eReport.sk
Zľava prezident USA Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022.
Zľava prezident USA Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022. Foto: tasr/ap

Melicher zo Smeru: Ak sa Saudská Arábia preorientuje z USA na Čínu, dolár má problém!


Dolár má problém. Mladý sociálno-demokratický politik Igor Melicher (Smer-SD) si myslí, že svetový poriadok tak, ako ho dnes poznáme, sa postupne rúca. Veľké zmeny v medzinárodnej politike sú dnes už viditeľné aj pre bežných ľudí a je otázne, či na ne lepšie zareagujú Spojené štáty, Čína, alebo Rusko. Problémom USA môže byť to, že krajina až príliš uverila v samú seba, problémom Číny môže byť to, že podoba jej prípadnej budúcej dominancie je pre ľudí veľkou neznámou, s čím súvisí aj patričná miera nedôvery.

„Dolár má problém“

Mnohé môžu zmeniť a zvrátiť prezidentské voľby v USA, ktoré sa konajú už v roku 2024. Ak by sa k moci dostali Republikáni, možno by sa do vedenia krajiny dostala opäť väčšia dávka racionality a chladného pragmatizmu, ktoré je pre amerických „červených“ typická. To, či koniec Bidena opäť zastabilizuje USA v momentálnom dominantnom postavení, je však hudbou budúcnosti.

Upozorňuje na významnú mierovú dohodu

Melicher upozorňuje, že európske médiá zámerne ignorujú udalosti, ktoré vypovedajú o príklone niektorých krajín k inej, ako západnej politike. „Najvýznamnejšia udalosť posledného týždňa zostala takmer bez povšimnutia nie len slovenských, ale aj všetkých Západných médií. Touto udalosťou je mierová dohoda medzi Saudskou Arábiou a Iránom. O týchto dvoch krajinách je známe, že sú to dlhoroční, zaprisahaní nepriatelia,“ načal Melicher podstatnú tému.

Foto: fb/igormelicher

Mierová dohoda medzi krajinami má význam nielen pre arabský svet. Alebo pre Islam ako náboženstvo, ale aj z hľadiska mocenského postavenia Číny. Práve východná mocnosť je totižto krajinou, ktorá znepriatelené krajiny dokázala dostať za rokovací stôl. „Čína bola po dlhých dekádach schopná dosiahnuť mier na Blízkom východe, ktorý pred tým Spojené štáty niekoľkými vojenskými intervenciami uvrhli do chaosu. Čína je teraz na medzinárodnej scéne vnímaná ako ten ´dospelák´ v miestnosti,“ pokračuje mladý politik.

Problém pre USA?

Je potrebné pripomenúť, že Saudská Arábia je jedným z najvýznamnejších spojencov USA vo svete. Zdá sa však, že aj v očiach Saudov už stačilo dobrodružstiev. A to nie je jediná štrbina, ktorá vo vzťahoch USA-Saudská Arábia vznikla. „Ďalšou dôležitou udalosťou sú šíriace sa informácie zo Saudskej Arábie o zmene platieb obchodov s ropou, ktorý by už nemal byť v amerických dolároch, ale čínskych jüanoch. Status amerického dolára, ako globálnej rezervnej meny by pravdepodobne zanikol, ak by Saudská Arábia začala obchodovať svoju ropu v čínskej mene Yuan a nie v americkom dolári,“ upozorňuje Melicher.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na Západe nič nové
  2. Káčer hovorí o podstate EÚ
  3. Petra Krištúfková (SME RODINA)
  4. afganistan

„Okrem toho sa z prostredia Blízkeho východu šíria informácie o tom. Práve, že Saudská Arábia a Irán sa chcú pripojiť k národnej aliancii BRICS, ktorú tvorí Brazília, Rusko, India a Čína. Mierová dohoda dvoch odvekých rivalov by tak dávala ešte väčší zmysel. Ak by sa Saudská Arábia a Irán pripojili k aliancii BRICS. Znamenalo by to, že súčasťou aliancie by boli všetky hlavné krajiny produkujúce ropu na svete, ktoré zahŕňajú asi polovicu svetovej populácie. Pred našimi očami sa dnes stavia nový stôl a Spojené štáty pri ňom zjavne nebudú mať miesto,“ dodal.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Melicher zo Smeru: Ak sa Saudská Arábia preorientuje z USA na Čínu, dolár má problém!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: