustili alebo pripravili, ako sa zmenil manažment školstva,“ píše ďalej exminister a dodáva, že dnes nikto nič nehovorí o napredovaní odborného školstva, o meraní výskumného výkonu, o podpore excelentnej vedy, ale ani o školskom stravovaní či telocvičniach. Proste školské témy sa z médií takmer úplne stratili.

Čo by sme teraz riešili, keby sme boli fungujúca krajina, s príčetnou vládou aj médiami? V prvom rade by sme neriešili platy ale školstvo ako také.

Juraj Draxler, bývalý minister školstva SR

„Zrazu nikoho netrápi, na čo idú v školstve peniaze. No a teraz platy: Kde sú tie sľubované čiastky? Veď títo politici, pokiaľ boli v opozícii, sľubovali výrazné zlepšenie. Kde je? Nikde. Kde sú potom sľubované protesty? Nikde. Ide sa pro forma urobiť zhromaždenie na námestí,“ konštatuje Draxler, ktorý sa ďalej zameral aj na rozličných aktivistov a školské odbory. „Kto si myslel, že tým ide o nejakých učiteľov, sa naozaj nemá na čo sťažovať. Pritom tí aktivisti narobili obrovské škody. Po tom, ako oligarchom pomohli vytlačiť ma z kresla ministra, sa zastavilo všetko, čo sa začínalo slušne rozbiehať,“ povzdychol si exminister.

Vyfučali obnovy telocviční, ani sa nerozbehli obnovy vonkajších športovísk, stopli sa prípravy nových pravidiel obstarávania pre školské jedálne.

Juraj Draxler, bývalý minister školstva SR

„Vláda stopla už schválených sto miliónov na vedu, stoplo sa 50 mil. na obnovu internátov, ktoré už boli do detailov s rektormi dohodnuté, každý vedel, ktorá univerzita ide koľko dostať. Vyfučali obnovy telocviční, ani sa nerozbehli obnovy vonkajších športovísk, stopli sa prípravy nových pravidiel obstarávania pre školské jedálne, aby deti mali navarené z kvalitných surovín a nie z odpadu,“ rozohnil sa Draxler.

Teraz sa robí malý detinský cirkus ohľadom platov

Podľa exministra školstva sa úplne sa na dlhé roky zastavila snaha spraviť riadnu reformu obsahu vzdelávania, prípravy učiteľov, alebo zavedenie zmysluplného platového a kariérneho systému, podobne ako pedagogického a psychologického výskumu či prípravy novej školskej infraštruktúry. „Príliš zložité, nikto sa do toho ani nepustil a až na omieľanie klišé sa o tom nikomu ani nechce rozprávať, lebo sú to na našich aktivistov príliš zložité témy. O politikoch sa baviť nemusíme už vôbec. A teraz sa namiesto tohoto všetkého robí malý, detinský cirkus ohľadom platov. Pritom ani oficiálnym, „starým“ školským odborárom nikto neomlátil o hlavu zjavnú vec: kričať ste mali predtým, ako vláda prehnala parlamentom „protiinflačný“, obrovsky rozhadzovačný balíček. Vy si naozaj myslíte, že protestovať sa má PO TOM, ako už vláda všetky peniaze rozhádzala?“ opäť pokladá Draxler zásadnú otázku.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke vysokoškolský internát Družba Univerzity Komenského v Bratislave
  2. Študenti počas protestného pochodu Univerzity Komenského proti novele vysokoškolského zákona v Bratislave v utorok 16. novembra 2021.
  3. Juraj Draxler.
  4. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS)
  5. Peter Pellegrini (uprostred) počas tlačovky na centrále Hlasu-SD.
  6. November 2021: Zástupcovia Slovenskej komry učiteľov počas protestu pred Úradom vlády SR.
  7. Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO).

Navyše, táto téma sa presne takto, cez platy, podľa neho riešiť nemá. „Obrovskú časť národa to nesmierne dráždi („zase učitelia“), preto aj zvyšovanie platov (a tým dobrým naozaj výrazne) treba robiť ako súčasť balíka zmien. Aby to bolo aj politicky priechodné, ale aj preto, aby, celkom prirodzene, spoločnosť nebola dráždená a naopak cítila určitý celkový progres. Oni na učiteľov, s prepáčením, serú, aj na školstvo ako také, hľadajú len, akým cirkusom celú tému zniesť zo stola, o chvíľu sú tu aj tak letné prázdniny,“ dodal Juraj Draxler naozaj ostro na samý záver statusu.

Zdroj: fb / Juraj Draxler

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Draxler na plné ústa: „Oni na učiteľov, s prepáčením, se*ú, aj na školstvo ako také!“

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre