eReport.sk
Protest učiteľov, foto:tasr

VIDEO Na proteste učiteľov sa rozpútali riadne protivládne nálady! Matovič ani Gröhling neprišli

V Bratislave to vrelo! Do ulíc vyšlo približne 23 tisíc učiteľov z celého Slovenska, aby vyjadrili nespokojnosť s konaním vlády Eduarda Hegera (OĽANO) v súvislosti s ich platmi a s ďalšími záležitosťami, ktoré sa týkajú školstva. Nespokojnosť učiteľov dokonca pred pár týždňami spôsobila aj novú konfliktnú líniu vo vláde medzi ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO) a ministrom školstva Branislavom Gröhlingom. Obaja páni sa pôvodne dušovali, že budú proti svojej vlastnej vláde protestovať spolu s učiteľmi. K činom však neprišlo a učiteľov si teda nikto z vlády vypočuť neprišiel. Protest naopak osobne podporili opozičné strany ako Smer-SD, Hlas-SD, či SNS.

Na čele protestov stál Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy. Ten považuje valorizáciu platov v roku 2021 o nula percent a od 1. júla o tri percentá za absolútne nedostatočnú. Ich požiadavkou je až 10 percentné navýšenie platov, ako tomu bolo v niektorých rokoch za vlády opozičného Smeru-SD. Podľa predsedu školských odborárov Pavla Ondeka chceli učitelia upozorniť vládu a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby sa konečne začali školstvom zaoberať.ň

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Študenti počas protestného pochodu Univerzity Komenského proti novele vysokoškolského zákona v Bratislave v utorok 16. novembra 2021.
  2. Peter Pellegrini (uprostred) počas tlačovky na centrále Hlasu-SD.
  3. Robert Fico na snímke z videa.
  4. Eduard Heger

Doteraz nepocítili pomoc politikov

Ondek upozorňuje, že školstvo je len programovým politickým obsahom, no v praxi sa po voľbách na túto oblasť zabúda. „Každý jeden politik hovorí, že školstvo mu nie je ľahostajné, chcú mu pomôcť, ale doteraz sme to vôbec nepocítili,“ vyhlásil Ondek. Pokiaľ vláda učiteľom nevyhovie, štrajky by mali pokračovať a to dokonca aj s pravdepodobne nátlakovejším scenárom: „Pokiaľ budeme teraz neúspešní, je možné, že štrajky budú aj v septembri. Máme pripravený scenár, s ktorým sme ešte nevyšli von.“

Zdroj: eReport

Dav zanechal vláde viaceré odkazy, ktoré by mali pre ňu byť dostatočným dôkazom, že učitelia a zamestnanci školstva už reálne stratili s jej činnosťou, resp. nečinnosťou nervy. „Hanba“ alebo „chceme vyššie platy“, aj to sa na žltom proteste ozývalo z davu.

Zdroj: eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Na proteste učiteľov sa rozpútali riadne protivládne nálady! Matovič ani Gröhling neprišli

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre