eReport.sk
Branislav Gröhling, foto: tasr

Gröhling dá milióny do vzdelávania ukrajinských detí: Poskytujeme okamžité finančné prostriedky!


Minister školstva, vedy a výskumu Branislav Gröhling hovorí o okamžitých opatreniach, ktoré musí vláda urobiť na to, aby slovenské školstvo vedelo zabezpečiť vzdelávanie pre približne 700 ukrajinských detí. Pre tie momentálne jednotlivé školy len ťažko hľadajú miesta a ministerstvo tak bude musieť prísť so značnou dávkou improvizácie. Gröhling sa pri tom netají, že rezort na túto situáciu nie je zrovna najlepšie pripravený. Zdá sa, že sa pri tom dostáva do konfliktu so samosprávami.

„Samosprávy nemôžu povedať, že niekoľko rokov neriešili tento problém a teraz je vypuklý, lebo prišlo cez 700 detí, a povedia, že nemajú kapacity. Riešime ich tak, že poskytujeme okamžité finančné prostriedky. Máme pripravený plán aj v rámci jednotlivých priestorov, ktoré by sa veľmi rýchlo prerábali. Snažíme sa dohodnúť s komisiou, aby sme na to získali peniaze, ale to nie je riešenie problému. Tým len odsunieme problém na september. Ale nedokážeme to urobiť bez samospráv,“ tvrdí Gröhling pre denník SME.

Budú otvárať nové triedy

Gröhling sa teda značne spolieha na pomoc Európskej komisie a to aj napriek tomu, že nejaká pevná dohoda s Komisiou v tejto chvíli vytvorená nie je. Ministerstvo má plán, ako minie peniaze, aj keď ich ešte nemá k dispozícii a je možné, že vzdelávanie ukrajinských detí zaplatí štát dúfajúc, že sa mu aspoň ich časť v budúcnosti vráti.

Bude vás zaujímať:

  1. Zloženie a správanie ukrajinského obyvateľstva žijúceho v Poľsku sa od začiatku ruskej invázie zmenilo.
  2. Peter Pellegrini počas tlačovky v Trenčíne.
  3. Juraj Draxler.

„V septembri by malo byť niekoľko desiatok tried, ktoré by sa takto otvorili. Nebudú to klasické priestory materských škôl. Prerábalo by sa to už budúci mesiac, verím, že nám to predfinancujú z nášho rozpočtu a potom to dorokujeme s Európskou komisiu. Rátame, že je to okolo šesť miliónov eur,“ dodáva Gröhling.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gröhling dá milióny do vzdelávania ukrajinských detí: Poskytujeme okamžité finančné prostriedky!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne