eReport.sk
November 2021: Zástupcovia Slovenskej komry učiteľov počas protestu pred Úradom vlády SR.
November 2021: Zástupcovia Slovenskej komry učiteľov počas protestu pred Úradom vlády SR. Foto: tasr

Vyzerá to na vážnu koaličnú vojnu! Matovič chce dať viac učiteľom, liberáli šalejú: Heger zasiahni!

AKTUALIZOVANÉ – Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predloží na stredajšie (8.6.) rokovanie vlády v jednom materiáli návrh na desaťpercentné zvýšenie platov v školstve spoločne s návrhom na zdanenie hazardu, liehu, ruskej ropy a zvýšenie regulovaného odvodu. Informoval o tom po pondelkovom rokovaní s vedením Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV). Na vyhlásenie expremiéra a lídra najsilnejšieho vládneho hnutia už reagovala aj strana SaS aj opozícia.

VIDEO Matovič: Katastrofické zlyhanie Sulíka, spôsobil škodu štátu skoro 4 miliardy eur
VIDEO Matovič: Treba vytvárať tlak na SaS, lebo nás vedú do záhuby

Avizovaný protest podľa predsedu OZPŠaV Pavla Ondeka zatiaľ neodvolávajú. „Zatiaľ nie je nič dohodnuté,“ podotkol. Ak by Matovičov návrh na zvýšenie platov prešiel s tým, že bude obsahovať požadované desaťpercentné navýšenie platov pre zamestnancov školstva od 1. júla, odborári budú žiadať tripartitnú dohodu.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Na kombosnímke zľava Juraj Blanár a Ján Budaj.
 2. Študenti počas protestného pochodu Univerzity Komenského proti novele vysokoškolského zákona v Bratislave v utorok 16. novembra 2021.
 3. Ministerstvo financií SR. Foto: eReport
 4. Na ilustračnej snímke poslanci Národnej rady SR počas rokovania.
 5. Bývalý podpredseda vlády, minister financií SR a exporadca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.
 6. Na kombosnímke zľava Richard Sulík (SaS) a Igor Matovič (OĽANO)
 7. Zuzana Čaputová
 8. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
 9. Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga.
 10. Aj takéto odznaky zdobia účastníkov zhromaždení Za slušné Slovensko na slovenských námestiach.
 11. Igor Matovič

„Peniaze tu sú, pokiaľ sa vláda dohodne, že ich chce do školstva dať,“ myslí si Ondek. Poukázal pritom na zvýšené príjmy štátu vzhľadom na infláciu a vyššie ceny. „Naša požiadavka bola 100 miliónov eur, ale pokiaľ štát rozhodne o ďalších veciach, čo sa týka daní, to je rozhodnutie odborníkov a politikov,“ poznamenal.

VIDEO Ondek: Dostali sme prísľub na zvýšenie platov učiteľov, má to však podmienku

Saskári vyzývajú Hegera, aby konal

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta vydieračské praktiky ministra financií Matoviča. Liberáli tvrdia, že Matovič si berie učiteľov za rukojemníkov a spája ich s vyššími daňami. Doplnili, že opakovane vetujú vyššie dane a vyzývajú premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby konečne zasiahol. TASR o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

 „Napriek tomu, že predseda školských odborov Pavel Ondek po rokovaní s ministrom financií uviedol, že navýšenie platov pre učiteľov o desať percent by sa dalo financovať z daňových nadpríjmov, Igor Matovič si berie učiteľov za rukojemníkov a spája ich s vyššími daňami,“ uviedla SaS vo svojej reakcii. Doplnili, že liberáli opakovane vetujú vyššie dane a spravia to aj tentokrát.

Stanovisko sulíkovcov zvrejnil na sociálnej sieti aj saskár Marián Viskupič, ktorý je šéfom Výboru NR SR pre financie a rozpočet:

Zdroj: fb/marianviskupicsas

Liberáli vyzývajú premiéra, aby konečne zasiahol. „Ak má byť školstvo prioritou pre vládu, tak Eduard Heger musí zabezpečiť, aby minister financií bez výhovoriek podpísal navýšenie platov učiteľov,“ dodala SaS.

Ministra Gröhlinga to mrzí

Ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS) mrzí, že šéf rezortu financií Igor Matovič si opäť robí z učiteľov rukojemníkov a z platov učiteľov robí divadlo, aby zakryl rozvrat verejných financií. Uviedol to na sociálnej sieti s tým, že podľa jeho slov by stačilo nerobiť unáhlené balíčky za 1,3 miliardy eur a už teraz mohli byť platy o desať percent zvýšené.

Zdroj: fb/branislav.grohling

Ticho nezostala ani poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková. Urobila dôsledný výpočet nedodržaných sľubov bývalého premiéra tak, aby ho vykreslila ako toho, kto pomáha šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi.

A takto to saskárka zhrnula:

 • Igor Matovič sľuboval boj s korupciou, miesto toho štyria ľudia z kandidátky OĽANO podržali Fica.
 • Sľuboval transparentnosť, miesto toho dáva návrhy na poslednú chvíľu, aby sa vyhol diskusii s partnermi a odbornou verejnosťou.
 • Sľuboval lepší život ľuďom, miesto toho ich otravuje neustálymi konfliktmi s hocikým, kto s ním nesúhlasí.
 • Sľuboval robiť pre ľudí, miesto si stavia svoje politické pomníčky a je mu úplne jedno, koľko to bude stáť a kto to zaplatí.
 • Nielenže nevyužil historickú príležitosť, ktorú mu ľudia dali, ale dokonca pomáha Ficovi rásť. Robí všetko pre to, aby rozbil koalíciu spôsobom, aby sa zbavil zodpovednosťi a aby z toho čo najviac vyťažil.

Zdroj: fb/jankabittociganikova

Poslanec Hlasu: Je to vyslovene odporné

Ako sme vás dnes informovali, na kroky Matoviča v prospech zvýšenia platov učiteľov reagovala aj opozícia. „Igor Matovič sa neštíti vťahovať učiteľov do svojich odporných politických hier, namiesto toho, aby im okamžite zvýšil platy. Matovič nie je žiaden bojovník proti mafii, ale obyčajný výpalník. Podmieňovanie zvýšenia platov učiteľov ich zapojením sa do boja proti Richardovi Sulíkovi je nielen neprijateľné, ale vyslovene odporné,“ uviedol na sociálnej sieti nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)

Zdroj: fb/sutajestokm

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vyzerá to na vážnu koaličnú vojnu! Matovič chce dať viac učiteľom, liberáli šalejú: Heger zasiahni!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti